Wady i urazy kręgosłupa mogą skutecznie utrudnić nasze codzienne funkcjonowanie. Często towarzyszy im ból, który skutecznie zniechęca do podejmowania jakichkolwiek fizycznych aktywności ruchowych. Nasz kręgosłup jest głównym stelażem podtrzymującym nasze ciało, dlatego też jest on narażony na wiele schorzeń. Jednym z nich jest pogłębiona lordoza.
Co to jest pogłębiona lordoza?
Innym określeniem pogłębionej lordozy są wklęsłe plecy – zalicza się ją do wad postawy. Sama lordoza – czyli prawidłowe wygięcie kręgosłupa – jest zjawiskiem naturalnym, pozwalającym na utrzymywanie ciężaru głowy oraz absorbowanie wstrząsów wynikających z poruszania się. Jeżeli wygięcie kości kręgosłupowych jest znaczne i odbiegające od normy, wtedy mamy do czynienia z nieprawidłowością postawy, czyli pogłębioną lordozą.
Jak rozpoznać pogłębioną lordozę?
Przyczynami tego schorzenia mogą być między innymi: nieprawidłowa postawa, brak ruchu, otyłość, inne wady postawy lub urazy. Niekiedy jest ona wadą wrodzoną. Patrząc z perspektywy bocznej na człowieka cierpiącego na to schorzenie możemy mieć wrażenie, że stara się on nadmiernie wyprostować swoją sylwetkę. Ponadto można zaobserwować wklęśnięte plecy, wypięty brzuch i bardziej niż normalnie uwypuklone pośladki. Pacjenci skarżą się także na ból dolnej części pleców, mięśniowe skurcze, mrowienie i drętwienie dolnych kończyn. Mogą również wystąpić zaburzenia w aspekcie wypróżniania się. Pogłębioną lordozę można rozpoznać kładąc się na twardej powierzchni i wsuwając dłoń w przestrzeń nad pośladkami. Jeżeli pozostała przestrzeń jest znaczna, wtedy możemy mieć podejrzenie schorzenia. Warto dodatkowo wykonać badania obrazowe, na przykład RTG całego kręgosłupa.
Jakie są sposoby leczenia pogłębionej lordozy?
Wskazane jest, aby osoby otyłe zrzuciły wagę, a ponadto polecane są zajęcia z jogi, pływania oraz masaże fizjoterapeutyczne. Niektóre postacie tej wady postawy można zniwelować przy pomocy zestawu odpowiednich ćwiczeń gimnastyki korekcyjnej, które wykonywane regularnie będą skutkować stopniową poprawą. Dobrze dobrana aktywność fizyczna jest w tym przypadku podstawą leczenia. Ponadto lekarz może dodatkowo przepisać leki, które będą pomocne w zmniejszeniu bólu oraz skierować pacjenta na fizykoterapię, mającą na celu wzmocnienie mięśni w okolicy tułowia. W niektórych przypadkach konieczne jest noszenie ortopedycznego gorsetu. Nacisk, który wywiera na kręgosłup skutkuje wymuszeniem prawidłowej postawy. Niekiedy też konieczna może okazać się operacyjna korekta kręgosłupa.
Pogłębiona lordoza jest schorzeniem, które można zniwelować. Istotne jest jak najwcześniejsze zdiagnozowanie problemu, który nieleczony, może prowadzić do jeszcze poważniejszych dolegliwości zdrowotnych. Warto mieć na uwadze, że aktywność fizyczna i dbanie o odpowiednią sylwetkę są dobrymi sposobami na profilaktykę tego schorzenia.