Obecnie w Polsce dominuje wariant Omikron. Tak, jak przewidywali naukowcy jest on zdecydowanie bardziej zaraźliwy i dotyka większą część populacji. Co istotne, wywołuje on raczej łagodny przebieg choroby, dzięki czemu wiele osób przechodzi go spokojnie i nie potrzebuje hospitalizacji. Nie znaczy to jednak, że można się nim nie przejmować. Pandemia covid-19 nadal trwa, a dbanie o swoje zdrowie jest w tym okresie szalenie istotne. Sprawdź jak wyglądają objawy wariantu omikron i sam przebieg choroby.
Kiedy pojawiają się objawy?
Wariant Omikron ma zdecydowanie krótszy okres inkubacji niż koronawirus z Wuhan i Delta. Jego objawy możesz zauważyć po mniej niż czterech dniach od zakażenia. Zazwyczaj pomiędzy zakażeniem, a pierwszymi symptomami choroby mijają około 4 doby. Często jest to nawet krótszy okres, więc możliwość reakcji jest bardzo szybka. Trzeba jednak pamiętać o tym, że przy wariancie Omikron możemy zarażać innych nie mając jeszcze objawów wirusa. Wiele osób jest nosicielami choroby nie zdając sobie zupełnie z tego sprawy. Stąd również tak duża zaraźliwość wirusa. Warto więc być bardzo uważnym – niezmiennie dezynfekować ręce, regularnie wymieniać maseczki i dbać o dystans społeczny. To nie tylko troska o własne samopoczucie, ale przede wszystkim zdrowie innych.
Przebieg choroby
Niestety objawy Omikronu są bardzo podobne do tych, które wywoływały Alfa, czy Delta. Często również myli się je z sezonową infekcją. Łagodny przebieg choroby sprawia, że trudno ją rozpoznać. Spokojne przechorowanie dotyczy przede wszystkim w pełni zaszczepionych. Jeśli chodzi o same objawy, wymienia się ich naprawdę wiele. Dlatego warto zadbać o wzmożoną czujność w okresie masowych zakażeń tym wariantem. Najpierw pojawia się ból gardła – jest to najczęściej uczucie “lekkiego drapania” lub “łaskotania” w tym obszarze. W początkowej fazie występuje również wzmożona potliwość, zwłaszcza nocą i odczuwanie poważnego zmęczenia. Pojawia się kater, kaszel i ból mięśni. Objawy te mogą występować wspólnie, lub po sobie. Dokuczać może silny ból głowy, porównywalny do migrenowego, na który często nie działają żadne leki przeciwbólowe. Jak w przypadku każdego koronawirusa, występuje generalne osłabienie organizmu, zadyszki, problemy z pełnym złapaniem oddechu. Szybkie zmęczenie możesz odczuwać przy nawet najmniejszym wysiłku, który wcześniej nie sprawiał Ci żadnego problemu. Omikron przynosi również gorączkę, nie jest ona jednak tak wysoka jak w przypadku innych wariantów. Rzadko przekracza ona 38°C. Pojawić mogą się wymioty, biegunka i nudności, przypominające zatrucie pokarmowe. U niektórych osób występuje wysypka – zmiany skórne obejmują głównie dłonie, ręce i nogi. Utrzymują się około tygodnia. Pojawia się także charakterystyczny dla wszystkich wariantów koronawirusa objaw, którym jest zapalenie spojówek. Oczy mogą być zaczerwienione, występuje uczucie pieczenia i łzawienie.
Dzienna liczba zakażeń w Polsce wciąż jest bardzo wysoka. Jak widzisz, Omikron niesie za sobą kilkadziesiąt objawów, które często mogą wydawać się bardzo łagodne. Łatwo pomylić wariant ze zwykłym przeziębieniem, dlatego przy wystąpieniu jakichkolwiek niepokojących objawów warto zdecydować się na wykonanie testu antygenowego, nawet w zaciszu własnego domu. Uniemożliwi to ewentualne zakażenie osób trzecich, a Ty będziesz mógł odpowiednio podejść do leczenia.