Tężec to jedna z niebezpieczniejszych chorób, która powodowana jest przez powszechnie występujące bakterie produkujące groźną toksynę. Najskuteczniejszym sposobem, aby się przed nią chronić, są szczepienia na tężec, które należy jednak regularnie powtarzać. Dlaczego dawki przypominające szczepionki są tak istotne? Wyjaśniamy w poniższym artykule.
Tężec – jakie są objawy choroby?
Tężec to jedna z groźniejszych chorób zakaźnych, za której rozwój odpowiadają bakterie Clostridium Tetani, wytwarzające śmiertelnie niebezpieczną toksynę. Wbrew pozorom, chorobą ta może przedostać się do organizmu w bardzo prosty sposób – między innymi poprzez niewielkie skaleczenie czy otarcie skóry, poparzenia, a nawet ukąszenia niektórych owadów. Najczęstsze objawy tężca wiążą się ze skurczami w okolicy głowy, choć mogą dotyczyć również pozostałych partii ciała. Są one nie tylko bardzo silne, ale i bolesne, zmuszając ciało chorego do nienaturalnego wyprężania się w łuk. Dodatkowe objawy stanowią podwyższone ciśnienie krwi i tętno zakażonego, uczucie niepokoju oraz nadmierna potliwość. Oprócz zagrożenia występowania niebezpiecznych urazów podczas konwulsji, w najcięższych przypadkach choroba ta może prowadzić nawet do śmierci, powodując między innymi zapalenie mięśnia sercowego.
Z tego też względu, zaleca się regularnie wykonywać szczepienia na tężec, stanowiące obecnie najskuteczniejszą profilaktykę. Po podaniu szczepionki organizm zyskuje odporność na szkodliwe działanie toksyn wytwarzanych przez odpowiedzialne za tą chorobę bakterie, które występują między innymi w glebie czy kurzu. Warto mieć na uwadze, że nosicielami pałeczek tężca mogą być ponadto niektóre z gatunków zwierząt: zaliczają się do nich zwłaszcza konie. Jak już wspomnieliśmy powyżej, do zakażenia może dojść w bardzo prosty sposób – wystarczy nawet niewielkie otarcie skóry, aby bakterie przedostały się do naszego organizmu. Najwyższe prawdopodobieństwo zakażenia zachodzi jednak w przypadku ran głębokich, w których czują się one najlepiej, z uwagi na beztlenowe środowisko.
Zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym zalecane jest wykonywanie profilaktycznych szczepień. Szczególnie często spotykana jest szczepionka 3 w 1 na tężec, błonicę i krztusiec, czyli choroby atakujące dodatkowo układ oddechowy. Szczepienie podstawowe dotyczy w naszym kraju każdego dziecka i podawana jest w czterech dawkach: w 2, 4, 6 oraz pomiędzy 16 a 18 miesiącem jego życia. Szczepienie przypominające zalecane jest natomiast zarówno przed ukończeniem 6 roku życia, jak i 14 rokiem życia. Należy jednak wiedzieć, że przypominające dawki szczepionki podobnie zalecane są również osobom dorosłym. Dlaczego jest to tak ważne?
Szczepienia na tężec – dlaczego dawka przypominająca jest tak ważna?
Podobnie jak szczepienia na błonicę czy szczepienia na krztusiec, szczepionka uodparniająca na bakterie odpowiedzialne za wywołanie tężca stanowi jedną z podstawowych w życiu człowieka. Dzięki wprowadzeniu obowiązkowych szczepień, na świecie zaobserwować można znaczący spadek zachorowań. Należy jednak mieć na uwadze, że jednorazowo przyjęta szczepionka przeciw tężcowi na niewiele się zda, dlatego też chcąc kompleksowo uchronić się przed ewentualnym zakażeniem, trzeba przyjmować szczepienia przypominające średnio co 10 lat.
Trzeba pamiętać, że laseczki tężca znajdują się w przewodzie pokarmowym zwierząt, a także glebie i kurzu, z którymi bardzo często mamy styczność. Unikając szczepienia, nawet podczas prostych prac ogrodowych może dojść do zakażenia, jeżeli powierzchnia skóry będzie uszkodzona i narażona na bezpośredni kontakt z glebą. Co istotne, bakterie te są całkowicie odporne na działanie środków antybakteryjnych. Dawka przypominająca szczepionki pozwoli uodpornić organizm, zapobiegając tym samym rozwojowi tej niezwykle groźnej choroby. Z uwagi na fakt, że tężec występuje w każdej części świata, zaszczepić się przed wyjazdem powinni również miłośnicy turystyki, wybierający się często na zagraniczne wycieczki.
Artykuł sponsorowany