Codzienny jadłospis powinien być nie tylko pożywny, ale również różnorodny. Dzięki temu dostarczysz organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, czyli białek, tłuszczów, węglowodanów oraz cennych witamin i składników mineralnych. Nie masz pomysłu na smaczne i zdrowe posiłki? W Twojej diecie ciągle pojawiają się te same produkty? Poniżej znajdziesz trzy sposoby, jak urozmaicić swój jadłospis.
#1 Korzystaj z sezonowości produktów
Warzywa i owoce są podstawą każdej dobrze zbilansowanej diety. To doskonałe źródło błonnika pokarmowego, witamin i składników mineralnych. Chcesz wprowadzić do codziennej diety więcej kolorowych warzyw i owoców? Korzystaj z ich sezonowości. Sezonowość w kuchni oznacza jedzenie produktów wtedy, kiedy naturalnie rosną w naszej strefie geograficznej. Sezonowe warzywa i owoce nie są długo przechowywane, dzięki czemu mają więcej wartości odżywczych niż produkty importowane. Dużą zaletą sezonowych produktów jest również ich niska cena. Poniżej lista popularnych warzyw i owoców z podziałem na pory roku.
- Wiosna – sałata, rzodkiewka, szczypiorek, cebula dymka, kalarepa, młoda marchewka, botwinka, ogórki.
- Lato – bób, kalafior, kapusta biała i czerwona, kapusta pekińska, marchew, pietruszka, pomidor, szparagi, ziemniaki, czereśnie, maliny, jagody, borówki, morele, truskawki.
- Jesień – dynia, burak, brukiew, jarmuż, kukurydza, ogórek, papryka, aronia, czarny bez, dzika róża, jabłka, gruszki, żurawina, śliwki.
- Zima – brukselka, czosnek, cebula, fasola (suche ziarna), marchew, pietruszka, seler, por, gruszki, jabłka.
#2 Idź na lokalny targ
Nawet jeśli na co dzień robisz zakupy w supermarkecie, raz w miesiącu warto udać się na lokalny targ. Znajdziesz tam bogactwo produktów, dzięki którym urozmaicisz swój jadłospis. Lokalni sprzedawcy oferują nie tylko świeże warzywa i owoce, ale również przetwory (dżemy, kompoty, kiszonki, miody). Na bazarku kupisz także grzyby, suche nasiona roślin strączkowych, przyprawy, ryby i nabiał od lokalnych dostawców. Mając świadomość konkurencji w postaci hipermarketów, sprzedawcy na ryneczkach bardzo dbają o swojego klienta. Produkty pakują w estetyczne, ekologiczne opakowania, zawsze służą radą i są chętni do targowania. Wszystko, co musisz zrobić, to wstać w weekend trochę wcześniej i znaleźć ulubionego sprzedawcę. Przekonaj się, że warto.
#3 Wypróbuj catering dietetyczny
Chcesz jeść zdrowo i różnorodnie, ale nie masz czasu na zakupy i gotowanie? Rozwiązaniem dla Ciebie jest dieta pudełkowa z dostawą pod drzwi mieszkania. Do wyboru masz kilka wariantów menu, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie. Diety różnią się kalorycznością i jadłospisem. Możesz wybrać menu bez laktozy, glutenu, mięsa i posiłki oparte na produktach o niskim indeksie glikemicznym.
Martwisz się, że cena cateringu dietetycznego obciąży Twój budżet? Niepotrzebnie. Koszt pięciu dań to średnio od 50 do 70 złotych dzienne. Zupa ogórkowa z koperkiem, kurczak w sosie curry, sałatka z kozim serem, smoothie z malinami, ciasto marchewkowe – jeśli policzysz koszt wszystkich składników plus czas spędzony w kuchni na przygotowanie pięciu dań, przekonasz się, że cena cateringu dietetycznego jest naprawdę atrakcyjna. Dieta pudełkowa to świetny sposób na różnorodne menu dla zabieganych i tych, którzy po prostu nie lubią gotować.
Artykuł sponsorowany