Wertebroplastyka jest małoinwazyjnym zabiegiem przezskórnym wzmacniającym kręgi w przypadkach urazowych złamań kompresyjnych lub osteoporotycznych. Zabieg, zwany również cementowaniem kręgosłupa, polega na wzmocnieniu trzonu kręgu poprzez podanie do niego cementu chirurgicznego.
Celem zabiegu jest stabilizacja złamania, wypełnienie ubytków powstałych w strukturze kostnej, zapobieżenie dalszym deformacjom kręgosłupa, zmniejszenie, a nawet całkowita redukcja dolegliwości bólowych. Do wypełnienia ubytków, wzmocnienia struktur kostnych oraz do mocowania endoprotez stosowane są cementy kostne często przygotowane na bazie polimetakrylanu metylu (skr. PMMA).
Zabieg wertebroplastyki nie koryguje istniejącej deformacji kręgosłupa, ale wzmacnia uszkodzone kręgi, które po zabiegu mogą być nawet twardsze od innych kręgów. Wertebroplastyka pomaga w odzyskaniu lub odtworzeniu funkcji podpórczej trzonu kręgu, daje możliwość przywrócenia sprawności.
Wskazania do zabiegu wertebroplastyki
Zabieg wertebroplastyki najczęściej wykonuje się u pacjentów ze zdiagnozowanym złamaniem kompresyjnym trzonów kręgosłupa w przebiegu osteoporozy, często u kobiet w podeszłym wieku, lub po upadkach. Zabieg musi poprzedzać dokładne rozpoznanie po wykonaniu właściwych badań obrazowych. Wskazania do zabiegu to: ostre, silne bóle, trudne do zneutralizowania lekami czy stabilizacją w gorsecie, znaczące ograniczenia funkcjonalne jak brak możliwości chodzenia, stania itp., agresywny przebieg naczyniaka trzonu kręgu.
Wertebroplastyka wykonywana jest w przypadkach, kiedy złamania skutkują znaczną utratą wzrostu, powstawaniem zniekształceń kątowych i postępujących zapadnięć kręgów. Szybkie przeprowadzenie zabiegu jest wskazane po złamaniach kompresyjnych wielokrotnych oraz gdy złamanie zlokalizowane jest w miejscu połączenia odcinka piersiowego z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa.
Przeciwwskazaniem do zabiegu cementowania są zaburzenia krzepnięcia, infekcje, złamania trzonu kręgu i nacieki nowotworowe zwężające światło kanału kręgowego. Powikłania możliwe po zabiegu to uszkodzenia nerwu lub rdzenia kręgowego, infekcje i reakcje alergiczne na znieczulenie.
Efekty zabiegu
Wertebroplastyka (zobacz: https://kregoslup.carolina.pl/metody-leczenia/wertebroplastyka/ ) jest jednym z wielu nowoczesnych, małoinwazyjnych zabiegów wykonywanych w Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa w Szpitalu Carolina, specjalizującym się w ortopedii, chirurgii kręgosłupa i rehabilitacji. Po zabiegu pacjenci odczuwają zmniejszone dolegliwości bólowe i ogólną poprawę sprawności. Około 90% pacjentów odczuwa bezpośrednio po zabiegu lub w ciągu 2 tygodni zmniejszenie dolegliwości bólowych od 80 do 90%. Zabieg wykonywany na jednym trzonie trwa około 20 min. Pacjent najczęściej wychodzi ze szpitala w ciągu jednej doby od zabiegu. Po operacji przez minimum 6 tygodni zalecany jest spokojny tryb życia i unikanie podnoszenia ciężkich przedmiotów. Pacjentom ze zdiagnozowaną osteoporozą zalecane jest kontynuowanie leczenia w poradni osteoporozy.
Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany zdaniem redakcji reklamuje produkt medyczny.