Na czym polega uczulenie na lateks? Uczulenie na lateks jak każda reakcja alergiczna stanowi źródło dyskomfortu i potencjalne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Wbrew pozorom każdy człowiek ma w życiu styczność z przedmiotami zawierającymi lateks. Osoby uczulone powinny ich unikać i zastępować je akcesoriami z innych materiałów o podobnych właściwościach. W razie potrzeby możesz również zdecydować się na immunoterapię alergenową pod nadzorem specjalisty.
Lateks to koloidalny roztwór kauczuku, którego białka stanowią popularny czynnik alergizujący. Ekspozycja na lateks może wywoływać reakcje alergiczne zarówno kontaktowe, jak i wziewne. Nie należy bagatelizować uczulenia na lateks, ponieważ zbyt długi i nadmierny kontakt z tym materiałem może doprowadzić do silnej reakcji układu odpornościowego. W czym jest lateks? Znajduje się w wielu jednorazowych akcesoriach o przeznaczeniu medycznym, takich jak rękawiczki, opaski uciskowe czy wenflony. Z tego powodu na uczulenie narażeni są zarówno pacjenci, jak i pracownicy służby zdrowia. Na tym jednak nie koniec – lateks znajduje się między innymi w prezerwatywach, klejach, materacach, akcesoriach sportowych, obuwiu oraz odzieży. Należy zatem zachować czujność, gdy się z nich korzysta.
Kto ma uczulenie na lateks?
Uczulenie na lateks stanowi problem, z którym boryka się wielu ludzi, bez względu na wiek, płeć i stan zdrowia. Najczęściej jednak są to osoby, które mają także inne alergie, na przykład na kurz albo pyłki roślin, a także na niektóre warzywa i owoce. Jeżeli zatem jesteś alergikiem, zwróć uwagę na reakcje swojego organizmu podczas korzystania z lateksowych akcesoriów. Warto wykonać w tym celu próbę uczuleniową weryfikującą wystąpienie objawów alergii na lateks.
Uczulenie na lateks objawy
Objawy uczulenia na lateks mogą wystąpić natychmiast, ale również z opóźnieniem, nawet po kilku godzinach. Na ogół jest to miejscowe zaczerwienienie skóry, która miała kontakt z lateksem. Towarzyszy mu świąd, a niekiedy również wysypka lub nawet obrzęk. Alergia wziewna na lateks powoduje pieczenie i łzawienie oczu, może wywoływać także katar oraz kichanie. Zbyt długa lub zbyt intensywna ekspozycja na lateks, na przykład na dużej powierzchni ciała, może doprowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego. Z tego powodu nie należy bagatelizować odczuwanych objawów uczulenia i bezwzględnie unikać lateksu.
Uczulenie na lateks – co robić?
Jeżeli podejrzewasz u siebie uczulenie na lateks, najlepiej wykonaj testy alergiczne w poradni alergologicznej. Do czasu uzyskania wyników unikaj kontaktu z alergenem. Po uzyskaniu diagnozy potwierdzającej uczulenie na lateks koniecznie zmień używane akcesoria na te, które zamiast lateksu zawierają na przykład silikon, poliuretan, winyl czy nitryl. Dotyczy to między innymi prezerwatyw, jednorazowych rękawiczek, klejów, odzieży czy innych akcesoriów. W niektórych przypadkach lekarz alergolog może zaproponować immunoterapię alergenową, czyli tzw. odczulanie.
Artykuł sponsorowany.
Artykuł sponsorowany zdaniem redakcji reklamuje produkt medyczny.