Nie można zaprzeczyć, że ból kręgosłupa stał się cywilizacyjnym problemem. Obecnie zarówno młodzi ludzie, jak i starsi cierpią z powodu tego dyskomfortu. Jeśli nie potrafimy dłużej poradzić sobie z tymi nieprzyjemnymi dolegliwościami, warto zapisać się na rehabilitację kręgosłupa. Na czym polega i jakie ćwiczenia obejmuje? Dowiedz się więcej!
Dla kogo rehabilitacja kręgosłupa?
Aby zapisać się na rehabilitację, wcale nie trzeba mieć specjalnego skierowania. Zdecydować może się każdy. Najczęściej jednak udają się na nią osoby, które doświadczyły jakiegoś urazu, przeszły operację bądź zmagają się z wadami postawy. Wskazana będzie ponadto podczas różnych chorób, w tym chorób zwyrodnieniowych bądź reumatoidalnych. Rehabilitacja może okazać się konieczna też w przypadku otyłości, kiedy to nasz kręgosłup obciążony jest dużym ciężarem. Nie można zapominać o innych aspektach – nierzadko powodem, dla którego odczuwamy dyskomfort, jest po prostu siedzący tryb życia.
Nie można zaprzeczyć, że brak wystarczającej aktywności fizycznej oraz pozostawanie w jednej pozycji przez długi czas działa niszcząco na nasz kręgosłup. W tym wypadku zdecydowanie powinniśmy wziąć pod uwagę rehabilitację. Odwrotna sytuacja, kiedy to jesteśmy poddani wymagającej pracy fizycznej, też może być niepokojąca. Przeciążamy wtedy nasz kręgosłup, a do tego ryzykujemy różnymi urazami, na przykład poprzez podnoszenie przedmiotów w nieodpowiedni sposób.
Jakie ćwiczenia na kręgosłup wybrać?
Rehabilitacja to złożony proces. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty, ćwiczenia powinny być dopasowane do naszego stanu zdrowotnego. Należy ponadto wziąć pod uwagę nasze możliwości – zbyt intensywny wysiłek czy obciążenie kręgosłupa nie wpłynie na nas pozytywnie. Wybór odpowiednich ćwiczeń wcale nie musi być łatwy. Jeśli nie jesteśmy pewni, co będzie dla nas najlepsze, skierujmy się do fizjoterapeuty, który stworzy dla nas plan rehabilitacji i pomoże prawidłowo wykonywać dane aktywności.
Często wybieraną metodą rehabilitacji jest kinezyterapia, w której niezwykle istotny jest ruch. Mobilizuje nas ona do poruszania, a przy okazji niweluje ból, działa pozytywnie na siłę mięśniową i poprawia elastyczność. Ciekawym rozwiązaniem będzie też fizykoterapia, w której wykorzystywane są różne czynniki, na przykład prąd czy światło. Wiele osób może szczególnie polubić masaże, które również są formą rehabilitacji kręgosłupa. W tym wypadku możemy liczyć zwłaszcza na rozluźnienie mięśni i zredukowanie napięcia nagromadzonego w ciele. Masaż działa bezpośrednio na naszą skórę, dlatego korzystny efekt odczujemy bardzo szybko.
Rehabilitacja to szansa powrotu do normalności dla tych, którym ból pleców znacząco obniżył komfort życia. Niezależnie od tego, czy prowadzimy siedzący tryb życia, czy też jesteśmy po urazie – zdecydowanie warto udać się do fizjoterapeuty! Zadbanie o zdrowie kręgosłupa przyniesie nam wiele korzyści.