Zespół cieśni nadgarstka to uciążliwa dolegliwość, która wraz z rozpowszechnieniem pracy biurowej stała się powszechnym problemem dzisiejszego społeczeństwa. Często pojawiającym się schorzeniem jest też ból kręgosłupa o różnych przyczynach. Czy te dwie dolegliwości są ze sobą powiązane?
Czym jest zespół cieśni nadgarstka?
Zespół cieśni nadgarstka można zdefiniować jako zbiór objawów, które są wywoływane przez ucisk wywierany na nerw pośrodkowy znajdujący się w kanale nadgarstka. Dolegliwości bólowe wywoływane są przez ucisk mechaniczny. Jest to schorzenie, które pojawia się stosunkowo często. Jakie mogą być przyczyny i skutki zespołu cieśni nadgarstka? Najczęściej pojawia się on u osób, które wykonują zawody związane z powtarzalnymi ruchami palców i nadgarstka. Można do nich zaliczyć prace biurowe, a także granie na niektórych instrumentach. Objawy obejmują z reguły dyskomfort i mrowienie w okolicy kciuka, palca wskazującego i serdecznego (jednak nie w całości).
Przyczyny zachorowania na zespół cieśni nadgarstka mogą być również inne i zupełnie niezależne od samych dłoni. Wśród nich warto wskazać cukrzycę, niedoczynność tarczycy, gruźlicę, gangliony, tłuszczaki, złamania kości, a także nieprawidłowości rozwojowe. Powstanie tej dolegliwości może prowokować też obrzęk pojawiający się w ciąży – z reguły w III trymestrze.
Powiązania między zespołem cieśni nadgarstka, a bólem kręgosłupa
Choć zespół cieśni nadgarstka wywołuje ból w obrębie dłoni, nie zawsze wiąże się tylko z tą częścią ciała. Z reguły przyczyna problemu obejmuje napięcie taśmy mięśniowo-powięziowej kończyny górnej i karku – w całości! Wtedy nerw pośrodkowy nie ma przestrzeni do swobodnego poruszania się. Ból pojawia się w najsłabszym miejscu całej taśmy, czyli w nadgarstku. Nieustanne korzystanie z komputera i urządzeń elektronicznych prowokuje powstawanie problemów w obrębie kręgosłupa szyjnego. Początkowo wiele osób odczuwa ból właśnie tego odcinka, a dopiero później – dłoni. Potwierdza to, jak ważne są powiązania między zespołem cieśni nadgarstka a bólem kręgosłupa.
Profilaktyka i leczenie
Zespołowi cieśni nadgarstka można skutecznie zapobiegać. Osoby wykonujące zawody predysponujące do tego schorzenia, powinny pamiętać o systematycznym wykonywaniu ćwiczeń rozciągających. Kluczowe znaczenie ma też ergonomia pracy. Dbać należy nie tylko o dłonie, ale również dbać o plecy zapobiegając bólowi kręgosłupa! Warto też prowadzić zdrowy styl życia. Zminimalizowanie ryzyka zachorowania na cukrzycę czy niedoczynność tarczycy automatycznie zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się zespołu cieśni nadgarstka.
Pierwsze kroki podejmowane w celu wyleczenia zespołu cieśni nadgarstka mają charakter typowo zachowawczy. Etap ten polega m.in. na noszeniu ortezy, wstrzykiwaniu glikokortykosteroidów, a także korzystaniu z fizjoterapii i ultradźwięków. Brak skuteczności leczenia tego typu może prowadzić do konieczności podjęcia decyzji o przeprowadzeniu interwencji chirurgicznej.
Zespół cieśni nadgarstka i ból kręgosłupa to dwie powiązane ze sobą dolegliwości. Aby ich uniknąć warto dbać o zdrowy styl życia, ergonomię pracy i systematyczną aktywność fizyczną – związaną m.in. z rozciąganiem mięśni.