Siedzący tryb życia spowodowany jest przez długotrwałe siedzenie w jednej pozycji, np. w czasie pracy, uczenia się czy odpoczynku przed telewizorem może przyczyniać się bezpośrednio do powstawania schorzeń kręgosłupa. Zatem, jak widać, dotyczyć może osób w każdym wieku, zarówno starszych, jak i młodszych.
Jednak, dlaczego jest on taki niebezpieczny dla naszego zdrowia? Przede wszystkim ogranicza aktywność fizyczną oraz oddziałuje bezpośrednio na stan kręgosłupa. W jaki sposób?
Jak siedzący tryb życia wpływa na stan kręgosłupa?
Kręgosłup stanowi oś naszego ciała oraz odpowiada za utrzymanie ciężaru oraz amortyzację wstrząsów. Jednak niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że siedzący tryb życia jest prawdziwą męką dla pleców. Wszystko z uwagi na fakt, iż obciążamy je wtedy prawie dwukrotnie bardziej, niż jakbyśmy stali. Co więcej, nadmiernie napinają się wtedy mięśnie i więzadła utrzymujące kręgosłup w prawidłowej pozycji, przez co zazwyczaj odczuwamy dolegliwości bólowe. A czym to jest spowodowane? Siedząc, często popełniamy kilka błędów, jakim jest:
- garbienie się,
- pochylanie głowy do przodu,
- przyjmowanie niefizjologicznych pozycji w czasie siedzenia.
Wszystkie te rzeczy składają się na nieprawidłowe ułożenie ciała w czasie siedzenia, co oraz przyczyniają się do kształtowania wad postawy oraz licznych, często trudnych do wyleczenia schorzeń.
Najczęstsze schorzenia związane z siedzącym trybem życia
Świadomie decydując się na siedzący tryb życia, zwiększamy ryzyko wystąpienia poważnych chorób związanych z układem ruchu. Mowa tutaj przede wszystkim o pojawiających się, niespecyficznych bólach kręgosłupa. Mogą one być związane z nadwyrężeniem mięśni lub ich osłabieniem. Jednak często są zwiastunem poważniejszych konsekwencji, jakimi są choroby i schorzenia kręgosłupa. Poprzez siedzący tryb życia możemy nabawić się zwyrodnienia dolnego odcinka kręgosłupa, który często jest przyczyną bolesnej i uciążliwej dyskopatii. Zmiany zwyrodnieniowe w odcinku lędźwiowym spowodowane są zbyt dużym naciskiem na kręgosłup, co ma miejsce, gdy siedzimy i garbimy się. Nieleczenie tej przypadłości może doprowadzić w skrajnych przypadkach do zaniku czucia w kończynach. Innym przykładem jest pojawienie się rwy kulszowej, a wszystko z uwagi na fakt, iż siedzący tryb życia oraz pracy sprzyja nieergonomicznej postawie ciała, doprowadzając do licznych przeciążeń, np. w odcinku kręgosłupa lędźwiowego. Skutkuje to występowaniu zbyt dużego ucisku oraz podrażnieniem korzenia nerwu kulszowego. Do innych, ale równie częstych efektów siedzącego trybu życia zaliczyć można:
- hiperlordoza,
- bóle krzyża,
- przygarbiona szyja,
- wystające łopatki,
- wysunięte do przodu barki.
Jak dbać o kręgosłup?
Czasem nie jesteśmy w stanie tak nagle zmienić trybu życia, dlatego w głowie pojawia się pytanie – jak inaczej dbać o kręgosłup? W pierwszej kolejności postarajmy się zwiększyć poziom aktywności fizycznej i wzmocnić mięśnie grzbietu, np. poprzez jogę czy pilates. Warto jednak pamiętać, że same ćwiczenia nie wystarczą, gdyż musimy dodatkowo uwzględnić:
- zachowanie prawidłowej postawy ciała,
- utrzymanie właściwej wagi,
- zorganizowanie ergonomicznego stanowiska do pracy czy nauki.
Jednak najważniejszym elementem jest tutaj dobry materac do spania, a nie kanapa czy wersalka. Jak się okazuje, dzięki swojej budowie oraz właściwościom wynikającym z zastosowanego wkładu, są w stanie dopasować się do anatomicznych kształtów naszego ciała. Co więcej, dzięki temu wspierają w odpowiedni sposób kręgosłup, stabilizując go i zachowując w fizjologicznej pozycji przez całą noc! W ten sposób możemy zapobiegać dolegliwościom bólowym ze strony pleców, ale nie tylko. Warto również wspomnieć, że, dobry materac jest w stanie zminimalizować ryzyko powstawania lub pogłębiania się schorzeń kręgosłupa. Jednocześnie, poprzez najlepsze wsparcie, zmniejsza napięcie mięśniowe i gwarantuje odpowiednią regenerację.
W dzisiejszych czasach wiele osób jest narażonych na negatywne skutki siedzącego trybu życia, które przede wszystkim są związane z pogorszeniem się stanu zdrowia kręgosłupa. Z uwagi na to pamiętajmy, aby stosować się do kilku zasad dbania o plecy oraz zainwestować w odpowiednie dla mas materac do spania.