Medycyna cały czas idzie do przodu. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest to pokłosiem rozwoju technologii oraz świadomości na temat ciała człowieka. Wszystkie takie działania mają na celu poprawę naszego stanu zdrowia, utrzymania go na dłuższą metę oraz zrobienia wszystkiego, by żyć jak najdłużej. Przykładem ułatwień w medycynie są roboty.
Warto zastanowić się na chwilę nad tym, jak one funkcjonują i za co odpowiadają. Aby dowiedzieć się więcej, zachęcamy do przeczytania naszego tekstu.
Działanie robotów medycznych w pigułce
Wydaje się, że coraz większym trendem w medycynie będzie zastępowanie ludzi przez maszyny. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ maszyna jest szybsza i efektywniejsza od człowieka. Trzeba jednak też się zastanowić nad tym, czy rzeczywiście w przypadku robotów medycznych są one skuteczne. Co ciekawe, w Austrii przeprowadzono 28 badań, w ramach których analizowano zastosowanie robotów chirurgicznych u przynajmniej 10 pacjentów. Wnioski były dość zaskakujące – w 9 na 13 przypadków nie dało się jednoznacznie stwierdzić czy roboty były skuteczne. Zaznaczamy jednak, że dotyczyło to operacji związanych z gardłem i jamą brzuszną.
Wielu lekarzy podważa ideę robotów medycznych twierdząc, że jest to zbędny wydatek. Człowiek zrobi takie zadania być może wolniej, natomiast uczy się wiele lat na uczelni i w dodatku jest w stanie zareagować na niespotykane okoliczności. Robot jest zaprogramowaną maszyną, która co prawda jest dokładna, ale jest pozbawiona realnego myślenia. Mimo wszystko roboty medyczne zyskują na popularności i zaufaniu opinii publicznej.
Co ciekawe, wykorzystuje się je w chirurgii, kardiochirurgii, ginekologii, neurochirurgii, pediatrii, urologii czy chirurgii naczyniowej. Są roboty związane z opieką medyczną, kwestiami chirurgicznymi, bioroboty, roboty asystujące przy operacjach bądź nawigacyjne.
Czy cena za zakup robota medycznego jest zaporowa dla szpitali?
Nie ma co ukrywać, że zakup to spory koszt. Wspomnieliśmy o kwocie 2 mln i nawet zakładając, że jest to kwota mniejsza, to nadal jest to zbyt wysoki koszt. Okazuje się jednak, że można uzyskać dofinansowanie na zakup takiego robota. W Krakowie od kilku miesięcy można skorzystać z robota marki da Vinci. Został on nabyty ze środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Trzeba jednak zauważyć, że 10 operacji bezpłatnych to niewielkie pocieszenie, a kolejka do leczenia może rosnąć. Dodatkowo jest to robot tylko i wyłącznie do kwestii ginekologicznych związanych z naczyniowością.
Władze krakowskiego szpitala na pewno zadowolone są z posiadania takiego robota, natomiast należy podkreślić to, że specjalista może skorzystać na dziesięciokrotnym powiększeniu w technologii 3D full HD, jednak i tak czy siak, większość szpitali z takiego wsparcia skorzystać nie będzie mogło. Warto jednak, aby władze szpitala starały się o takie wsparcie, bo wystarczy nawet jeden robot, żeby praca szpitala została usprawniona. Oczywiście, nie będzie to antidotum na patologie polskiego systemu opieki zdrowotnej, jednak jeżeli uratuje chociaż jedno życie, to będzie to na wagę złota.
Artykuł sponsorowany