Kręgosłup jest niezwykle istotnym elementem naszego organizmu, gdyż nie tylko utrzymuje cały ciężar ciała, ale także pozwala zachować równowagę. Niestety, każdego dnia narażony jest na częste obciążenia, nic więc dziwnego, że coraz powszechniejszym problemem stają się choroby zwyrodnieniowe czy bóle kręgosłupa. Co ciekawe, w ich profilaktyce istotną rolę odgrywa aktywność fizyczna.
Wyzwania dla kręgosłupa
Większość z nas obecnie spędza przeważającą część swojego czasu siedząc przy biurku, w szkolnych ławkach czy akademickich salach. Taki tryb życia niewątpliwie może skutkować bólem kręgosłupa, a nawet powodować długotrwałe choroby. W rzeczywistości, nie jest trudno temu zaradzić, gdyż wystarczy zacząć od zdiagnozowania schorzenia u lekarza oraz zapoznania się z czynnościami, które możemy wykonywać, aby zapobiec dolegliwościom. W końcu za swój kręgosłup odpowiadamy tylko my, stąd czas poświęcony na zadbanie o niego z pewnością zaowocuje wieloletnimi efektami. Chociaż mogłoby się wydawać niemożliwe w społeczeństwie stale zajętych ludzi, to odpowiednia organizacja dnia pozwoli wygospodarować moment na ćwiczenia.
Aktywność fizyczna
Sport to niezaprzeczalnie istotny element profilaktyki schorzeń kręgosłupa, więc warto poświęcić chwilę czasu w ciągu dnia, aby zadbać o kondycję naszych pleców. Najistotniejsze jest odpowiedzialne podejście do aktywności fizycznej, jaką wykonujemy, gdyż w ten sposób żadna z nich nie będzie obciążała nadmiernie kręgosłupa, pod warunkiem, że nie mamy przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania określonych ćwiczeń. Istnieje wiele form aktywności do wyboru: bieganie, zajęcia fitness bądź różnego rodzaju gry zespołowe. Jednakże, niektóre ze sportów są szczególnie pomocne w profilaktyce chorób kręgosłupa. Jednym z nich jest ostatnio popularna joga, której zakres obejmuje całe ciało, a efekty są nie tylko fizyczne, ale również mentalne. Największym beneficjentem takich zajęć będzie osoba skarżąca się na bóle pleców, których przyczyną są struktury oddalone od kręgosłupa. Tak samo korzystny w takim przypadku będzie pilates. Środowisko wodne jest równie efektywną aktywnością, zmniejszającą obciążenie naszego ciała i tworząc jednocześnie opór, który wymaga od naszych mięśni pracy. Poza tym, istnieją specjalne ćwiczenia nazywane “zdrowym kręgosłupem” albo “zdrowymi plecami” przeznaczone dla osób zmagających się ze schorzeniami. Warto jednak przy wyborze tego typu zajęć zwrócić uwagę, czy osoba prowadząca jest odpowiednio wykwalifikowana do ich prowadzenia. Tylko dobra znajomość anatomii i mechaniki struktur człowieka u trenera zapewni nam upragnione efekty. Ważne jest tylko, aby wybrany sport sprawiał nam przyjemność, bo jedynie w taki możemy naprawdę się zaangażować, a co za tym idzie, osiągnąć sukces.
Aktywność fizyczna w ramach profilaktyki chorób kręgosłupa jest nieoceniona. Warto wprowadzić ją do swojej codziennej rutyny – wymaga to jedynie odpowiedniej organizacji czasu i determinacji. Rezultaty w postaci uniknięcia różnego rodzaju schorzeń są naprawdę tego warte.
Artykuł jest odzwierciedleniem wiedzy i doświadczeni autora. Żadna porada internetowa nie zastąpi wizyty u specjalisty.