Na pewno zdajesz sobie sprawę z faktu, jak ważny jest proces regeneracji i higiena snu. Odpowiednia długość snu i prawidłowo dobrany materac gwarantują nie tylko komfort użytkowania, ale i prawidłowy wypoczynek, oraz rozluźnienie mięśni w trakcie snu. W tym artykule zwrócimy uwagę, jak istotne jest urządzenie i zapewnienie optymalnych warunków w sypialni, oraz poruszymy często pomijany temat – roślinność w sypialni.
Każdy wie, że najlepszy komfort snu jest w schludnej, czystej i przewietrzonej sypialni, w której temperatura wynosi około 18-20 stopni C. Dużo mówi się również o pozytywnym wpływie aktywności fizycznej na jakość snu i negatywnym wpływie spożywania posiłków i użytkowania urządzeń elektronicznych tuż przed położeniem się spać. Możesz znaleźć też dużo informacji na temat materacy, optymalnej kołdry i poduszki, a nawet jaka powinna być piżama. Często jednak zupełnie nie zwraca się uwagi na to jaki wpływ na nasze zdrowie i sam sen mają rośliny, które znajdują się w naszej sypialni. Postaramy się pokazać Ci, że odpowiednie rośliny w sypialni są doskonałym jej uzupełnieniem.
Jakie korzyści dają rośliny w sypialni?
Niektóre rośliny są uznawane za doskonałe filtry powietrza i świetne pochłaniacze toksyn z otoczenia. Obecnie, szczególnie w dużych miastach, zwiększa się ilość zanieczyszczeń i smogu w powietrzu, co negatywnie wpływa na Twoje zdrowie i układ oddechowy. Stąd tak ważne jest zastosowanie dodatkowych, naturalnych „oczyszczaczy powietrza”. Poza tym rośliny mogą zwiększać wilgotność powietrza, co jest szczególnie istotne w trakcie zimy, kiedy kaloryfery znacznie obniżają poziom wilgotności w pomieszczeniu. Zbyt suche powietrze negatywnie wpływa na jakość snu, a rano możesz obudzić się z bólem głowy. Oczywiście możesz zakupić nawilżacz powietrza, ale czasami wystarczy wybrać odpowiednią roślinę, która dodatkowo będzie dekoracją Twojej sypialni.
Jakich roślin należy unikać w sypialni?
Unikaj roślin, które wydzielą intensywny zapach. Mogą wywołać u Ciebie alergię, ból głowy lub nawet mogą Cię pobudzać, zamiast wyciszać. W razie alergii oczywiście unikaj wszystkich gatunków roślin, na które jesteś uczulony. Kichanie i katar na pewno nie poprawią komfortu snu. Raczej zalecamy też unikanie wielu gatunków roślin w małym pomieszczeniu.
Jakie rośliny będą najlepsze w sypialni?
- Aloes
Nietrudny w obsłudze kwiat, który potrzebuje jedynie odrobinę wody i naturalne światło. W zamian otrzymasz czyste, przefiltrowane i odpowiednio nawilżone powietrze. Dodatkowo aloes jest rośliną schudną, pasującą do niemal każdego wnętrza.
- Paproć
Dobrze rozwija się nawet w ciemnych pomieszczeniach. Przy odpowiedniej ilości wody i pielęgnacji osiągają spore rozmiary. Filtrują powietrze i zapewniają dodatkową ilość tlenu.
- Kaktus wielkanocny i kaktus bożonarodzeniowy
Znowu kwiaty niewymagające wprawnej, ogrodniczej ręki. Kaktusy produkują w ciągu dnia tlen, z którego Ty będziesz mógł swobodnie korzystać w ciągu nocy.
- Sansewieria
Inaczej wężownica. Nie wymaga ani dużej ilości światła ani dużej ilości wody. Nie lubią zbyt niskiej temperatury i nadmiernej ilości wody. Sansewieria nawilża i oczyszcza powietrze. Produkuje tlen nawet w nocy.
- Orchidea (storczyk)
Bardziej wymagający gatunek. Istnieje wiele rad i technik, które pomagają dbać o storczyki. Nie lubią one zbyt dużej ilości wody i muszą być nawadniane raz w tygodniu. Lubią też jasne pomieszczenia i wymagają dostępu do naturalnego światła. Oprócz oczyszczania i nawilżania powietrza, storczyki wyglądają pięknie i udekorują każde wnętrze.
- Skrzydłokwiat
To strzał w dziesiątkę wśród roślin do sypialni. Jest łatwy w obsłudze i lubi zacienione pomieszczenia. Oczyszcza powietrze z toksyn, takich jak aceton czy benzen. Dodatkowo wytwarza białe kwiaty, które będą dobrym elementem dekoracyjnym sypialni. Nie wydziela intensywnego zapachu.
- Zielistka Sternberga
Łatwa w uprawie, ale wymaga regularnego podlewania. Doskonały filtr powietrza – eliminują jony metali ciężkich i częściowo usuwa niekorzystne promieniowanie elektromagnetyczne z pomieszczenia.
Magister fizjoterapii Natalia Twarowska