Jeśli masz problemy z poruszaniem ręką czy też doskwiera Ci nawracający dyskomfort w okolicach barków, szyi czy karku może to oznaczać, że cierpisz na zespół bolesnego barku. Po czym poznać to schorzenie i jak najlepiej pozbyć się problemu, który skutecznie może utrudniać nam codzienne funkcjonowanie?
Zespół bolesnego barku: skąd się bierze?
Zespół bolesnego barku to pojęcie, pod którym może kryć się wiele problemów zwyrodnieniowych, dotykających właśnie okolice barków czy karku. Nie ma jednej, uniwersalnej przyczyny odpowiadającej za wskazanych kłopot, ponieważ jego źródłem może być zarówno dawna kontuzja czy uraz, który przeszliśmy nawet kilka lat temu lecz też schorzenia na “pierwszy rzut oka” całkowicie nie związane właśnie z tego typu dolegliwościami, jak chociażby choroby serca oraz płuc a także układu nerwowego. Jednak do uszkodzenia struktur stawu, które odpowiedzialne są za ból może dojść też przy wielu codziennych sytuacjach wskutek noszenia zbyt ciężkich rzeczy czy też w czasie treningów, szczególnie jeśli w nieodpowiedni sposób wykonujemy określone ćwiczenie. Wśród częstych przyczyn wymienia się też schorzenia neurologiczne. Dolegliwości bólowe w okolicach barków mogą również być związane z uszkodzeniami kręgosłupa, w takiej sytuacji ból mocno promieniuje.
Po czym poznać zespół bolesnego barku
Oczywiście wśród najczęstszych objawów omawianego schorzenia wskazuje się dolegliwości bólowe właśnie w okolicach barków, szyi czy karku. Mogą mieć charakter przewlekły, lecz często też napadowy – ból, pojawia się nagle przy konkretnym manewrze, przez co utrudnia nam wykonanie danej czynności. Ważne jest, aby dodać, że może objawić się również w najbardziej niespodziewanych momentach, niekoniecznie musi wiązać się z aktywnością. W parze z dużym dyskomfortem idzie często opuchlizna czy znaczne ograniczenie naszego zakresu ruchu. Zespół bolesnego barku, jak wcześniej zostało wspomniane związany jest z różnymi zwyrodnieniami jak chociażby zapaleniem kaletki podbarkowej czy z “zamrożonym” barkiem.
Jak się leczyć?
W celu stwierdzenia zespołu bolesnego barku konieczne jest skontaktowanie się ze specjalistą, który następnie wybierze najlepsze sposoby walki ze schorzeniem. Diagnostyka odbywa się w oparciu o badania obrazowe, jak chociażby RTG, USG czy rezonans. Na samym początku wdrażane jest leczenie nieoperacyjne, na przykład terapia farmakologiczna gdzie stosowane są przede wszystkim leki przeciwzapalne czy też stawia się na iniekcję, czyli wstrzyknięcie sterydów w okolicach kończyn górnych. Oczywiście ważną rolę odgrywa tutaj też fizjoterapia czy rehabilitacja. Wykorzystywane metody dopasowywane są indywidualnie w zależności od występujących dolegliwości. Operacja stosowana jest w skrajnych przypadkach, kiedy problemy nie ustępują wskutek różnych sposobów leczenia.
Zespół bolesnego barku może skutecznie utrudnić nasze prawidłowe funkcjonowanie, dlatego nie ma co zwlekać z podjęciem leczenia. Jak najszybciej skontaktujmy się z lekarzem, który pomoże nam pozbyć się tego uporczywego problemu.