Osoby dotknięte nowotworem bardzo często skarżą się na ból różnych części ciała, w tym kręgosłupa. Jak się okazuje, dolegliwości te mogą mieć bardzo różne przyczyny.
Ból kręgosłupa a nowotwór
Dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa pojawiające się u osoby chorej na nowotwór mogą być spowodowane chorobą samą w sobie. Ból może być bowiem wynikiem przerzutów do kości. Nie jest to jednak jedyna przyczyna – bardzo częstym powodem są również powikłania same w sobie wynikające z wyniszczenia, diagnostyki, czy przebiegu leczenia onkologicznego. Ból może pojawiać się w różnych postaciach – jako ostry i nagle występujący lub przewlekły, utrzymujący się miesiącami, a nawet latami po zakończeniu leczenia. Co ważne, dolegliwości tego typu nie należy ignorować – powinny być jak najszybciej rozpoznane i leczone zgodnie z obowiązującymi wytycznymi. To szalenie istotne między innymi dlatego, że ból związany z terapią onkologiczną pogłębia cierpienie chorego, a w efekcie może doprowadzić do zmniejszonej chęci leczenia i zwiększonej podatności na zaburzenia psychiczne.
Ból neuropatyczny – czym jest i dlaczego się pojawia?
Opisywany wcześniej ból to ból neuropatyczny. Jest to swego rodzaju dolegliwość patologiczna, która rozwija się w następstwie uszkodzenia lub choroby somatosensorycznej części układu nerwowego. U osób chorych na nowotwór jest on szalenie często występującym zjawiskiem. Dochodzi do niego między innymi z powodu naciekania struktur ośrodkowego lub obwodowego układu nerwowego przez rozrastający się guz pierwotny lub zmianę przerzutową. Powodem bardzo często okazuje się być również śródoperacyjne uszkodzenie struktur, toksyczne działanie terapii, czy wszelkiego rodzaju reakcje autoimmunologiczne.
Masaż na raka sposobem na złagodzenie bólu
Od lat można zauważyć tendencję, iż pacjenci onkologiczni są zaniedbywani pod kątem rehabilitacji i leczenia usprawniającego. Panuje bowiem przekonanie, że w ich przypadku jest to wysoce niewskazane. Jak się jednak okazuje, nie ma żadnych dowodów na to, jakoby faktycznie tak było. Badania dowodzą jednak, że masaż i sesje terapii dotykowej wpływają na niemal natychmiastową poprawę humoru, a w dalszej perspektywie czasu – na poprawę sprawności psychofizycznej. Tego typu działania są więc jak najbardziej wskazane. Muszą być rzecz jasna przeprowadzane przez doświadczonego terapeutę – w przypadku pacjentów onkologicznych cierpiących z powodu bólu neuropatycznego żaden ruch nie może być przypadkowy. Można jednak zastosować na przykład masaż limfatyczny, który jest niezwykle pomocny w przypadku obrzęków. To bardzo delikatne, ręczne wspomaganie odpływu nadmiaru chłonki. Równie dobrym pomysłem jest przeprowadzenie masażu leczniczego nastawionego na walkę z bólem lub masażu relaksacyjnego, który pomoże pacjentowi choć na chwilę zapomnieć o trudach dnia codziennego i oderwać się od myśli o chorobie.
Wszystkie działania, które mogą w jakimkolwiek stopniu poprawić jakość życia i samopoczucie chorego na nowotwór są jak najbardziej wskazane. Jeśli więc odczuwasz ból neuropatyczny i nie wiesz jak sobie z nim poradzić, poszukaj specjalisty w kwestii masażu i zadbaj o swoje zdrowie.