Dotkliwy ból nadgarstka potrafi być szczególnie uciążliwy przy wykonywaniu codziennych czynności. Aby mu zapobiec, powstały stabilizatory nadgarstka. Znane są także pod innymi nazwami, m.in. orteza lub usztywniacz. W specjalistycznych sklepach nazwy te używane są zamiennie, lecz można spotkać się również z rozróżnieniem tych poszczególnych produktów medycznych na podkategorie o przeznaczeniu do lżejszych i cięższych urazów.
Orteza na nadgarstek – co to jest?
Usztywnienie nadgarstka stosuje się głównie w przypadku wystąpienia urazów mechanicznych, ale także przy różnych schorzeniach czy profilaktycznie. Uszkodzony staw nadgarstkowy potrzebuje czasu na regenerację, a szybki powrót do wykonywania codziennych czynności takich, jak np. dźwiganie naraża go na ponowne nadwyrężenie, dlatego też przez pewien okres warto zakładać odpowiednio dobrany stabilizator. Jak długo nosić ortezę nadgarstka? Wszystko zależy od rodzaju uszkodzenia oraz od zaleceń lekarza, które najczęściej są nie krótsze niż dwa tygodnie.
Typy stabilizatorów nadgarstka
Wszystkie produkty medyczne służące do unieruchomienia nadgarstka mogą być nazywane zamiennie wieloma nazwami, ale bardzo popularny jest podział na usztywniacz i stabilizator jako wspomaganie profilaktyczne bądź przy lekkich urazach, oraz ortezy jako usztywnienie nadgarstka przy cięższych uszkodzeniach.
Stabilizatory i usztywniacze zalecane są w celu unieruchomienia stawu nadgarstkowego w pozycji, która wciąż będzie funkcjonalna. W ten sposób zachowana jest pełna ruchomość ręki, dzięki czemu osoba nosząca dany produkt medyczny może wykonywać proste czynności bez jej obciążania. Stabilizatory bardzo często zaleca się u osób cierpiących na ogólny ból stawu nadgarstkowego, zespół cieśni nadgarstka czy reumatoidalne zapalenie stawów. Mogą stanowić one element leczenia po operacjach w obrębie dłoni, po zdjęciu gipsu lub jako ochrona w czasie aktywności fizycznej i zawodowej.
Orteza na rękę także służy w celach profilaktycznych po zdjęciu gipsu czy operacjach. Modele o dużym usztywnieniu mogą być czasem wykorzystywane zamiast gipsu, co stanowi bardzo duże ułatwienie dla osoby poszkodowanej. Orteza zamiast gipsu jest szczególnie wygodna latem, gdy panują wysokie temperatury i trudniej jest o odpowiednią higienę dłoni w gipsie. Jest też od niego zdecydowanie lżejsza, dzięki czemu nie ciąży w życiu codziennym.
Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie stabilizatora?
Przede wszystkim – na typ urazu. Zakup odpowiedniego usztywnienia powinien być skonsultowany z lekarzem. Warto zasięgnąć opinii również w specjalistycznych sklepach medycznych, gdzie wykwalifikowana kadra pomoże dobrać odpowiedni rozmiar czy sztywność ortezy. Stabilizator nadgarstka z oferty sklepu megamedic.pl: krótki, długi, a może z dociągiem? Dostępne są również modele z szyną bądź ujęciem kciuka. Dobierz odpowiednie usztywnienie nadgarstka do swoich potrzeb i ciesz się jego funkcjonalnością w życiu codziennym.
Artykuł sponsorowany
2 komentarze
przez pewien czas nie mogłam funkcjonować bez usztywnienia nadgarstka, dla mnie okazało się że najważniejszym parametrem wyboru jest to aby nie odparzało skóry,
Długo wachałem się przed zakupem usztywniacza na nadgarstek ale teraz gdy już go mam odczuwam ogromną ulgę, w końcu nadgarstek mnie nie boli