Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego niepracującego dorosłego dziecka to obowiązek członka rodziny, który pracuje, jest emerytem, rencistą lub bezrobotnym. Studenci mogą być zgłoszeni do ubezpieczenia także z tytułu pobierania nauki, a jeśli pracują na umowę o pracę lub prowadzą działalność gospodarczą, zyskują własny tytuł. Dzięki temu mogą korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednak, by nie spotkać się z nieprzyjemnościami podczas wizyty np. w przychodni czy szpitalu, warto trzymać rękę na pulsie. Dowiedz się, w jakich sytuacjach trzeba uważać.
Kto zgłasza studenta do ubezpieczenia?
Według przepisów Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, osoby, które pobierają naukę, są ubezpieczone. Zazwyczaj to rodzice lub opiekunowie prawni zgłaszają do ubezpieczenia zdrowotnego niepracujące dorosłe dziecko, które jest studentem i nie ukończyło 26 lat. Jednak nie tylko oni mogą to zrobić. Jeśli rodzic nie jest objęty obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym, mogą zgłosić studenta dziadkowie czy współmałżonek rodzica.
Ważne!
Jeśli student ukończył 26. rok życia, ale ma orzeczenie niepełnosprawności w stopniu znacznym, członkowie rodziny mogą nadal zgłaszać go do swojego ubezpieczenia.
Jednak, jeśli członkowie rodziny nie mogą zgłosić studenta, robi to szkoła lub uczelnia z tytułu pobierania nauki. Trzeba jednak zgłosić się do dziekanatu z odpowiednim wnioskiem. Taka sama droga przewidywana jest w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego po 26. roku życia.
Podsumowując, student ma prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w ramach NFZ, jeśli jest zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego:
- z tytułu członka rodziny (np. przez rodziców, dziadków, opiekunów prawnych, współmałżonków rodziców);
- z tytułu pobierania nauki (przez uczelnię, na wniosek studenta);
- z własnego tytułu do ubezpieczenia (np. umowa o pracę, renta, działalność gospodarcza).

Ubezpieczenie zdrowotne studenta a podjęcie pracy
Ubezpieczenie zdrowotne studenta a podjęcie pracy
Jeśli student podpisze z pracodawcą umowę o pracę, rodzice muszą go „wypisać” ze swojego ubezpieczenia. Wtedy taką osobę zgłasza przedsiębiorca. Studenci, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej, muszą sami zgłosić się do ubezpieczenia zdrowotnego.
Trzeba pamiętać, że studenci (do 26. roku życia) zatrudnieni na umowę zlecenie, a także o dzieło nie są zgłaszani do ubezpieczenia przez pracodawcę. Robią to członkowie rodziny lub uczelnia na wniosek studenta. Jednak, gdy pracownik straci status studenta (zostanie skreślony z listy studentów lub obroni pracę dyplomową), traci też zwolnienie z płacenia składek, a więc przedsiębiorca będzie musiał już go zgłosić. Zleceniobiorca musi poinformować pracodawcę o tym, że zakończył naukę.
Czy student zaoczny jest ubezpieczony?
Tak. Studenci w trybie niestacjonarnym także mają prawo do świadczeń zdrowotnych na takiej samej zasadzie, co studenci pobierający naukę w systemie dziennym. Dotyczy to studentów wszystkich typów uczelni, czyli zarówno publicznych uniwersytetów, jak i prywatnych. Takie osoby zgłaszane są do ubezpieczenia taką samą drogą, co uczniowie w trybie stacjonarnym.
Co obejmuje ubezpieczenie zdrowotne studenta?
Osoby uczące się mogą korzystać z opieki zdrowotnej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Oznacza to, że student nie płaci za usługi medyczne udzielone mu w ramach struktury NFZ. Może to być wizyta w przychodni POZ, w szpitalu czy też badania laboratoryjne itd.
Kiedy ubezpieczenie zdrowotne studenta nie obowiązuje?
W przypadku ubezpieczenia zdrowotnego niepracującego dorosłego dziecka należy być czujnym. Jeśli rodzic zmieni pracę, musi powiadomić pracodawcę o konieczności zgłoszenia studenta do ubezpieczenia jako członka rodziny. Podobnie dzieje się, jeśli osoba ucząca się podpisze umowę o pracę lub rozpocznie działalność gospodarczą. Gdy się zwolni lub zawiesi działalność, musi ponownie być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego w standardowym opisanym już wyżej trybie. Na zgłoszenie jest 7 dni od momentu, gdy student straci tytuł do ubezpieczenia.
Kiedy wygasa ubezpieczenie zdrowotne studenta?
Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia student ma jeszcze przez 4 miesiące po skreśleniu z listy studentów lub zakończeniu studiów.
Co ważne, jeśli student po ukończeniu 26. roku życia zostanie zgłoszony do ubezpieczenia przez uczelnię, będzie miał prawo do świadczeń tak długo, jak podejmuje naukę, czyli nawet do 30. roku życia lub dłużej. Jednak, gdy z jakiegoś powodu zostanie skreślony z listy studentów (np. nie ureguluje opłat za studia, nie będzie brał udziału w zajęciach czy nie złoży w terminie pracy dyplomowej) będzie to skutkowało utraceniem statusu studenta, a więc ubezpieczenie studenta realizowane przez uczelnię wygaśnie.
Co grozi za brak ubezpieczenia zdrowotnego?
By nie spotkać się z nieprzyjemnościami, każdy student powinien sprawdzić swój status i dopełnić ewentualne formalności. Jeśli w razie wypadku czy choroby, konieczne będzie udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, a system eWUŚ (Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców) nie potwierdzi prawa do korzystania z nich, konieczne będzie pokrycie wszystkich kosztów z własnej kieszeni. Chociaż teoretycznie nie ma kary za brak ubezpieczenia zdrowotnego studenta, konieczność płacenia za usługi medyczne, może mocno nadszarpnąć studencki budżet.
Gdzie można sprawdzić, czy student jest ubezpieczony?
Każdy może zweryfikować bezpłatnie, czy ma prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w wybranym oddziale NFZ. Oprócz tego ubezpieczenie zdrowotne studenta czy innej osoby można sprawdzić w przychodni lub gabinecie lekarskim NFZ czy w szpitalu, legitymując się dowodem osobistym. Wygodnym sposobem jest także weryfikacja online, w Internetowym Koncie Pacjenta.
Czy opłaca się kupować prywatne ubezpieczenie zdrowotne, będąc studentem?
Chociaż osoby uczące się, mają prawo do bezpłatnego korzystania z opieki medycznej w ramach NFZ (muszą tylko być zgłoszone z odpowiedniego tytułu), mogą także zdecydować się na prywatne ubezpieczenie życia i zdrowia. Wykupując „życiówkę” z odpowiednimi rozszerzeniami, student otrzyma wsparcie finansowe w trudnych chwilach. Wartym uwagi produktem jest ubezpieczenie NNW studenta, które zapewnia świadczenie, gdy zdarzy się nieszczęśliwy wypadek czy choroba. Dowiedz się, ile będzie kosztować polisa w Twoim przypadku, korzystając z kalkulatora indywidualnego ubezpieczenia na życie na stronie internetowej CUK.pl
Z kolei prywatne ubezpieczenie zdrowotne, znane także jako pakiet medyczny zapewni dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej. Zastanawiasz się, po co je mieć, skoro student może leczyć się w ramach publicznej opieki zdrowotnej? Otóż każdy, kto oczekiwał na wizytę u takiego specjalisty, jak np. okulista wie, jak długie terminy obowiązują w przypadku leczenia w ramach NFZ. Mając prywatne ubezpieczenie zdrowotne, można ten okres skrócić do kilku, kilkunastu dni. Płacąc jednorazową składkę, można korzystać z wielu usług, podczas gdy, idąc do gabinetu lekarskiego prywatnie, trzeba płacić za każdą wizytę. Takie prywatne ubezpieczenie zapewnia więc spore oszczędności w domowym budżecie.
Artykuł sponsorowany