Bóle kręgosłupa w młodym wieku okazują się być powszechnym problemem, który może mieć różne źródła. Niestety nie jest to przelotna dolegliwość, a najczęściej schorzenie występujące dłuższy czas. Przede wszystkim na myśl nasuwa się tutaj niezdrowy tryb życia młodzieży oraz brak jej świadomości à propos zachowania nienagannej kondycji kręgosłupa. W tym artykule bardziej szczegółowo odpowiemy na pytanie, jakie są przyczyny bólu kręgosłupa u młodych osób.
Wady postawy a ból kręgosłupa
Niewłaściwa postawa ciała to pierwszy czynnik, na który warto byłoby zwrócić uwagę. Bóle pleców w młodym wieku są bowiem spowodowane nierzadko długotrwałym siedzeniem w złej pozycji czy noszeniem ciężkiego plecaka jedynie na jednym ramieniu. To efekt nieodpowiednich nawyków, a ich skutkiem może być nawet skolioza, kifoza czy lordoza, czyli poważne nieprawidłowości kręgosłupa. Jako rodzice powinniśmy eliminować tego typu sytuacje, w których dziecko jest narażone na przeciążenie pleców. Zadbajmy o ich ergonomiczne stanowisko nauki i przypominajmy, że niewłaściwe nawyki mogą mieć przykre skutki w przyszłości. Choć pozycja przy biurku czy przed telewizorem z ugiętym jednym kolanem i pochyleniem tułowia na bok wydaje się być wygodna, to w dłuższej perspektywie może prowadzić do wad postawy i bólu kręgosłupa.
Nadwaga i otyłość
Trudno się z tym nie zgodzić, że za bólem kręgosłupa w młodym wieku może również stać nadwaga oraz otyłość. Zwiększona ilość tkanki tłuszczowej nadmiernie obciąża plecy, ale też miednicę czy kolana. Środek ciężkości ciała przemieszcza się za przednią ścianę brzucha, przez co młody człowiek musi zachować przygarbioną postawę, aby “utrzymać się na nogach”. Otyłość prowadzi także do szybszego rozwoju zmian zwyrodnieniowych wielu elementów kręgosłupa. Nadwaga jest zatem znacznym problemem wśród młodych ludzi, która bezpośrednio odpowiada za bóle pleców. W takim przypadku należy zadbać o zdrowy styl życia, uwzględniając w tym deficyt kaloryczny i regularną aktywność fizyczną.
Szybki skok wzrostowy
Problemy z kręgosłupem u młodzieży mogą dotyczyć naturalnie jej intensywnego rozwoju. Czasem dochodzi do sytuacji, w której kości i mięśnie nie nadążają za tempem wzrostu młodego człowieka, co prowadzi właśnie do bólu pleców. Na szczęście jest to zjawisko raczej tymczasowe i należy uzbroić się w cierpliwość, a po pewnym czasie dolegliwości powinny ustąpić. Warto mimo wszystko skorzystać np. z ćwiczeń rehabilitacyjnych, które pomagają uelastycznić kręgosłup i wzmocnić mieście w jego obszarze. Przy czym nie zapominajmy o zachowaniu odpowiednich nawyków, aby unikać sytuacji nadmiernego obciążenia pleców tak jak w przypadku noszenia plecaka szkolnego czy dużego schylania głowy i odcinka szyjnego podczas korzystania ze smartfona.
Bóle pleców w młodym wieku mogą wskazywać na szereg różnorodnych czynników. Najczęściej wynikają one jednak z niewłaściwych nawyków, takich jak garbienie się podczas nauki przy biurku czy noszenie plecaka na jednym ramieniu. Pod uwagę warto także wziąć ewentualną otyłość czy szybki skok wzrostowy. Dbałość o zdrowy styl życia i ergonomię pracy może skutecznie uporać się z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa w młodym wieku.