Początki poduszki sięgają czasów starożytności. Wtedy to był produkt luksusowy, ale nie do końca tak komfortowy. Jednak mimo twardej jak skałą konstrukcji wierzono, że iż doskonale wpływa na zdrowie kręgosłupa, pozwalając się odprężyć. Nieliczni mogli sobie pozwolić na posiadanie poduszki w swojej sypialni.
Jednak poduszki ewaluowały aby stać się teraz produktem dostępnym dla każdego. Zmieniał się ich wygląd, wypełnienie oraz poszycie i przeznaczenie. Obecnie poduszki to nie tylko element spania, wypoczynku czy dekoracji ale przede wszystkim i co najważniejsze część naszego zdrowego trybu życia i rehabilitacji. Wiec dobór idealnej poduszki do spania ma tak samo duże znacznie jak materaca dla zdrowia naszego kręgosłupa. Na rynku mamy ogromną ofertę różnych kształtów, rozmiarów i materiałów poduszek i nie w sposób się w tym często odnaleźć. Drugie tyle jest zaleceń producentów co do kategoryzowania poduszek wg budowy ciała, grupy docelowej czy dolegliwości.
Jak się w tym wszystkim odnaleźć. Na początku prosty schemat grupujący wszystkie cechy poduszek , które pozwolą dobrać poduszki na podstawowe wyodrębnionych kategorii. Przede wszystkim analizę powinniśmy zacząć od określenia charakterystycznych cech naszego ciała a należą do nich:
- Grupa docelowa (mężczyzna, kobieta, junior, niemowlak, osoba aktywna, osoba siedząca podróżująca.
- Budowa ciała (szerokie/wąskie barki, szczupła sylwetka, kulturysta)
- Pozycja spania ( na boku, na plecach, na brzuchu)
W następnym etapie, po określeniu cech użytkownika wchodzą do gry materiały poduszek i ich parametry:
- Kształt (klasyczna, profilowa motylek , inne, antyzmarszczkowa)
- Materiał (Visco, lateks, Supersoft, Flofom, NRG cool touch)
- Rozmiar (S, M, L)
- Poziom twardości, w tym komfort (miękka, średnia, twarda)
Na typ etapie moglibyśmy zakończyć podstawowe kryteria wyboru poduszki jeśli nie oczekujemy prozdrowotnych lub specjalistycznych funkcji dla naszego produktu. Jeśli jednak zalecana jest nam poduszka ortopedyczna powinniśmy zasięgnąć opinii specjalisty, który na podstawie wywiadu pomoże nam dobra produkt specjalistyczny.
Na podstawie zaleceń prozdrowotnych wykwalifikowanego specjalisty medycznego wybieramy finalny produkt zdrowotny dla:
- Bezdech senny / chrapanie
- Nadczynność/ niedoczynność tarczycy
- Choroby reumatoidalne
- Dla alergików
- Dla kobiet w ciąży
- Dla schorzeń odcinka kręgosłupa szyjnego
- Łagodzące ból i schorzenia kręgosłupa
Powyższe cechy i właściwości poduszek pozwolą zawęzić docelowy wybór i wybrać to co jest dla nas zalecane. I tak zaczynając od grupy docelowej i budowy naszego ciała. Tak jak płeć nie ma szczególnego znaczenia dla naszego wyboru, tak już wiek, budowa i pozycja do spania tak. Dla mężczyzny i kobiet możemy zalecać te same produkt biorą pod uwagę cechy indywidualne i potrzeby podczas snu. Dla osób o standardowej budowie ciała śpiących na boku i na plecach zdecydowanie zalecany jest kształt profilowany (Zdj. 1). W tej grupie docelowej powinni znaleźć również Ci użytkownicy, którzy cierpią na dolegliwości kręgów szyjnych oraz cierpią na bezdech senny i chrapią. Poduszka jest najbardziej rozpoznawalna wśród fizjoterapeutów, którzy najczęściej zalecają ten kształt profilu osobom z problemami kręgosłupa. Jest również bardzo często zalecana osobom ciepiącym na różne inne schorzenia.
Specjalną grupę docelową tworzą osoby szerokie w barkach i wąskie w barkach oraz kulturyści. Im również zalecane są standardowe poduszki profilowane (zdj.1) Ale stworzono dla nich specjalistyczne typy poduszek profilowanych o różnych wysokościach (zdj.2) . W zależności od szerokość barków i postury są to wysokości od 9 cm do 13 cm .
Najbardziej rozpoznawalna poduszką i najczęściej wybieraną jest poduszka o klasycznym kształcie (zdj.3).Ten typ poduszki sprawdzi się dla najszerszej grupy docelowej. A grupę tą tworzą osoby śpiące na brzuchu, na plecach oraz na boku. Bez rozróżnienia na płeć czy wiek użytkownika. Gdyż doskonale odnajdą się u osób dorosłych jak i również młodzieży i osób starszych. Należy mieć również na uwadze ich rozmiar oraz materiały z których jest wykonana. Jednak kluczowy parametrem jest jej kształt który powinien przypaść większości zainteresowanym.
Kolejną dużą grupę odbiorców stanowi dość nowa poduszka nazywana potocznie motylkiem (zdj. 4). Jej kształt pojawił się na rynku przestrzeni ostatnich klik lat. Ewaluuje i z roku na rok poszerza swoje grono odbiorców. Dzieje się tak za sprawą kształtu , który daje sporo możliwości podczas snu. Po pierwsze zapewnia odpowiednie podparcie dla osób wiercących się podczas snu, czyli dla tych którzy często zmieniają pozycje spania a po drugie a po drugie doskonale odciąża kręgi szyjny.
Poduszka występuje w różnych wysokościach i materiałach. Posiada również różne modyfikacje kształtu motylka (zdj. 5). Dzięki tej modyfikacji poduszka może być stosowania plecach i na boku. Bez ograniczeń wiekowych i płci. Dodatkowo ze względu na swoje niewielkie kształty można ja zabierać ze sobą w podróż.
Jednak w każdej z tych postaci daje nieograniczone możliwość w użytkowaniu i jest niezwykle przewiewna dzięki otwartej strukturze materiałów. Taka konstrukcja sprawi, że doskonale odnajdzie się w domu każdego wymagającego dorosłego i młodego człowieka.
Ostania grupę niesklasyfikowanych poduszek stanowi kształty inne. Do tej grupy należą poduszki specjalistyczne i dedykowane do określonej grupy odbiorców. Są to poduszki , które poosiadają specjalne funkcje użytkowane sosowane w celach rehabilitacyjnych, leczniczych czy też prozdrowotnych. I tak jako pierwszą mamy poduszkę dla osób siedzących, które przynajmniej kilka godzin dzienni spędzają czas przy biurku (zdj. 6). Jest do doskonałe rozwiązanie dla osób zdrętwiałych, obolach i zmęczonych całodniowych siedzeniem przy biurku z komputerem. Ta specjalistyczna konstrukcja poduszki po pierwsze daje ulgę naszym pośladkom po drugie wymusza prawidłowa postawę podczas siedzenia dając ulgę naszym kończynom oraz kręgosłupowi.
Kolejnym ciekawym kształtem poduszki dającym ulgę w bólu pleców i kręgosłup jest poduszka miedzy kolanami (zdj.7) . Jest to zdecydowanie poduszka ortopedyczna z nastawieniem na wspomaganie lecznicze. Użytkuje się ją leżąc na boku, a umiejscowienie jej najwęższej części miedzy nogami ma zapobiegać opadaniu nogi , a w konsekwencji naciskowi na kręgosłup.
Poduszki dla dzieci i młodzieży to specjalna grupa produktów stworzona z myślą o wadach postawy i skrzywieniach kręgosłupa najmłodszych. Ta wydzielona kategoria poduszek ma za zadanie regenerować odcinek szyjny kręgosłupa dziecka, który jest obciążony przez długotrwałe spędzanie czasu w pozycji siedzącej przy komputerze oraz w szkole podczas lekcji. Poduszka typu wałek i półwałek działa kojąco na mięsnie szyi i kręgosłupa. Dodatkowo poduszka wałek może pełnić funkcję podnóżka na zmęczone nogi oraz podparcia pod ledźwia w pozycji siedzącej.
Poduszka dla niemowląt ma za zadnie przede wszystkim zabezpieczyć i korygować pozycję spania naszego niemowlaka. Jest to kształt ułatwiający oddychanie, zapobiegający przekręcaniu się dziecka i podtrzymujący kręgosłup niemowlaka w pozycji wyprostowanej na boku. Nie powinno stosować się żadnych poduszek pod głowę i pod ciało przynajmniej do 12 miesiąca życia dziecka. Poduszka można zacząć stosować kiedy dziecko samodzielnie potrafi zmieniać pozycje.
Kiedy już mamy dobrane preferencje spania możemy przejść do aspektów technicznych naszej poduszki i dobrać komponenty w taki sposób aby były dla nas tylko uzupełnieniem wcześniej wybranego kształtu i rozmiaru dla naszego zdrowia i komfortu. Na bazie preferencji spania przechodzimy do wyboru materiału poszycia i materiału wypełniania. To ma niezwykle ważny wpływ na komfort użytkowania, twardość poduszki oraz higienę. Do dyspozycji są różnego rodzaju materiały poszycia antyalergiczne, antybakteryjne chłodzące czy tez naturalne. Jeżeli lubimy ciepło i termoregulację powinniśmy postawić na wykończenie bawełnianie lub Tencel co ma kluczowe znaczenie w higienie i ochronie antybakteryjnej. Jeśli jesteśmy alergikami musimy unikać naturalnych materiałów na rzecz tych syntetycznych i wybrać poduszkę antyalergiczną. Ale syntetyki już nie maja takiej przewiewności jak materiały naturalne więc jeśli zależy nam na przewiewności i czystym środowisku spania zainwestujmy w poduszki z oddychającym materiałem 3D. Umożliwi to drożność i obieg powietrza w poduszce i higieniczny klimat. Dla osób, które się pocą zalecane są materiały chłodzące . Tkaniny tego typu zapewniają obniżenie temperatury poduszki o kilka stopni względem temperatury ciała co w upalne dni może okazać się ukojeniem dla komfortowego snu.
Jeśli wybór powłoki, pokrowca na poduszkę mamy za sobą pozostaje już tylko kwestia doboru odpowiedniego materiału wypełniającego poduszkę. Tutaj królem od wielu lat jest pianka termoelastyczna, która dzięki swoim właściwościom zapamiętywania kształtu jest najczęściej wybieranym typem materiału wypełniającego (zdj. 10). Niezależnie od kształtu poduszki miękka pianka visco reaguje na temperaturę ciała idealnie dopasowuje się do kształt głowy i szyi.
Dodatkowo poduszka z pianką visco posiada właściwość termiczne. Jest doskonałym przewodnikiem ciepła i idealnie się sprawdzi dla zmarzluchów. Dlatego często jest wybierana również w materacach jako warstwa termoregulacyjna i grzewcza. W połączeniu z poduszka będzie idealnym zestawem dla osób poszukujących ciepła i idealnego dopasowania.
Innym materiałem, który często spotkamy w wypełnieniu poduszek jest lateks (zdj. 11). Nie jest już on takim przewodnikiem ciepła i nie zapewnia takich uniwersalnym materiałem jak pianka visco. Jest jednak materiałem trwałym i komfortowym. Dostępnym w różnych kształtach i dodatkowo może występować w dwóch wersjach syntetycznych i naturalnych.
Ponieważ struktura poduszki lateksowej jest zamknięta wymagane jest perforacja wkładu. Taka perforacja zapewnia sprawna wentylacje podczas snu. Podczas ściskania i rozprężania kanaliki transportują powietrze, przez co poduszka daje uczucie chłodu. Dodatkowo może ten efekt zwiększyć poprzez naniesienie powłoki chłodzącej na powierzchni lateksu. Ten zabieg często wykonuje się właśnie z wkładem lateksowym w celu spotęgowani efektu zimna i zapewnienia maksymalnego chłodzenia poduszki w upalne dni (zdj.11).
Ostatnim typem, materiału, w którym warto ubrać poduszkę jest hybryda piankowa na bazie pianki visco i pianki wysokoelastycznej. Ten typ materiału może występować pod wieloma nazwami NRG, flofom gelfoam ale skuteczność jego jest wyrażana jednogłośnie pod nazwa supersoft. Materiał niezwykle komfortowy dla zapewniania miękkości i termoregulacji podczas użytkowania. Występuje w różnych twardościach dając zawsze przyjemny efekt otulenia i podparcia dla kręgów szyjnych. Niezależnie od kształtu jaki zostanie wybrany zawsze dopasowuje się do każdej budowy ciała i głowy, ponieważ jest materiałem hybrydowym. Mimo właściwości termoelastycznych nie reaguje na temperaturę otoczenia i skóry jak w przypadku pianki visco. Dzięki temu może być materiałem termoregulacyjnym i jak w przypadku lateksu wzmocniony powłoką chłodzącym staję się materiałem chłodzącym. Tak skomponowany materiał wystarczy teraz ubrać w pokrowiec chłodzący aby otrzymać zestaw do chłodzenia w upalne dni. Taki zestaw może oczywiście zostać uzupełniony o materac z warstwa chłodzącą.
Na tym etapie moglibyśmy zakończyć kompletowanie specyfikacji poduszki i przejść do koszyka zakupów. Jednak co jeśli oczekujemy od poduszki właściwości prozdrowotnych rehabilitacyjnych lub specjalistycznych funkcji, które maja zapobiegać różnym naszym schorzeniom . Czy powinniśmy zasięgnąć wiedzy specjalistycznej. Zdecydowanie tak. Wiedza fizjoterapeuty czy ortopedy może okazać się bezcenna do wyboru poduszki ortopedycznej dla osób cierpiących na bezdech senny, chrapanie oraz nadczynność i niedoczynność tarczycy. Miękka termoelastyczna poduszka, nie powodująca ucisków punktowych może okazać się zbawienna dla osób cierpiących na szereg chorób reumatoidalnych. Dla alergików czym mniej ryzy kowanych naturalnych alergenów tym bardziej komfortowy i bezpieczny sen. Specjalistyczne rogale pod brzuch i poduszki miedzy nogi to ulga dla kręgosłupa i łatwość w zasypianiu dla kobiet w ciąży. Na koniec największa grupa cierpiących z powodu chorób cywilizacyjnych, czyli osób pracujących w ciągłym stresie przy komputerze przez kilkanaście godzin na dobę. Dla nich ratunkiem na schorzenia kręgosłupa i kręgu szyjnego mogą okazać się poduszki profilowane i kształty motylkowe z pianek hybrydowych i visco. Dzięki właściwościom termoizolacyjnym i chłodzącym uspokajają układ nerwowy i zmniejszają napięcie układu mięśniowego. A ich otwarto komórkowa struktura otula spięte części ciała i łagodzi objawy bólu w okolicach kręgu szyjnego.
Ostateczna decyzja co do wyboru poduszki ortopedycznej czy rehabilitacyjnej powinna być skonsultowana z wykwalifikowanym specjalistom. Dlatego warto korzystać z darmowych porad fizjoterapeutów, które często są orgaznizowane przez firmowe salony sprzedaży materacy i poduszek ortopedycznych marki Hilding. Podczas takich warsztatów możemy skorzystać z darmowej porady i doradztwa a dodatkowo zakupić wymarzoną poduszkę i materac.
Artykuł powstał we współpracy z SennaMaterace.pl