Rezonans magnetyczny (MRI) jest to badanie nieinwazyjne, w którym wykorzystuje się promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej do przedstawienia obrazu narządów wewnętrznych w różnych płaszczyznach. Fale radiowe działają na ciało ludzkie wywołując zmianę magnetyzacji protonów w jądrach wodoru. Po zakończeniu działania elektromagnesu protony powracają do poprzedniego stanu wysyłając fale elektromagnetyczne, które odczytywane są przez urządzenie i komputerowo przetwarzane na obraz narządów wewnętrznych badanej osoby. System MRI musi być, dla dokładności odczytu, odizolowany od wszelkich zewnętrznych bodźców, jak np. fale elektromagnetyczne, dlatego aparatura umieszczona jest w tzw. klatce Faradaya. Badanie MRI nie posiada żadnego negatywnego wpływu na człowieka i jest w pełni bezpieczne, dlatego nie ma żadnych ograniczeń co do częstotliwości wykonywania rezonansu magnetycznego. W zależności od rodzaju urządzenia badanie może trwać 30-90 lub 10-30 minut. Pacjenta umieszcza się w pozycji leżącej na wysuwanym stole w centrum skanera MRI.
Dlaczego rezonans magnetyczny kręgosłupa jest ważnym badaniem?
Rezonans magnetyczny kręgosłupa to innowacyjne i niezwykle dokładne badanie obrazowe, umożliwiające zaobserwowanie wszystkich fragmentów kręgosłupa, możliwa jest ocena zarówno stanu tkanki kostnej, jak i tkanek miękkich, możliwy jest też dokładny wgląd we wnętrze rdzenia kręgowego. Na uzyskanym obrazie uwidocznienie są kręgi, krążki międzykręgowe, zawartości kanału kręgowego i rdzenia kręgowego. Możliwe jest określenie struktur oraz wykrycie nieprawidłowości, zmian zapalnych i nowotworowych. Rezonans magnetyczny kręgosłupa można przeprowadzić z wykorzystaniem kontrastu (środka cieniującego) lub bez niego. Podczas badania wykonywane jest wiele sekwencji badanego narządu. Kręgosłup jest niejako pocięty na cienkie plasterki, a im jest ich więcej tym dokładniejsze jest badanie. Uzyskanie wysokiej rozdzielczości gwarantuje dokładną diagnozę zwiększającą szanse na wyleczenie, umożliwia precyzyjne określenie wskazań do leczenia operacyjnego oraz ma znaczenie prognostyczne dla oceny przebiegu schorzenia. Rezonans magnetyczny umożliwia wykrycie zmian zapalnych w rdzeniu kręgowym. Jest też skuteczną metodą oceny zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa.
W jakich przypadkach wykonuje się rezonans magnetyczny kręgosłupa?
RMI to metoda diagnostyczna wykorzystywana w przypadku podejrzenia zmian nowotworowych, pozwala na wykrycie zmian demielinizacyjnych, naczyniopochodnych oraz zapalnych w rdzeniu kręgowym. Umożliwia szybką ocenę zmian pourazowych, szczególnie gdy istnieje podejrzenie uszkodzenia rdzenia kręgowego. Stanowi podstawę kwalifikacji do leczenia operacyjnego. Umożliwia kontrolę po wykonanych operacjach w celu oceny ich skuteczności i ustalenia dalszego postępowania. Rezonans magnetyczny jest metodą stosowaną do oceny zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Wielopłaszczyznowość badania RMI pozwala na dokładną ocenę nieprawidłowości w obrębie krążków międzykręgowych i ocenę zmian zapalnych oraz wiele innych zastosowań diagnostycznych. Nowoczesna aparatura MRI stosowana m.in. w Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa w Carolina Medical Center, wyposażona jest w komplet cewek dedykowanych badaniom ortopedycznym oraz w opcję do badania dyfuzji całego ciała. Dedykowana jest do wykrywania ognisk zapalnych lub obszarów zmienionych chorobowo, zapewnia duża dokładność uzyskiwanych wyników i znacząco usprawnia dalsze leczenie.
Artykuł sponsorowany