Tomografia komputerowa kręgosłupa to badanie, które umożliwia zdiagnozowanie wielu schorzeń związanych z kręgosłupem. Na czym polega TK kręgosłupa? Jakie choroby można zdiagnozować przy pomocy tej metody? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonania badania kręgosłupa? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Na czym polega tomografia komputerowa kręgosłupa?
Tomografia komputerowa kręgosłupa jest badaniem obrazowym pozwalającym na pozyskanie wielu przydatnych informacji o budowie kręgosłupa. Metoda wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, które umożliwia ocenę struktur kostnych, otaczających je tkanek miękkich oraz rdzenia kręgowego. W trakcie badania pacjent leży na przesuwnym stole, który wjeżdża w otwór (gantry) aparatu, a poruszając się w środku urządzenia lampa rentgenowska tworzy serię zdjęć kręgosłupa. Tomografię komputerową kręgosłupa można przeprowadzić bez użycia środka kontrastowego, czyli podanej dożylnie substancji umożliwiającej lepsze uwidocznienie badanych struktur.
Jakie choroby wykrywa TK kręgosłupa?
Tomografia komputerowa kręgosłupa pozwala zdiagnozować różne schorzenia tego obszaru. Badanie kręgosłupa umożliwia między innymi:
- ocenę elementów kostnych w przypadku zaistniałych urazów;
- wykrycie nieprawidłowości w obrębie krążków międzykręgowych (np. przepuklina);
- wykrycie zmian nowotworowych;
- zdiagnozowanie choroby zwyrodnieniowej;
- wykrycie zmian w obszarze mięśni przylegających do kręgosłupa;
- wykrycie wad wrodzonych kręgosłupa;
- zaplanowanie sposobu leczenia pacjenta.
Wskazania do wykonania tomografii komputerowej kręgosłupa
Tomografia komputerowa to istotne wsparcie w diagnostyce schorzeń kręgosłupa. Istnieje wiele wskazań do tego, aby przeprowadzić tomografię kręgosłupa. Należą do nich przede wszystkim:
- stany pourazowe – tomografia komputerowa umożliwia ocenę struktur kręgosłupa po urazach i wypadkach;
- bóle kręgosłupa;
- podejrzenie przepukliny krążka międzykręgowego;
- zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa;
- podejrzenie guzów nowotworowych / podejrzenie nacieków nowotworowych na kręgosłup;
- nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem układu ruchu.
Tomografia komputerowa kręgosłupa – przeciwwskazania
Tomografia komputerowa to technika, podczas której pacjent jest poddawany znacznie większemu promieniowaniu niż w przypadku zwykłego badania RTG kręgosłupa. Z tego względu badanie nie powinno być wykonywane u kobiet w ciąży. Inne przeciwwskazania do wykonania tomografii komputerowej to nadczynność tarczycy, niewydolność nerek, uczulenie na jod czy podwyższony poziom kreatyniny.
Artykuł sponsorowany.