O zdrowie warto dbać nie tylko w okresie jesienno-zimowym, kiedy liczba zachorowań na różne choroby znacząco zwiększa się, ale przez cały rok. Wielu pacjentów zapomina o tym, a w obliczu globalnej pandemii, z którą walczy cały świat, regularne poddawanie się badaniom diagnostycznym i bieżące monitorowanie własnego stanu zdrowia jeszcze nigdy nie były tak istotne. Dlatego też, nie warto odkładać jakichkolwiek badań na później i przekładać zaplanowanych wizyt u lekarza. Jednym z badań z zakresu diagnostyki obrazowej, które pozwala we wczesnym stadium wykryć nieprawidłowości zachodzące we wnętrzu organizmu jest rezonans magnetyczny. Mimo swojej skomplikowanej nazwy, badanie jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Dowiedz się czym dokładnie jest rezonans magnetyczny, kiedy należy udać się na badanie i jak prawidłowo się do niego przygotować. Wszystko co musisz wiedzieć o rezonansie magnetycznym znajdziesz w jednym miejscu.
Czym jest rezonans magnetyczny?
Rezonans magnetyczny, w skrócie MRI lub RM, to nieinwazyjne i bezbolesne badanie z zakresu diagnostyki obrazowej, które pozwala na szybką i dokładną ocenę stanu narządów wewnętrznych i tkanek znajdujących się w obrębie organizmu pacjenta. Badanie rezonansem magnetycznym jest precyzyjniejsze niż inne badania z zakresu diagnostyki obrazowej i pozwala wskazać na zmiany chorobowe zachodzące zarówno w układzie mięśniowym jak i szkieletowym oraz nawet w szpiku kostnym. Najczęściej rezonans magnetyczny zalecany jest przez lekarzy przy podejrzeniu chorób ośrodkowego układu nerwowego, zmian nowotworowych w obrębie dowolnej części ciała w organizmie oraz w ramach diagnostyki planowej i profilaktycznej. Rezonans magnetyczny pozwala na zbadanie każdego z obszarów ciała osobno, a w zależności od fragment poddanemu badaniu, cała procedura trwa od 20 do 60 minut. Rezonansu magnetycznego nie można przeprowadzić u osób z rozrusznikami serca oraz neurostymulatorami. Takie osoby muszą zostać od razu skierowane na inny rodzaj badania z zakresu diagnostyki obrazowej.
Rezonans magnetyczny – przygotowanie do badania
Aby móc podejść do badania rezonansem magnetycznym trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Po pierwsze, należy zarejestrować się na rezonans magnetyczny w wybranej placówce medycznej. Badanie można wykonać na podstawie skierowania od lekarza na Narodowy Fundusz Zdrowia, bądź prywatnie.
Bezpośrednio przed badaniem nie należy nic jeść przez 3 godziny oraz nie pić przez 1 godzinę. Fakt ten należy potwierdzić w momencie przybycia do placówki na badanie. Należy również przedstawić odpowiednie dokumenty upoważniające do poddania się rezonansowi magnetycznemu, tj. dowód osobisty, wyniki wcześniejszych badań oraz zaświadczenie o braku przeciwwskazań. Do badania nie trzeba się rozbierać z ubrań, jednak należy mieć na uwadze, że strój musi być pozbawiony jakichkolwiek elementów metalowych, biżuterię należy zdjąć, a urządzenia elektroniczne pozostawić w pomieszczeniu przygotowawczym.
Jeżeli szukasz placówki medycznej, w której bezpiecznie i bez długiego oczekiwania na badanie wykonasz rezonans magnetyczny, koniecznie odwiedź Pracownię Diagnostyki Obrazowej Tomma: https://tomma.com.pl/badanie/rezonans-magnetyczny/. Pomimo panującego w całym kraju zagrożenia epidemicznego pacjenci, którzy chcą wykonać rezonans magnetyczny prywatnie bądź na NFZ w placówkach Tomma, nie mają czego się obawiać. Personel odpowiedzialny za wykonywanie rezonansu magnetycznego w całym kraju jest doskonale przygotowany do przeprowadzania badań, a w każdej lokalizacji zachowane są najwyższe standardy bezpieczeństwa. Nie odkładaj terminu badania na później. Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest najważniejsze, a wczesna diagnostyka umożliwia wcześniejsze podjęcie leczenia i daje szansę na szybsze wyleczenie pacjenta z dolegających mu schorzeń. Znajdź placówkę Tomma w swojej okolicy i poddaj się badaniu.
Artykuł sponsorowany
2 komentarze
Miałam duże obawy przed badaniem rezonansem magnetycznym, na szczęście okazało się że to nic strasznego
Świetny artykuł. Dowiedziałem się z niego jak przygotować się do rezonansu.
Bardzo dziękuje