Wizyta w gabinecie urologicznym niekiedy wiąże się ze stresem lub poczuciem wstydu. Wynika z wątpliwości lub braku wiedzy na temat zakresu badań oraz kompetencji urologa. Tymczasem regularne konsultacje z urologiem są niezbędne dla zachowania zdrowia, zwłaszcza u dojrzałych mężczyzn. Dlatego przyjrzymy dziś specjalizacji urologa oraz chorobom, które leczy. Odpowiemy na pytanie, kto powinien wybrać się na wizytę do tego specjalisty.
Kim jest urolog i jakie ma kompetencje?
Urolog jest specjalistą zajmującym się diagnozowaniem, profilaktyka i leczeniem układu moczowo-płciowego u mężczyzn, a także moczowego u kobiet. Powszechne skojarzenia mogą odnosić się do leczenia problemów z prostatą, jednak zakres kompetencji i wiedzy urologa jest zdecydowanie szerszy. Widać to, chociażby po wiedzy zdobytej w trakcie kształcenia – chirurgia, diagnostyka obrazowa czy terapia farmakologiczna z leczenia chorób układu moczowego. Jego kompetencje obejmują również wykonywanie zabiegów chirurgicznych, takich jak usunięcie kamieni nerkowych, leczenie schorzeń prostaty czy raka pęcherza moczowego.
Najczęstsze schorzenia leczone przez urologa
Skoro już jesteśmy przy schorzeniach, warto przyjrzeć się zakresowi leczenia dostępnemu u specjalisty. Urolog w Gdańsk zajmuje się następującymi chorobami i schorzeniami:
- Problemy z prostatą, takie jak łagodny przerost prostaty (BPH) oraz nowotwór.
- Kamica nerkowa, która polega na tworzeniu się złogów mineralnych w nerkach i blokowaniu przepływu moczu.
- Infekcje układu moczowego takie jak ZUM. Może do nich dojść np. na skutek nieleczonego zapalenia nerek.
- Zaburzenia erekcji, które mogą wynikać z różnych przyczyn, takich jak stres, problemy hormonalne, choroby serca, cukrzyca czy zaburzenia naczyniowe.
- Nietrzymanie moczu, do którego dochodzi na skutek uszkodzenia mięśni dna miednicy, zaburzeń neurologicznych lub leczenia onkologicznego.
Dlaczego regularne wizyty u urologa są kluczowe dla zdrowia mężczyzn?
Cykliczne badania kontrolne sprzyjają szybkiemu wykryciu niebezpiecznych zmian na wczesnym etapie rozwoju. Mężczyźni, którzy nie odkładają takich wizyt na ostatnią chwilę, mogą znacząco wpłynąć na poprawę jakości swojego życia.
Urolog https://uclinic.pl/ przeprowadza badania przesiewowe, takie jak badanie per rectum (przez odbytnicę) oraz testy PSA (antygen sterczowy). Dzięki tym prostym badaniom możliwe jest wykrycie zmian w gruczole krokowym na bardzo wczesnym etapie, kiedy leczenie jest najbardziej skuteczne. Im wcześniej rak prostaty zostanie zdiagnozowany, tym większe są szanse na pełne wyleczenie, często bez potrzeby zabiegów chirurgicznych. Dlatego regularne badania u urologa są kluczowe, zwłaszcza dla mężczyzn w wieku 50+ lub z historią raka prostaty w rodzinie.
Obawa przed wizytą u urologa jest bezpodstawna, a przełamanie stresu może przynieść pozytywne skutki dla zdrowia i życia. Dlatego warto regularnie przeprowadzać wizyty kontrolne i mieć pewność swojego zdrowia na każdym etapie życia.
Artykuł sponsorowany