Organizm człowieka rozwija się do około 25-30 roku życia. Od tego momentu z biegiem czasu pojawiają się stopniowo coraz bardziej nasilone zmiany wsteczne. Dotyczą one wszystkich układów i tkanek organizmu, także układu ruchu. Tempo zmian destrukcyjnych związane jest z indywidualnym uwarunkowaniem organizmu, stanem zdrowia oraz oddziaływaniem środowiska zewnętrznego. Nie ma jednoznacznych wytycznych w jakim wieku pojawiają się określone zmiany wsteczne.
Wiadomo jednak, że w starszym wieku dochodzi do znacznego wzrostu ryzyka występowania upadków, zmniejszenia ogólnej sprawności fizycznej, a także zaburzeń widzenia i słuchu, co skutkuje koniecznością dostosowania warunków otoczenia do postępujących zmian. Warto zainwestować w odpowiednim momencie w specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny, wspomagający funkcjonowanie osoby starszej w społeczeństwie.
Pomoc dla seniora – najczęściej wybierany sprzęt rehabilitacyjny
W zależności od zakresu występujących ograniczeń najczęściej wybieranym dla seniorów sprzętem rehabilitacyjnym są laski, chodziki, balkoniki oraz podpórki rehabilitacyjne. Jest to sprzęt ortopedyczny gwarantujący stabilność podczas przemieszczania się oraz zmniejszający w sposób znaczny ryzyko upadków osoby starszej. Częstość oraz miejsce użytkowania opisanego sprzętu do rehabilitacji zależy od stopnia zaawansowania zmian wstecznych w układzie ruchu. Początkowe osoby starsze korzystają z przyrządów ortopedycznych jedynie na zewnątrz, w miejscach o niestabilnym i nieznanym podłożu. U osób z zaawansowanymi schorzeniami układu ruchu zalecane jest wykorzystywanie pomocy ortopedycznych także w warunkach domowych.
Wykorzystanie sprzętu rehabilitacyjnego w odpowiednim przystosowaniu mieszkania osoby starszej
Nie bez powodu mówi się, że najwięcej wypadków zdarza się w domu. Postępująca demencja osoby starszej oraz zmiany wsteczne u seniora mogą zaburzyć jego funkcjonowanie nawet w warunkach domowych. Wykorzystanie specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego takiego jak: łóżka rehabilitacyjne, barierki, nakładki na toaletę, z pewnością gwarantuje bezpieczeństwo i samodzielność osoby starszej w codziennym funkcjonowaniu. Ważne aby zadbać o jak najdłuższe samodzielne funkcjonowanie w społeczeństwie seniora jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo, co możliwe jest dzięki wprowadzeniu profesjonalnej fizjoterapii i wykorzystaniu odpowiednio dobranego sprzętu rehabilitacyjnego.
Interesujące oferty wysokiej jakości sprzętu rehabilitacyjnego znajdziesz na https://bitmed.pl/
Wózek inwalidzki niezbędny w znacznych zaburzeniach przemieszczania się osoby starszej
Jak już wspominaliśmy, należy jak najdłużej zadbać o samodzielność seniora. W sytuacji kiedy samodzielne przemieszczanie się, ze względu na zaawansowane schorzenia narządu ruchu lub znaczne osłabienie siły mięśni, jest niemożliwe warto wybrać odpowiedni wózek inwalidzki, który pozwoli na transport osoby starszej w niezbędne (przychodnia zdrowia, szpital), a także lubiane (park, sklep) miejsca. Wybór odpowiedniego sprzętu tego rodzaju zapewnia bezpieczne i łatwe przemieszczanie seniora przez osoby towarzyszące, a także gwarantuje bezpieczeństwo i wygodę.
Artykuł sponsorowany