Podczas miesiączki wiele kobiet rezygnuje z regularnej aktywności fizycznej. Wynika to nie tylko z ogólnego osłabienia organizmu w tym czasie, ale i z obawy przed pogłębieniem bólu menstruacyjnego. Okazuje się jednak, że odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą pomóc w zmniejszeniu odczuwanego dyskomfortu. Dowiedz się, jak bezpiecznie trenować podczas miesiączki!
Sport w czasie menstruacji – czy jest wskazany?
Miesiączka dla wielu kobiet wiąże się z silnym bólem, uczuciem zmęczenia oraz złym samopoczuciem. Wzbraniają się przed aktywnością fizyczną w tym czasie, ponieważ obawiają się, że mogłoby to przyczynić się do spotęgowania nieprzyjemnych dolegliwości. Ćwiczenia w czasie menstruacji mają jednak całkiem inne działanie. Wynika to z tego, że ruch przyczynia się do produkcji endorfin, które odpowiadają za poprawę nastroju, zredukowanie poziomu stresu, a także zmniejszenie intensywności odczuwanego bólu. Lekka aktywność fizyczna pomoże nam w walce ze zmęczeniem, ponieważ zmobilizuje nas do działania i dostarczy nowej dawki energii. Co więcej, poprzez trening możemy dotlenić organizm i poprawić krążenie krwi, co będzie miało istotne znaczenie dla złagodzenia napięcia i skurczów w okolicy podbrzusza.
Aktywność fizyczna a miesiączka – o czym trzeba pamiętać?
Ćwiczenia na ból menstruacyjny powinny być odpowiednio dostosowane do naszego samopoczucia i możliwości. Najlepszym wyborem będą lekkie, niezbyt obciążające aktywności, które poprawią nasze ogólne samopoczucie i nie wywołają nieprzyjemnych skutków. Zbyt silny wysiłek nie jest wskazany, ponieważ może spotęgować krwawienie. Ważne jest to, aby słuchać potrzeb swojego ciała.
Ból menstruacyjny a ćwiczenia, które zmniejszą dyskomfort
Jedna z najlepszych aktywności na czas okresu to nordic walking, czyli spacery. To opcja, dzięki której trochę się rozruszamy, ale nie przeciążymy nadmiernie organizmu. Dla tych, którzy mają więcej energii, równie dobrze sprawdzi się lekki jogging. Kolejna świetna opcja ćwiczeniowa to joga. Delikatne, łagodne sekwencje idealnie odpowiadają na potrzeby kobiet podczas miesiączki. Rozciąganie mięśni, na przykład poprzez pozycje, które otwierają biodra i miednicę, może z kolei przyczynić się do zredukowania napięcia oraz bólu w plecach i dolnej części brzucha. Jeśli przepadamy za pływaniem, nie musimy rezygnować z niego podczas miesiączki. Woda pomaga spiętym mięśniom się rozluźnić, redukuje dyskomfort, a do tego sprzyja relaksacji. Osoby, które pragną skutecznie zminimalizować ból miesiączkowy, powinny wypróbować treningu na mięśnie dna miednicy. Ich regularna praktyka, przede wszystkim przed okresem, pomaga znacząco obniżyć intensywność bólu.
Miesiączka wcale nie musi oznaczać, że trzeba zrezygnować z codziennego ruchu. Chociaż nasza forma może nie być tak dobra jak w pozostałe dni, wciąż możemy wykonywać lekkie, delikatne ćwiczenia, takie jak joga czy spacer. Dzięki nim zredukujemy ból i dyskomfort, a do tego skutecznie poprawimy nasz nastrój.