Organizm człowieka składa się z wielu narządów, tkanek i płynów, które pracując razem, tworzą idealną całość, pozwalającą nam dobrze funkcjonować. Jeśli któryś z elementów zaczyna źle działać, to chorujemy, a to może być dla nas naprawdę niebezpieczne. Podobnie jest z jelitami. Mają bardzo ważną funkcję – wydalanie z naszego organizmu toksyn oraz strawionego pokarmu. Bardzo ważna jest więc mikroflora jelitowa! Co to takiego? Za co jest odpowiedzialna? Jak ją odbudować? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!
Czym jest mikroflora jelitowa?
Mikroflora jelitowa to wiele mikroorganizmów, głównie bakterii, które najliczniej znajdują się w jelicie grubym. W jej skład wchodzi między 300 a 1500 gatunków bakterii, ale tylko 40-50 gatunków stanowi „rdzeń bakteryjny”. Bakterie mają bardzo ważne role w naszych organizmach, a najprostsze z nich to proces fermentacji, trawienie i wchłanianie. Bakterie poprawiają również perystaltykę jelit. Do bardziej skomplikowanych działań należy synteza witamin i hormonów oraz stymulacja układu odpornościowego, co dla każdego człowieka jest bardzo ważne, ponieważ chroni organizm przed zachorowaniem.
Mikroflora jelitowa – badanie
Wiele schorzeń potrzebuje odpowiednich badań, a choroby jelit nie są tutaj wyjątkiem. Badanie flory bakteryjnej jelit powinno się wykonywać w dysbiozie, które nieleczona może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych chorób, takich jak:
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
- zespół jelita drażliwego,
- choroba Leśniowskiego-Crohna,
- celiakia,
- nietolerancje pokarmowe.
Takich chorób jest oczywiście dużo więcej, dlatego najlepiej co jakiś czas wykonywać badanie mikroflory jelit. Jak wygląda takie badanie? Pacjent dostarcza do laboratorium (poprzez wysłanie jej kurierem lub osobiste dostarczenie) próbkę kału, za pomocą której specjaliści określą ilość i jakość szczepów bakterii oraz grzybów, które występują w układzie pokarmowym człowieka. Bada się grzyby (pleśniowe i drożdżopodobne) oraz bakterie (mikroflorę ochronną, immunostymulująco oraz bakterie, które są odpowiedzialne za procesy gnilne). Pacjent musi poczekać około 2 tygodni na wyniki swoich badań.
Mikroflora jelitowa – jak odbudować?
Czasami należy wspomóc florę jelit, ponieważ może być ona zaburzona przez np. biegunkę. Może się ona pojawić przez bakterie lub rotawirusy, ale również antybiotyki mogą wywołać biegunkę, dlatego ważne jest zażywanie probiotyków razem z antybiotykami. Chronią one nasz organizm przed niebezpiecznym zmniejszeniem się flory bakteryjnej. Inną metodą odbudowy mikroflory bakteryjnej jelit są suplementy. Najlepiej wybrać takie, które mają w swoim składzie kilka szczepów bakterii. Konieczne jest również wprowadzenie zdrowej diety oraz aktywności fizycznej. Pamiętaj również o piciu co najmniej 2 litrów wody dziennie.
Mikroflora bakteryjna jelit jest dla człowieka bardzo ważna. Dzięki niej jesteśmy zdrowi, a nasz organizm potrafi sobie poradzić z trawieniem jedzenia. Pamiętaj, że czasami mikroflora może być zaburzona, więc koniecznie musisz ją wspomóc! Zacznij do wprowadzenia do swojego życia zdrowej diety, odpowiedniej ilości wody i aktywności fizycznej. Możesz również wspomóc się suplementami diety, które z całą pewnością Ci pomogą! Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak odbudować mikroflorę jelit!