Pończochy uciskowe wzmacniają zastawki żylne i wpływają pozytywnie na poprawę ukrwienia nóg. Stosuje się je powszechnie w kompresjoterapii, m.in. w celu zapobiegania i leczenia niewydolności żylnej. Jak działają pończochy kompresyjne i kiedy ich stosowanie może przynieść korzyści?
Jak działają pończochy przeciwzakrzepowe?
Pończochy przeciwzakrzepowe są czasem określane mianem wyrobów okołooperacyjnych. Są artykułami medycznymi, stosowanymi przede wszystkim w profilaktyce i leczeniu u osób narażonych na zakrzepy i zatory żylne. Z reguły są to osoby, które większą część doby spędzają leżąc. Dostępne są w różnych wariantach, różniących się między sobą przede wszystkim siłą ucisku. Ich działanie opiera się na dozowanym, precyzyjnie obliczonym ucisku. Jest on największy wokół kostki, a idąc ku górze – stopniowo się zmniejsza. Zastanawiając się nad tym, jak działają pończochy przeciwzakrzepowe, należy wspomnieć o tym, że ich głównym zadaniem jest zapobieganie cofaniu się krwi w żyłach i tym samym eliminowanie ryzyka zastojów. Jest to możliwe dzięki wzmacnianiu zastawek żylnych. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do stosowania kompresjoterapii, a należy do nich m.in. niewydolność tętnicza, bolesny obrzęk siniaczy, czy septyczne zapalenie żył.
Kiedy stosować pończochy kompresyjne?
Istnieją ścisłe zalecenia dotyczące tego, kiedy pończochy kompresyjne powinny być stosowane. Można do nich zaliczyć m.in.:
- owrzodzenia nóg – to dość rzadkie schorzenie, jednak z reguły wymaga stosowania pończoch;
- obrzęki – zarówno te limfatyczne, jak i tłuszczowe oraz pourazowe to schorzenia stanowiące wskazanie do stosowania pończoch uciskowych;
- operacje – zabiegi związane z chorobami w zakresie nieprawidłowego funkcjonowania żył, mogą wymagać stosowania pończoch zarówno jako elementu przygotowania do operacji, jak i wsparcia terapeutycznego podczas rekonwalescencji;
- niewydolność i zakrzepica żylna – pończochy kompresyjne to cenne narzędzie profilaktyczne zapobiegające tym schorzeniom.
Prawidłowe dopasowanie pończoch uciskowych
Aby noszenie pończoch przeciwzakrzepowych miało sens, należy je dobrze dopasować. Występują one w 4 wariantach różniących się stopniem ucisku – od lekkiego do bardzo silnego. Pończochy profilaktyczne to te oznaczone cyframi 1 i 2, a stosowane po przebytych chorobach lub w leczeniu długotrwałych zaburzeń to modele o stopniach ucisku 3 i 4. Po otrzymaniu zalecenia o obowiązku noszenia produktów uciskowych, wiele osób zastanawia się nad wyborem podkolanówek i pończoch. W większości sytuacji wystarczające są podkolanówki. Noszenie pończoch przeciwzakrzepowych jest konieczne tylko w sytuacjach, gdy na udzie i na wysokości kolana występują duże żylaki, a także gdy obrzęk kończyny obejmuje nie tylko łydkę, ale również udo.
Pończochy przeciwzakrzepowe to cenne narzędzie terapeutyczne. Powinno być jednak stosowane jedynie pod kontrolą lekarza. W przeciwnym razie może nie tylko być nieskuteczne, ale również przynieść więcej szkody niż pożytku.