Rehabilitacja domowa została zapoczątkowana z myślą o tych, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą samodzielnie poruszać się lub mają z tym kłopoty. Z oczywistych powodów osoby te nie są w stanie samodzielnie udać się do klinik rehabilitacyjnych. Naprzeciw ich potrzebom wychodzą wizyty domowe personelu rehabilitacyjnego. Co warto wiedzieć o tym zabiegu?
Dla kogo przeznaczona jest rehabilitacja domowa?
Fizjoterapia domowa ma wiele zalet. Po pierwsze, uwaga terapeuty skupia się tylko na jednym pacjencie, co oznacza, że lekcje są indywidualne. Co za tym idzie, efekty pracy mogą przyjść szybciej. W rzeczywistości nie ma ograniczeń dla pacjentów lub personelu, którzy potrzebują takich działań.
Oczywiście najbardziej skorzystają na tym osoby o ograniczonej sprawności ruchowej, które nie mogą dostać się do kliniki. Najczęściej pacjenci ci cierpią na takie schorzenia jak uszkodzenia neurologiczne, choroby zwyrodnieniowe stawów, urazy kończyn dolnych czy guzy mózgu.
Dla tych osób rehabilitacja domowa jest często jedyną formą i możliwością przywrócenia zdrowia lub ograniczenia postępu choroby. Dlatego warto z niego korzystać i nie zwlekać z podjęciem decyzji.
Jak wygląda rehabilitacja domowa?
Kurs najlepiej rozpocząć od opracowania indywidualnego planu powrotu do zdrowia dla konkretnego pacjenta. Jak wiesz, każda trauma czy choroba jest inna i wymaga specyficznego podejścia. Przy okazji badania funkcjonalnego terapeuta określa rodzaj ćwiczeń i częstotliwość terapii.
Pod względem jakości, sama rehabilitacja jest nie do odróżnienia od rehabilitacji wykonywanej w klinice. Każdy fizjoterapeuta ma przy sobie niezbędny sprzęt do skutecznego wykonywania ćwiczeń, masaży i zabiegów.
Zalety rehabilitacji domowej
Lista zalet tego typu terapii jest długa, zaczynając od oszczędności czasu na dojazd do kliniki, warunków domowych sprzyjających większej aktywności, braku wstydu, elastyczności w dostosowaniu czasu do preferencji pacjenta czy indywidualnego podejścia fizjoterapeuty.
Ćwiczysz w domu? Sprawdź na co uważać
Zestaw ćwiczeń do wykonania w domu zależy nie tylko od stanu pacjenta, ale także od stanu mieszkania. Dlatego warto zawczasu przygotować łóżko, które odegra ważną rolę na kursie. Fizjoterapeuci wykorzystają go do wykonywania m.in. rozciągania i zginania kończyn, siedzenia czy innych ruchów związanych z koordynacją ruchową.
Jeżeli rehabilitacja domowa jest właśnie tym, czego potrzebujesz, to na terenie Warszawy działa klinika medihomecare.pl, czyli placówka skupiająca wykwalifikowanych fizjoterapeutów o ogromnym doświadczeniu. Pomogli oni już kilkuset pacjentom. Wystarczy wejść na stronę medihomecare.pl i zamówić wizytę.
Artykuł sponsorowany