Szacuje się, że około 40 procent populacji dotyka chociaż raz w życiu problem, który potocznie określa się mianem zapalenia korzonków. Zazwyczaj jest to promieniujący ból związany z uciskiem nerwu kulszowego, który może być wywołany przez wiele różnych czynników.
Rwa kulszowa – przyczyny powstawania
Ból potocznie zwany korzonkami wywoływany jest przez ischiadicus, czyli nerw kulszowy będący największym nerwem w naszym ciele. Jego szerokość oscyluje w okolicach 1,5 centymetra. Odczuwane przez nas dolegliwości, związane są z naciskiem na niego, zazwyczaj wywołują różne towarzyszące schorzenia – głównie dotyczące kręgosłupa. Wskazać możemy tutaj chociażby przepuklinę, nazywaną wypadnięciem dysku czy też guzy. Problemy te często pojawiają się również w przypadku kobiet w ciąży. W największej grupie ryzyka znajdują się osoby, których praca wymaga dźwigania i przenoszenia ciężkich ładunków, lecz również ci, którzy większość dnia spędzają w pozycji siedzącej i dodatkowo nie uprawiają żadnej aktywności fizycznej. Oczywiście najistotniejszą przyczyną powstania rwy kulszowej są nieleczone wady postawy, dlatego o podstawowe nawyki związane z profilaktyką chorób kręgosłupa musimy zadbać już od najmłodszych lat.
Atak korzonków nerwowych – objawy
Objawem, który jest najbardziej kojarzony z rwą kulszową, jest promieniujący ból, zazwyczaj obejmujący kończyny dolne, tylko po jednej stronie ciała. Typowym jest również ucisk w dolnej części pleców oraz drętwienie nogi. Często pojawiają się dolegliwości bólowe w okolicach pośladka, miednicy oraz odcinka lędźwiowego. Osoby, które cierpią na zapalenie korzonków mogą mieć problem ze wstawaniem po dłuższym siedzeniu lub leżeniu. Dyskomfort odczuwać będziemy podczas śmiania się, kaszlu czy brania głębszych oddechów, a to ze względu na wzrost ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego. Jeśli objawy są delikatne i szybko ustępują, prawdopodobnie był to tylko chwilowy atak i nie mamy powodu do zmartwień, choć oczywiście najlepiej jest taką sytuację skonsultować ze specjalistą. W przypadku kiedy problem skutecznie utrudnia nam normalne funkcjonowanie nie powinniśmy zwlekać i od razu udać się na wizytę do lekarza.
Rodzaje rwy kulszowej
Warto jednak jest podkreślić, że ból wywołany przez nerw kulszowy nie ogranicza się tylko do części pleców oraz jednej z kończyn dolnych. Wskazać możemy tutaj chociażby rwę ramienną, w której dyskomfort odczuwany jest aż do szyi po palce rąk oraz rwę udową dotykająca odcinek krzyżowy, lędźwiowy, z której ból promieniuje do uda. W obydwóch przypadkach pojawić się mogą przykurcze poszczególnych mięśni czy w skrajnych sytuacjach – nawet niedowłady. Najpopularniejszym problemem jest właśnie rwa kulszowa związana ze stanami zapalnymi kręgosłupa. Informacje związane z leczeniem nerwu kulszowego oraz jego profilaktyce znaleźć można w artykule: Rwa kulszowa – jak ją rozpoznać i leczyć?
Rwa kulszowe jest bez wątpienia bardzo uciążliwym problemem, jednak pamiętajmy, że im szybciej zostanie on wykryty, tym łatwiej będzie nam sobie z nim poradzić. Dlatego też nie warto jest zwlekać z konsultacją u specjalisty.
Artykuł powstał przy współpracy z centrum-kore.pl