Witaminy z grupy B to zdecydowanie jedne z najważniejszych substancji, jakich potrzebuje ludzki organizm. Jak się bowiem okazuje, to między innymi one odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie licznych układów, na przykład układu nerwowego, czy naczyniowego, a także ma ogromny wpływ na ogólne samopoczucie.
Artykuł przygotowany przy współpracy z portalem: https://strefa.biz/
Witaminy z grupy B – jakie są?
- Witamina B1 (tiamina) ma ogromny wpływ na samopoczucie. Gdy w organizmie jest jej zbyt mało, pojawia się zmęczenie, drażliwość i problemy z koncentracją. Ponadto, skutkiem niedoboru jest również obniżone ciśnienie krwi, nerwowość i mniejszy apetyt.
- Witamina B2 (ryboflawina) bierze udział w wielu istotnych procesach zachodzących w organizmie. Jest niezbędna do spalania cukrów, bierze udział w przemianie komórkowej, produkcji krwinek i transporcie tlenu przez komórki. Jej niedobór można wnioskować w momencie, gdy zaczynają pojawiać się zajady, skóra na twarzy łuszczy się, a oczy są suche i pieką.
- Witamina B3 (niacyna, witamina PP) jest kluczową dla odpowiedniej pracy mózgu substancją. Jej niedobór można podejrzewać wtedy, gdy występują kłopoty z pamięcią i koncentracją, a ponadto odczuwa się niepokój, irytację i uczucie zmęczenia. Objawami niedoboru są również kłopoty z wypróżnianiem i bóle brzucha.
- Witamina B5 (kwas pantotenowy) bierze udział w uwalnianiu energii z organizmu, jest istotna w syntezie części hormonów, a także pomaga utrzymać dobry stan włosów i skóry. Jakie są objawy niedoboru? Są to przede wszystkim: zmęczenie, bóle brzucha, nudności, sztywność stawów oraz zaburzenia pigmentacji skóry i włosów.
- Witamina B6 (pirydoksyna) jest witaminą młodości. Opóźnia procesy starzenia, wspiera walkę z trądzikiem i jest niezbędna do budowy wielu enzymów. Gdy jest jej w organizmie za mało, często pojawiają się nocne skurcze mięśni, lekkie drżenie rąk i powiek, a także bóle kolan, stóp i palców.
- Witamina B7 (biotyna) to jedna z najbardziej znanych witamin z tej grupy. Poprawia stan włosów, skóry i paznokci, a ponadto reguluje przemianę białek i cukrów oraz zapobiega zbytniej aktywności gruczołów łojowych. Ponadto, stabilizuje poziom glukozy i insuliny. Rzadko ma miejsce niedobór tej witaminy, natomiast jeśli już się pojawia, objawia się nudnościami, nerwowością i cierpnięciem stóp oraz dłoni.
- Witamina B9 (kwas foliowy) jest substancją kluczową w produkcji nowych krwinek. Jest szczególnie istotna dla kobiet w ciąży oraz osób stosujących antykoncepcję hormonalną. Objawy niedoboru kwasu foliowego to: zmęczenie, depresja, bezsenność, bladość, zapalenia dziąseł, długo gojące się rany.
- Witamina B12 (kobalamina) jest szalenie potrzebna, by układ nerwowy działał prawidłowo. W przypadku jej niedoboru pojawia się niedokrwistość, osłabienie i kłopoty żołądkowe.
Niedobór witaminy B – kto jest na niego narażony?
Na niedobór witaminy B jest narażony każdy, kto stosuje niezbilansowaną dietę. Jak jednak można się domyślać, pewne grupy osób znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Są to między innymi kobiety ciężarne, a także osoby cierpiące z powodu zaburzeń wchłaniania, czy chorób przewlekłych. Istotną rolę odgrywają tutaj również predyspozycje genetyczne, czy interakcje z przyjmowanymi na stałe lekami. W grupie ryzyka znajdują się również osoby starsze i diabetycy.
Jak zatem zapobiegać niedoborom witamin z grupy B? Najlepszym sposobem jest oczywiście stosowanie zróżnicowanej, zdrowej diety. W niektórych przypadkach może to jednak być niewystarczające – wtedy zaleca się suplementację konkretnego składnika lub składników.
Artykuł sponsorowany