Czy wysoki poziom cukru we krwi może mieć coś wspólnego z bólami kręgosłupa? Niestety, cukrzyca jest problemem, który dotyczy coraz większą część społeczeństwa. Dzisiaj spróbujemy znaleźć związek pomiędzy wskazanymi dolegliwościami.
Podwyższony cukier: czy może powodować ból kręgosłupa
Nie jest to oczywiste, że podwyższony poziom cukru może być związany z bólem kręgosłupa. Z czego jednak konkretniej to wynika? Wielu lekarzy mówi o tym, że pojawia się zależność pomiędzy ilości glukozy we krwi, a bólami z pleców. Związane jest to z faktem, że w wyniku podwyższonego cukru może dojść do zwyrodnienia krążków międzykręgowych. Inną kwestią jest ilość kolagenu drugiego typu. Często nie zdajemy sobie sprawy również z tego, że cukier zmniejsza ilość wolnych rodników, które są niezbędne do prawidłowej pracy całego naszego organizmu i również przekładają się na kondycję kręgosłupa. Koniecznie trzeba też wspomnieć, że do tego wszystkiego dochodzą jeszcze zaburzenia mikrokrążenia, które są częstym źródłem bólu.
Cukrzyca: rozpoznaj ją jak najwcześniej
Niestety, cukrzyca staje się coraz częściej występującym problemem. Zasadniczo podzielona jest ona na dwa typy:
- cukrzyca typu 1 (przewlekła): jest ona klasyfikowana jako choroba autoimmunologiczna, organizm chorego nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć cukru, co prowadzi do jego zbyt dużego stężenia we krwi,
- cukrzyca typu 2: zaliczana do grona chorób cywilizacyjnych, ponieważ związana jest ona z trybem życia, jaki prowadzi osoba chora, pomimo tego, że zachodzi produkcja insuliny, to jednak tkanki posiadają na nią wyższą odporność, niż w przypadku osoby zdrowej.
Po czym poznać, że cukrzyca może nas dotyczyć? Wśród najczęstszych objawów wskazuje się tutaj przewlekłe zmęczenie, apatię, utratę masy ciała, ciągłe poczucie pragnienia czy pojawienie się kwaśnego zapachu z ust. Pamiętajmy, że cukrzyca może stanowić nawet bezpośrednie zagrożenie życia, dlatego nie należy bagatelizować niepokojących nas objawów.
Neuropatia cukrzycowa: czym jest?
Z cukrzycą związana są liczne powikłania, wśród nich można wymienić między innymi neuropatię cukrzycową. Przekłada się ona na niemal cały nasz organizm. Początkowo wydawać może nam się, że objawy problemu są skutkiem przespania nocy w złej pozycji. Świetnym przykładem będzie mrowienie dłoni oraz stóp czy zwiększona wrażliwość na dotyk. Schorzenie często przekłada się się na układ pokarmowy, powodując między innymi mdłości czy wymioty. Neuropatia występuje w wielu różnych odmianach i w skrajnych sytuacjach prowadzić nawet do stopy cukrzycowej.
Chociaż ból kręgosłupa nie zawsze musi iść w parze z zaburzoną gospodarką cukrową, to warto jest mieć na uwadze, że często wskazane problemy mogą iść w parze. Pamiętajmy też aby regularnie badać poziom glukozy we krwi.