Stoły rehabilitacyjne są niezastąpionym elementem wyposażenia wielu placówek medycznych. Służą głównie do wykonywania masaży oraz różnego rodzaju zabiegów mających na celu przywrócić pacjentom sprawność ruchową. Jednak bardzo często są również stosowane w gabinetach lekarskich czy zabiegowych, gdzie wykorzystuje się je do przeprowadzania terapii manualnych oraz innych innowacyjnych metod leczenia.
Stół rehabilitacyjny musi być odpowiednio dopasowany do potrzeb pacjentów, a także personelu medycznego. Niezbędne jest, aby umożliwiał przyjęcie odpowiedniej pozycji, a jednocześnie pozwalał na wygodne przeprowadzanie różnego rodzaju zabiegów. Klasyczne stoły o prostej konstrukcji, które nie miały możliwości regulowania wysokości oraz układu poszczególnych segmentów są obecnie coraz rzadziej wykorzystywane. Zastąpiły je nowoczesne i funkcjonalne stoły, które wyróżniają się niezawodnością oraz uniwersalnym zastosowaniem.
Jakie udogodnienia oferują nowoczesne stoły do rehabilitacji?
Najczęściej wybieranym udogodnieniem, w jakie może być wyposażony stół rehabilitacyjny, jest elektryczne sterowanie. Odbywa się ono za pomocą przewodowego pilota, który wymaga ręcznej obsługi lub nożnego panelu.
Sterowanie ręcznym systemem jest wygodne i pozwala na uzyskanie optymalnej pozycji pacjenta. Personel medyczny może za pomocą pilota kontrolować ułożenie łóżka nawet z pewnej odległości. Pozwala on także samemu pacjentowi dopasować wysokość oraz ułożenie stołu do własnych preferencji.
Sterowanie nożne to doskonałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie potrzebna jest możliwość szybkiej zmiany ułożenia pacjenta nawet podczas wykonywania zabiegu. W tym celu wystarczy wcisnąć panel znajdujący się przy łóżku i dopasować jego pozycję do konkretnych potrzeb. Taka funkcjonalność przydaje się podczas wykonywania różnego rodzaju masaży oraz zabiegów rehabilitacyjnych.
W jaki sposób można sterować elektrycznym łóżkiem rehabilitacyjnym?
Nowoczesne kozetki sterowane elektrycznie składają się najczęściej z 3 oddzielnych segmentów:
- zagłówka,
- oparcia pleców.
- oparcia nożnego.
Każdym z nich można sterować niezależnie od pozostałych. Dzięki temu pacjent może mieć najwygodniejszą pozycję, która pozwoli na sprawne przeprowadzenie masażu czy zabiegów.
Na jakie parametry łóżka rehabilitacyjnego zwrócić uwagę?
Wysokiej jakości łóżko rehabilitacyjne powinno być przystosowane zarówno dla dorosłych pacjentów, jak i dzieci. Elektryczna regulacja wysokości oraz ułożenia łóżka pozwala na dopasowanie go do konkretnych potrzeb. Nie bez znaczenia jest także jakość zastosowanych materiałów. Konstrukcja powinna być wykonana z trwałej i wytrzymałej stali, odpornej na działanie promieni UV, a także uszkodzenia mechaniczne oraz częste stosowanie silnych środków dezynfekujących. Takie same parametry powinny wyróżniać tworzywo, z którego wykonano kozetkę. Ze względu na intensywną eksploatację, musi to być wytrzymały i solidny materiał.
Wysokiej jakości stół do rehabilitacji powinien także być wyposażony w inne nowoczesne udogodnienia, takie jak możliwość montażu otworu na twarz. Jest on niezwykle przydatny podczas wykonywania masażu. Pacjent może wygodnie ułożyć w nim głowę oraz zrelaksować się podczas zabiegów. Zatyczka pozwala natomiast zasłonić go wówczas, gdy nie trzeba go wykorzystywać.
Warto także postawić na rozwiązanie, jakie stanowi system kół z możliwością blokady. Takie łóżko jest funkcjonalne i łatwe w przemieszaniu z miejsca na miejsce. Koła pozwalają na bezproblemowe jego przestawienie praktycznie bez większego wysiłku. Blokada zabezpieczy łóżko przed przesuwaniem, co przekłada się na komfort oraz bezpieczeństwo pacjentów i całego personelu medycznego.
Nowoczesne i funkcjonalne stoły rehabilitacyjne
Niezawodne łóżko rehabilitacyjne powinno być pokryte bezszwową tapicerką, która zapewnia wygodę, a dodatkowo jest łatwa w czyszczeniu. Brak łączeń pozwala na szybkie oraz dokładne zdezynfekowanie powierzchni, a dodatkowo zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń. Ma to ogromne znaczenie pod kątem zapewnienia najwyższego poziomu higieny w placówkach medycznych.
W zwiększeniu funkcjonalności takiego łóżka pomoże także specjalny uchwyt na jednorazowe prześcieradło. Dzięki niemu jest ono zawsze pod ręką.
Jak wybrać najlepsze łóżko do rehabilitacji?
Łóżko rehabilitacyjne przede wszystkim musi być funkcjonalne i dopasowane do wykonywania konkretnych zabiegów oraz ćwiczeń. Warto postawić na produkty od znanych i cenionych producentów, którzy specjalizują się w wytwarzaniu tego rodzaju mebli medycznych. Stosują oni najlepsze materiały, które cechują się najwyższą jakością oraz niezawodnością. Profesjonalne sklepy z wyposażeniem placówek medycznych to idealne miejsce na zakup profesjonalnego łóżka do rehabilitacji.
Artykuł sponsorowany