Zapalenie ślinianki to choroba o podłożu bakteryjnym lub wirusowym, objawiająca się m.in. bólem, obrzękiem twarzy oraz suchością w ustach. Zarówno ostre, jak i przewlekłe zapalenie ślinianek wymaga odpowiedniego leczenia – w zależności od przyczyn może ono obejmować stosowanie antybiotyków, leków przeciwwirusowych albo terapię stomatologiczną.
Z tekstu dowiesz się:
- jakie przyczyny może mieć zapalenie ślinianki,
- jak objawia się zapalenie ślinianek u dorosłych i dzieci,
- jakie są metody leczenia zapalenia ślinianek.
Ślinianki – czyli gruczoły ślinowe – to niewielkie narządy zlokalizowane w jamie ustnej. Jak sama nazwa wskazuje, produkują one ślinę, czyli substancję niezbędną w procesie spożywania i trawienia pokarmów, a także mającą właściwości antybakteryjne.
Wyróżnia się trzy rodzaje ślinianek. Ślinianki podżuchwowe występują po obu stronach żuchwy, produkują około 70% śliny i regulują odczuwanie smaku przez człowieka. Ślinianki przyuszne są największymi śliniankami, położone są po bokach twarzy blisko ucha i znajdują się w nich węzły chłonne. Najmniejsze są z kolei ślinianki podjęzykowe, umieszczone na dnie jamy ustnej pod błoną śluzową.
Zapalenie ślinianki przyusznej, podżuchwowej, podjęzykowej – przyczyny
Zapalenie ślinianki – podżuchwowej, podjęzykowej lub przyusznej – jest chorobą o podłożu wirusowym albo bakteryjnym. Stan zapalny może być wywoływany przez różne wirusy: grypy, żółtaczki, anginy, enterowirusy i wiele innych wirusów bytujących na co dzień w otoczeniu. Podłoże wirusowe ma najczęściej zapalenie ślinianki przyusznej – choroba może przyjąć postać ostrą i zostać w pełni wyleczona, może mieć również charakter nawrotowy albo przewlekły.
Nawracające zapalenie ślinianki może być również efektem chorób ogólnoustrojowych – mukowiscydozy, schorzeń immunologicznych albo neurologicznych. Nawroty stanu zapalnego mają miejsce kilka-kilkanaście razy w roku, np. pod wpływem okresowego spadku odporności organizmu albo urazu mechanicznego.
Zapalenie ślinianki miewa także podłoże bakteryjne – do zakażenia może dojść np. podczas urazu mechanicznego błon śluzowych jamy ustnej, przerwania ciągłości tkanek podczas zabiegu dentystycznego albo poprzez zainfekowanie ślinianek przez bakterie wywołujące próchnicę. Bakteryjne zapalenie ślinianki najczęściej ma ostry, gwałtowny przebieg.
Zapalenie ślinianek – objawy
Do głównych objawów zapalenia ślinianki zalicza się:
- ból okolic ślinianek,
- obrzęk policzka, skroni, okolic ucha,
- napiętą, czerwoną, rozgrzaną skórę okolic ślinianki,
- uczucie suchości w jamie ustnej,
- trudności z połykaniem,
- gorączkę,
- ogólne osłabienie, senność,
- bóle mięśni,
- brak apetytu.
Zapalenie ślinianek – leczenie
Metoda leczenia zapalenia ślinianek zależy zarówno od przyczyn choroby, jak i stopnia nasilenia i rodzaju objawów. Jeśli stan zapalny ma charakter zębopochodny, konieczne jest leczenie zachowawcze zmian próchnicowych, tak aby usunąć ogniska bakterii z jamy ustnej. Przydatny może być również profesjonalny instruktaż higieny jamy ustnej, dzięki któremu pacjent uczy się, jak prawidłowo myć zęby i w ten sposób zmniejszyć ryzyko rozwoju próchnicy oraz związanych z nią powikłań.
- Zapalenie ślinianek – antybiotyk
Ostre zapalenie ślinianki o charakterze bakteryjnym – nawet po przeprowadzonym leczeniu stomatologicznym – bardzo często wymaga także stosowania antybiotyków. Kuracja trwa zazwyczaj od 7 do 10 dni i skutkuje całkowitym ustąpieniem dolegliwości.
- Zapalenie ślinianek – leczenie zabiegowe
W przebiegu zapalenia ślinianki u niektórych pacjentów rozwijają się ropnie. Zmiany te wymagają drenażu przez nacięcie lub nakłucie. Drenaż wykonuje się najczęściej w warunkach szpitalnych w znieczuleniu ogólnym.
W terapii zapaleń ślinianki zastosowanie znajdują też leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. W przypadku ostrych stanów zapalnych, przebiegających gwałtownie i z bardzo silnymi objawami, wskazane może być doustne przyjmowanie glikokortykosteroidów.
Źródła:
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:UgCjMRLnobgJ:www.ump.edu.pl/files/13_sub_1857_1369375386_autoreferat_t._kope%25C4%2587.pdf+&cd=3&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b-d
https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/lista/98344,zapalenie-slinianek-przyusznych-u-osoby-doroslej
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:514ku7H9VHYJ:www.mediton.nazwa.pl/library/orl_volume-8_issue-1_article-813.pdf+&cd=17&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b-d
Artykuł sponsorowany