Schorzenia kręgosłupa to poważna choroba cywilizacyjna. Siedzący tryb życia, nieustanne korzystanie ze smartfonów i brak ruchu to jedne z głównych czynników wpływających na powszechność bólu pleców u osób w różnym wieku. Jakie zwyczaje można wprowadzić do swojej codziennej rutyny? Jakie sposoby na zapobieganie problemom z kręgosłupem są najskuteczniejsze?
Schorzenia kręgosłupa – najczęstsze przyczyny
Schorzenia kręgosłupa są bardzo poważnym problemem dzisiejszego społeczeństwa. Tryb życia większości osób w istotnym stopniu sprzyja rozwojowi różnych schorzeń w obrębie układu ruchu. Powszechność wykonywania pracy biurowej wiąże się z siedzącym trybem życia. Stanowiska są często zaprojektowane bez troski o ergonomię pracy, a nieprawidłowa postawa przy biurku może być dla kręgosłupa zabójcza! Zastanawiając się jak dbać o zdrowy kręgosłup, nie można też pominąć kwestii aktywności fizycznej – a w zasadzie jej braku. Dojazdy do pracy samochodem, wypoczynek przed telewizorem i brak spacerów są przyczyną osłabienia mięśni i powstania na tym tle różnych schorzeń w obrębie wszystkich części kręgosłupa. Różne dolegliwości bólowe mogą być też wynikiem nadwagi. Powszechny dostęp do niezdrowej, przetworzonej żywności sprawia, że ogrom osób zmaga się z otyłością. Jest ona związana z nieustannym przeciążeniem tkanek i struktur narządu ruchu. Przyczyną bólu pleców może być też spanie na niewygodnym materacu, który nie zapewnia kręgosłupowi odpowiedniego wsparcia.
Jakie rodzaje bólu kręgosłupa można wyróżnić?
Aby móc wybrać skuteczne metody profilaktyki bólu kręgosłupa, warto wziąć pod uwagę specyfikę odczuwanego dyskomfortu. Istnieje kilka rodzajów bólu pleców, które różnią się między sobą przede wszystkim nasileniem i genezą. Wśród nich można wyróżnić:
- Ból mechaniczny – jest ściśle związany z rodzajem wykonywanej aktywności, lub jej całkowitym brakiem. Najczęściej pojawia się bezpośrednio po wysiłku, a znika w momencie wypoczynku. Większość osób odczuwa go w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Z reguły główną przyczynę stanowi nadmierne napięcie powięzi i mięśni.
- Ból zapalny – przyczyną jest stan zapalny. Ten rodzaj bólu pojawia się niezwykle rzadko, a można go rozpoznać po sztywności w godzinach porannych i ustępowaniu podczas wykonywania ćwiczeń.
- Ból neurogenny – wiąże się z uciskiem na korzenie nerwów lub rdzeń kręgowy. Najczęściej wynika z przepukliny krążka międzykręgowego, ale może świadczyć również o zwężeniu kanału kręgowego lub nowotworze.
- Ból uogólniony – aby móc go stwierdzić, musi współwystępować z objawami ogólnymi, takimi jak np. gorączka. Jest wynikiem m.in. zajęcia trzonów kręgów przez guz lub infekcję.
- Ból psychogenny – to ból kręgosłupa, który towarzyszy depresji lub problemom psychospołecznym. Stan fizykalny pacjenta nie odpowiada objawom, które są przez niego zgłaszane.
Najczęściej pojawiające się dolegliwości bólowe mają pochodzenie dyskowe, wynikają z problemów w zakresie stawów międzywyrostkowych, ucisku na korzeń nerwowy lub ze stenozy kanału kręgowego.
Profilaktyka bólu pleców – porady na zdrowy kręgosłup
Unikanie bólu kręgosłupa może być stosunkowo łatwe. Niezbędne jest wprowadzenie w tym celu kilku zdrowych nawyków, które korzystnie wpłyną na stan układu ruchu. Podstawą jest odpowiednie wyposażenie sypialni. Powinna znaleźć się w niej ergonomiczna poduszka. Niezbędny jest też materac z wypełnieniem wysokiej jakości, którego twardość będzie dopasowana do wagi i preferencji użytkownika. Warto też pamiętać o tym, że o kręgosłup należy dbać w pracy – większość osób spędza tam aż ⅓ doby! Wykonując pracę biurową, warto zorganizować dobrze swoje stanowisko i co 30 minut zmieniać pozycję. Dolna część pleców i przedramiona powinny posiadać nieustanne podparcie. Istotne znaczenie ma też umieszczenie monitora na takiej wysokości, aby jego górna krawędź znalazła się na wysokości linii wzroku. Dobrym pomysłem będzie też wykonywanie szybkich ćwiczeń rozciągających i robienie regularnych przerw.
A co po pracy? Przede wszystkim – aktywność fizyczna! Bierne spędzanie wolnego czasu – na fotelu lub kanapie – destrukcyjnie wpływa na kręgosłup. Nie pozwala ciału zregenerować się po pracy. Aby skutecznie dbać o profilaktykę schorzeń kręgosłupa przynajmniej kilka razy w tygodniu należy uprawiać sport. Osoby, które nie mogą znaleźć dyscypliny odpowiedniej dla siebie, mogą wybrać nawet spacery. Każdy rodzaj ruchu będzie dobry! Jednak najlepsze efekty z pewnością przyniosą prawidłowo wykonywane ćwiczenia angażujące do pracy mięśnie głębokie. Warto pamiętać o tym, żeby nie zaniedbywać żadnej z wymienionych powyżej kwestii. Aktywność fizyczna nie przyniesie oczekiwanych rezultatów jeżeli w sypialni będzie znajdował się zużyty materac. Z kolei nawet najlepiej wyposażone łóżko nie zmniejszy dolegliwości bólowych, jeżeli krzesło i biurko w pracy będą niewygodne.
Co gdy pojawi się ból? Leczenie schorzeń kręgosłupa
Niestety profilaktyka schorzeń kręgosłupa nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Czasem konieczne staje się zwrócenie po pomoc do specjalisty. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej często przepisują środki farmakologiczne. Najczęściej są to leki zwiotczające mięśnie i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Warto jednak mieć świadomość, że jest to jedynie działanie objawowe, a wymienione środki można z reguły stosować jedynie od 7 do 10 dni. Dlatego szukając trwałego rozwiązania warto udać się do ortopedy i równolegle – do fizjoterapeuty. Terapia manualna i ćwiczenia rehabilitacyjne mogą zdziałać cuda! Fizjoterapeuci nie tylko wykonują masaże, które rozluźniają mięśnie i powięzi, ale również pomagają w wypracowaniu prawidłowej postawy i wzmocnieniu pewnych partii mięśniowych. Specjaliści często polecają też chodzenie na basen. Pływanie jest najbezpieczniejszą aktywnością dla kręgosłupa. Można dzięki niemu wzmocnić różne partie mięśniowe bez ryzyka pogorszenia odczuwanego bólu.
Ból pleców to bardzo duży problem dzisiejszego społeczeństwa. Wady postawy i dyskomfort związany ze złym stanem układu ruchu dotyczą coraz szerszej grupy osób, w coraz młodszym wieku. Aby zapobiegać temu problemowi, warto przestrzegać podstawowych zasad zdrowego stylu życia. Zbilansowana dieta, regularny sen w dobrych warunkach i systematyczna aktywność fizyczna to podstawowe czynniki, które mogą stanowić skuteczne środki profilaktyczne.
Wypożyczalnia szyn CPM Artrosmed zapewnia najlepszy sprzęt do rehabilitacji stawu biodrowego po wstawieniu endoprotezy.
Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany zdaniem redakcji reklamuje produkt medyczny.