Od 2018 roku pacjenci mogą w ramach kontaktu z NFZ korzystać z rehabilitacji w warunkach domowych. Rehabilitacja domowa jest dużym udogodnieniem dla osób niepełnosprawnych ruchowo oraz tych, które z jakichś powodów nie mogą dotrzeć do palcówki rehabilitacyjnej. Kiedy rehabilitacja domowa w szczególności jest dobrym rozwiązaniem? Jakie ma zalety? Jak przebiega? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!
Czym jest rehabilitacja domowa?
Rehabilitacja domowa to doskonałe rozwiązanie dla pacjentów, którzy z jakichś powodów nie mogą dotrzeć do placówki rehabilitacyjnej, na przykład dla osób niepełnosprawnych ruchowo.
W przypadku rehabilitacji domowej konieczne jest skierowanie. Skierowanie może wystawić między innymi lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, neurolog, chirurg, ortopeda, fizjoterapeuta.
Rehabilitacja domowa ‒ pierwsza wizyta rehabilitanta
Jak przebiega rehabilitacja domowa? Podczas pierwszej wizyty rehabilitant przeprowadza dokładny wywiad medyczny oraz zapoznaje się z pacjentem. Następnie ustalane są plan leczenia, częstotliwość wizyty, specjalista dokładnie tłumaczy, na czym polegała będzie rehabilitacja.
Rehabilitacja domowa nie odbiega jakością od tej, która przeprowadzana jest w placówkach.
Rehabilitacja domowa – dla kogo?
Kiedy rehabilitacja domowa jest w szczególności zalecana? Przede wszystkim w przypadku pacjentów zmagających się z takimi problemami, jak:
- rdzeniowy zanik mięśni, choroba Parkinsona, zapalenie wielomięśniowe, reumatoidalne zapalenie stawów
- choroby zwyrodnieniowe stawów biodrowych lub kolanowych
- urazy kończyn dolnych (przez 6 miesięcy od momentu pojawienia sie urazu)
- uszkodzeniem rdzenia kręgowego (przez 12 miesięcy od momentu pojawienia się urazu)
- uszkodzenie mózgu
- osoby znajdujące się w stanie wegetatywnym
- poważne uszkodzenia centralnego i obwodowego układu nerwowego, które odpowiadają 5. stopniowi w skali oceny inwalidztwa.
Rehabilitacja domowa ‒ zalety
Jakie zalety związane są z rehabilitacją domową?
- brak zmartwień związanych z dojazdem do placówki
- oszczędność czasu
- oszczędność pieniędzy
- dom to miejsce, w którym pacjent czuje się swobodniej
- brak czynnika wstydu, który często pojawia się w miejscach publicznych.
Nordmedic – rehabilitacja domowa
Nordmedic zapewnia opiekę medyczną i pielęgniarską, a także pomoc rehabilitantów. Rehabilitanci zajmują się pacjentami ze Słupska i całego powiatu słupskiego.
Podsumowanie
Od 2018 roku pacjenci mogą w ramach kontraktu z NFZ korzystać z rehabilitacji w warunkach domowych. Taka rehabilitacja jest dobrym rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych ruchowo, mających problem z dotarciem do placówki rehabilitacyjnej. Taka rehabilitacja nie odbiera jakością od przeprowadzanej w placówce, pacjent zostaje w środowisku, które zna i, w którym czuje się swobodnie, nie musi też martwić się o koszty związane z dojazdem do placówki.
Artykuł sponsorowany