Problemy ze snem mogą być spowodowane naprawdę różnorodnymi czynnikami, rozpoczynając od złego samopoczucia psychicznego, kończąc na bardziej złożonych dolegliwościach zdrowotnych, np. astmie. Jednak czy wiedziałeś, że bezsenność może mieć również swoje podłoże w przyjętej przez nas pozycji w łóżku? Okazuje się, że jak najbardziej ma to ze sobą duży związek, a prawidłowe ułożenie ciała pozwala cieszyć się lepszą jakością snu. W tym artykule dowiesz się zatem, jakich pozycji do spania należy unikać.
Czym skutkuje nieprawidłowe ułożenie ciała podczas snu?
Raczej trudno zakazać spania w taki, a nie inny sposób, jeżeli nie jesteśmy świadomi niepożądanych skutków, jakie mogą ze sobą nieść poszczególne pozycje do snu. Czego zatem możemy się spodziewać, jeżeli będziemy spać w niżej wymienionych pozycjach? Przede wszystkim złe ułożenie ciała w łóżku w większości przypadków skutkuje bólem kręgosłupa. Nierzadko bowiem w czasie snu mamy napięte plecy, a w szczególności kręgosłup i kark. Choć na początku tego napięcia nie odczuwamy, to gdy rano wstajemy, zaczynamy zmagać się ze skurczami i dużym dyskomfortem. Dotyczy to także innych części ciała, w zależności od obranej pozycji. Co ciekawe, konsekwencją nieprawidłowego ułożenia ciała w czasie snu mogą być również bóle głowy, brzucha, niedotlenienie, przemęczenie, a nawet przedwczesne zmarszczki. Pozycja w czasie snu może także być związana z występowanie koszmarów sennych.
Przede wszystkim – unikaj spania na brzuchu!
Zdecydowanie najbardziej niekorzystną i niezdrową pozycją do snu jest leżenie na brzuchu, choć zdawać by się mogło, że ta pozycja jest tą najwygodniejszą dla większej części społeczeństwa, to niestety okazuje się, iż przyczynia się ona do szeregu negatywnych konsekwencji. Spanie na brzuchu może przede wszystkim powodować problemy związane z układem pokarmowym ze względu na wywieranie nadmiernego ucisku na żołądek. Tak też często w takich przypadkach pojawia się m.in. zgaga. Kwasy żołądkowe są bowiem wypychane w górę układu pokarmowego, a tym samym rano możemy obudzić się z uczuciem palenia w przełyku. Kolejnym negatywnym następstwem spania na brzuchu jest również nierzadko niedotlenienie, które wynika z utrudnionego oddychania w czasie snu. Śpiąc na brzuchu, napieramy bowiem nie tylko na żołądek, ale także na klatkę piersiową. Towarzyszy nam więc o wiele płytszy oddech niż w pozostałych pozycjach, a w efekcie tego rano możemy czuć się niewyspani i przemęczeni. Nie jest to też tajemnicą, że naciskając twarz do poduszki, negatywnie wpływamy na kondycję naszej skóry. W porównaniu do innych pozycji spanie na brzuchu bardziej naraża na ryzyko powstawania zmarszczek. Na koniec warto zaznaczyć, że to właśnie ta pozycja w największym stopniu naraża nasz kręgosłup oraz górne partie pleców.
Spanie w pozycji embrionalnej
Kolejną pozycją do spania, której lekarze radzą unikać, jest pozycja embrionalna, nazywana także płodową. To takie ułożenie ciała, w którym leżymy na boku i przyciągamy do siebie zgięte w kolanach nogi. Dodatkowo w tej pozycji nierzadko mamy zaokrąglone plecy, a nasza głowa jest pochylona do przodu. Takie ułożenie zdecydowanie nie zapowiada więc nic dobrego. Ciało jest przede wszystkim wręcz “ściśnięte”. Dochodzi do nadmiernego nacisku na klatkę piersiową oraz na brzuch, co też kolei może skutkować niedotlenieniem i problemami żołądkowymi. Co więcej, pozycja embrionalna powoduje większy nacisk na jedno z bioder oraz wiąże się z nienaturalnym wygięciem kręgosłupa. Dlatego też to nic zaskakującego, jeśli w tych miejscach po wstaniu z łóżka pojawia się ból. Dodatkowo, gdy śpimy na zbyt wysokiej poduszce, pozycja embrionalna może również skutkować zesztywnieniem karku.
Spanie na prawym lub lewym boku nie zawsze jest dobre
Niestety mamy kolejną złą wiadomość, która wskazuje na to, że spanie na prawym lub lewym boku także może być niezdrowe w niektórych przypadkach. Przykładowo spanie na prawym boku jest złym wyborem dla osób z problemami żołądkowymi, gdyż może ono potęgować objawy. W szczególności często pojawia się tutaj refluks żołądkowy. Z racji, że żołądek jest umieszczony po lewej stronie ciała, spanie na lewym boku wydaje się lepszym rozwiązaniem, dzięki któremu wszystko pozostaje na swoim miejscu. Jednakże spanie na lewym boku wcale nie gwarantuje pełnego zdrowia i nie pozostaje bez pewnych wad. Przede wszystkim może narażać na trudności z oddychaniem i jest niezalecane dla ludzi cierpiących na bezdech senny. Głównym problemem jest tutaj oczywiście nacisk na serce. Z tego też względu trudno jednoznacznie wskazać, czy spanie na lewym czy prawym boku jest lepszym wyborem. Którakolwiek z tych pozycji jest też niekorzystna, jeśli posiadamy źle umieszczoną poduszkę. Wtenczas dochodzi do napięcia mięśni szyi i ramion, a po wstaniu z łóżka może nas nawet boleć głowa.
Bezpieczne pozycje do spania
Skoro tak wiele pozycji do snu niesie ze sobą nieprzyjemne konsekwencje, czy istnieją jakiekolwiek pozycje, które są zdrowe? Oczywiście, że tak! Najbardziej optymalną pozycją jest spanie na wznak, czyli na plecach. To ułożenie ciała pozwala na zrelaksowanie wszystkich mięśni kręgosłupa oraz karku, ponieważ znajdują się one w naturalnej dla nich pozycji. Spanie na wznak nie przyczynia się również do wywierania nacisku na narządy wewnętrzne, w tym na płuca, żołądek czy jelita. Nie ma więc możliwości, aby ich praca została zaburzona. Dzięki spaniu na plecach zmniejszamy także ryzyko drętwienia kończyn i bólów głowy. Spanie na boku również może być zdrowe, ale pod warunkiem, że towarzyszą mu wyprostowane nogi i odpowiednio wysoka poduszka, dzięki którym kręgosłup zachowuje naturalną pozycję. Mięśnie mogą wtenczas pozostać rozluźnione, a to sprzyja skutecznemu wypoczynkowi. Ciekawym i zdrowym rozwiązaniem jest również pozycja rozgwiazdy. Jest to także ułożenie ciała na wznak, lecz z lekko rozłożonymi nogami na boki oraz z uniesionymi rękoma w górę, które są lekko zgięte w łokciach. Pozycja rozgwiazdy cechuje się praktycznie tymi samymi korzyściami co spanie na plecach, a przy tym dodatkowo zmniejsza nacisk na kręgi w odcinku piersiowym. Nie jest jednak dobrym rozwiązaniem w każdym przypadku, gdyż u niektórych osób może powodować szybkie cierpnięcie uniesionych rąk.
Sen i zdrowie niewątpliwie mają ze sobą spory związek, zwłaszcza jeśli chodzi o wybraną pozycję do snu. Należy być bowiem świadomym, że pewne ułożenia ciała podczas wypoczynku mogą niekorzystnie wpływać na nasz organizm i prowadzić do przykrych konsekwencji, np. bólu kręgosłupa. Nie jest to jednak zasada, której musimy się bezdyskusyjnie trzymać. Warto natomiast znać i stosować te pozycje uważane za najbardziej bezpieczne.