Urlop to czas, na który wielu czeka z utęsknieniem przez cały rok. Niestety nasze plany często są w stanie pokrzyżować problemy, takie jak zatrucie pokarmowe. Co zrobić, kiedy pojawi się niestrawność i jak jej zapobiegać?
Zatrucie pokarmowe w podróży
Niestety zatrucie pokarmowe jest problemem, który często pojawia się w podróży. Zazwyczaj jego źródłem jest zakażenie pałeczką okrężnicy, o co wbrew pozorom naprawdę nietrudno. Wśród innych przyczyn kłopotów żołądkowych podczas wakacji można wskazać między innymi dur brzuszny czy też WZW A i WZW E. Jakie są najczęstsze objawy? Wśród najbardziej klasycznych wymienimy oczywiście ból brzucha, biegunkę, wymioty czy ogólne osłabienie. Wskazanym symptomom towarzyszyć może również gorączka, brak apetytu czy nawet bóle kostno-stawowe. Warto tutaj wspomnieć też, kto jest najbardziej narażony na biegunkę podróżnych. Tutaj przede wszystkim trzeba bacznie obserwować naszych najmłodszych, czyli dzieci oraz nastolatków. Problem pojawia się też wśród kobiet w ciąży czy osób z przewlekłymi chorobami, szczególnie jeśli przyjmują oni leki, które oddziałują na ilość produkowanych soków żołądkowych. Ryzyko związane jest również z miejscem, do którego się wybieramy. Choroby układu pokarmowego szczególnie występują przy kierunkach egzotycznych, jak Ameryka Łacińska, Bliski Wschód, Azja czy też Afryka.
Co robić, gdy pojawi się problem?
Klasyczne zatrucie trwała około kilku dni i w sytuacji, kiedy symptomy nie są mocno dokuczliwe nie będzie od razu konieczna wizyta u specjalisty. W takich okolicznościach powinniśmy postawić na lekkostrawne posiłki i bardzo uważać na to co pijemy oraz jak napoje są przygotowane. Jest to istotne, ponieważ na przykład woda z kranu może potęgować objawy zatrucie, lecz jednocześnie w przypadku biegunki oraz wymiotów grozi nam odwodnienie. Ważne jest też, aby dużo odpoczywać. Pomocne okażą się często również leki, w które zaopatrzymy się w aptece bez recepty, takie jak węgiel aktywny. Po czym jednak poznać, że problem jest poważniejszy i nie powinniśmy zwlekać z wizytą u lekarza? Objawy będą znacznie silniejsze i mogą wystąpić się między innymi drgawki czy utrata świadomości, dlatego obowiązkowo musimy wykupić ubezpieczenie podróżne, aby reagować bez zmartwień o ewentualne koszty hospitalizacji.
Jak uniknąć zatrucia?
Zatrucie pokarmowe skutecznie może popsuć nam całe wakacje, dlatego warto jest wiedzieć, jak możemy zminimalizować ryzyko! Przede wszystkim wybierajmy lekkostrawne posiłki, nie ryzykujmy spożywając na przykład dania z surowym mięsem. Szukając miejsca, gdzie będziemy jeść dobrze jest patrzeć, gdzie żywi się lokalna ludność. Kolejną kwestią jest woda, w której może znajdować się wiele bakterii, dlatego najlepiej jest nawet do mycia zębów wybierać butelkowaną (z tego też powodu zrezygnujmy z napojów z lodem). Bardzo istotne jest regularne mycie i dezynfekowanie rąk. Pomocne mogą być też probiotyki, które należy zacząć przyjmować już kilka tygodni przed wyjazdem. W przypadku dalszych podróży nie zapominajmy także o dodatkowych szczepieniach.
Kilka prostych zasad może uchronić nas przed zatruciem pokarmowym w czasie urlopu. Niezależnie od tego, gdzie się wybieramy pamiętajmy, aby dbać o siebie oraz naszych najbliższych.