Zespół przeciążeniowy kręgosłupa to powszechne schorzenie dotykające wielu osób w różnym wieku. Niezależnie od prowadzonego stylu życia, to schorzenie może dotknąć każdego. W dzisiejszym społeczeństwie, gdzie długotrwałe siedzenie przy biurku i brak aktywności fizycznej, są często nieodłącznymi elementami pracy i codziennego funkcjonowania, coraz więcej osób doświadcza bólu kręgosłupa i pleców. Jak rozpoznać zespół przeciążeniowy kręgosłupa? W jaki sposób można łagodzić ból towarzyszący temu zespołowi? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!
Czym jest zespół przeciążeniowy kręgosłupa?
Zespół przeciążeniowy kręgosłupa to uszkodzenie lub zużycie stawu oraz torebki stawowej, które znajdują się prawie na każdym poziomie kręgosłupa – wyjątkiem jest pierwszy kręg szyjny. Stawy międzykręgowe są bardzo ważne dla budowy całego organizmu, ponieważ to na nich spoczywa 20% odpowiedzialność za wszystkie ruchy i siłę w odcinku szyjnym i lędźwiowym kręgosłupa. Wytarcie tych elementów budowy pleców może prowadzić do ostrych bóli, ponieważ stawy i torebki stawowe są bardzo unerwione. Oto najczęściej występujące objawy zespołu przeciążeniowego kręgosłupa:
- ostry ból, który jest nieprzewidywalny,
- ból pleców pojawia się kilka razy w miesiącu,
- ból kręgosłupa występuje w pozycji leżącej na plecach i ustępuje, kiedy położymy się na brzuchu,
- skurcze mięśni przykręgosłupowych,
- promieniowanie dolegliwości bólowych do pośladków i tylnej części ud.
Rozpoznawanie bólu kręgosłupa
Każdy ból w naszym organizmie może tak naprawdę oznaczać coś złego. Dlatego należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Tak samo jest, jeśli chodzi o dolegliwości bólowe występujące w kręgosłupie. Lekarz wykona odpowiednie badania i zleci dodatkowe, jeśli będzie potrzeba. Może również skierować pacjenta do innego lekarza, np. specjalisty, który lepiej się zna na budowie i chorobach kręgosłupa. W przypadku pleców lekarzem specjalistą jest ortopeda. Ten z kolei może skierować pacjenta do fizjoterapeuty.
Techniki łagodzenia bólu pleców – poznaj je!
Z bólem kręgosłupa można radzić sobie na wiele sposobów. Po pierwsze trzeba pamiętać, że leki przeciwbólowe są dobre, jeśli ich zażywanie nie jest nadmierne. Jeśli ból kręgosłupa jest naprawdę duży, to można wspomóc się farmaceutycznie. W domu można stosować gorące kąpiele i prysznice, ponieważ ciepło rozluźnia mięśnie i pomaga się zrelaksować. W mieszkaniu można również wykonywać różne ćwiczenia rozluźniające. Jeśli chodzi o masaże, to najlepiej udać się do specjalisty, ponieważ samemu można zrobić sobie krzywdę. Dobrym pomysłem jest również pójście do fizjoterapeuty, który pokaże nam dokładne ćwiczenia, które mogą pomóc na ból kręgosłupa.
Podsumowując, zespół przeciążeniowy kręgosłupa może być niezwykle dokuczliwą dolegliwością, która może negatywnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność i jakość życia. W przypadku wystąpienia rwącego bólu kręgosłupa, który promieniuje do pośladków i tylnej części ud, należy niezwłocznie udać się do lekarza! Łagodzenie bólu może się odbywać również w domu z pomocą gorących kąpieli czy ćwiczeń rozciągających!