Płaskostopie jest jednym z najczęściej występujących schorzeń stóp. Niektóre osoby nawet nie są świadome swojej deformacji i żyją w niewiedzy przez całe życie! Jak rozpoznać płaskostopie? Jakie są jego objawy? Jak wygląda diagnostyka i leczenie? Czy płaskostopie to choroba? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu, więc serdecznie zachęcamy do zapoznania się z nim!
Płaskostopie – co to?
Najprościej mówiąc, płaskostopie to deformacja stopy, w której pięta jest obniżona, a palce uniesione. Jakie mogą być objawy płaskostopia? Jednym z pierwszych dokuczliwych odczuć może być ból stóp, kolan, bioder oraz pleców. Następnie pojawiają się problemy z chodzeniem. Osoba z płaskostopiem może odczuwać zmęczenie stóp, kolan i ud podczas chodzenia oraz biegania. Innymi objawami, które często występują podczas tego schorzenia to różne zniekształcenia stóp oraz wzrost wrażliwości na tę część ciała. Jeśli zauważysz, że szybciej zużywasz buty lub masz problem z ich zakładaniem, to znaczy, że również możesz cierpieć na płaskostopie. Płaskostopie może być dziedziczne lub rozwinąć się pod wpływem różnych czynników, np. poprzez noszenie niewygodnych butów, urazy czy różne choroby.
Diagnostyka płaskostopia
Diagnostyka płaskostopia składa się z kilku elementów, a pierwszym z nich jest udanie się do lekarza rodzinnego, który zbada Twoje stopy. Wywiad lekarski może już naprawdę dużo powiedzieć. Następnie lekarz zbada stan skóry i mięśni stopy, aby upewnić się, że nie ma żadnych obrażeń lub stanów zapalnych. Ostatecznym etapem diagnostyki są próby funkcjonalne i badania radiologiczne, aby określić, czy istnieje deformacja płaskostopia. Badanie radiologiczne obejmuje zarówno przednią, jak i tylną oś stopy, co pozwala lekarzowi określić, czy stopa ma prawidłową pozycję. W razie potrzeby lekarz może zalecić prześwietlenie stawów skokowych i śródstopia. Na podstawie zebranych danych lekarz ustala diagnozę i zaleca odpowiednie leczenie.
Leczenie płaskostopia
Leczenie płaskostopia zazwyczaj obejmuje połączenie ćwiczeń, rehabilitacji, wkładek ortopedycznych i zmian w stylu życia. Ćwiczenia i rehabilitacja mogą być wykonywane w domu lub w specjalistycznym ośrodku rehabilitacyjnym. Pomagają one wzmocnić mięśnie, ścięgna i więzadła, które wspierają stopy i stawy, aby zapobiec deformacji i pomóc w utrzymaniu odpowiedniej postawy. Wkładki ortopedyczne to specjalne wkładki do obuwia, które mają zmienić pozycję stopy na tę prawidłową. Może być również stosowana specjalna skarpeta lub poduszka, aby złagodzić ból i zapobiec zniekształceniom. Zmiany w stylu życia mogą również pomóc w leczeniu płaskostopia. Obejmują one zmianę diety, by wzmocnić mięśnie i stawy, uprawianie ćwiczeń i stosowanie odpowiedniego obuwia, aby zmniejszyć ból i zapobiec dalszym deformacjom. Jeśli ból jest już nieznośny, to można stosować farmakoterapię. Ostatecznością w leczeniu płaskostopia, kiedy stan jest już mocno zaawansowany, jest operacja chirurgiczna.
Czy płaskostopie to deformacja stopy? Tak! Nie jest to choroba, tylko schorzenie, z którym zmaga się naprawdę wiele osób. Jeśli zauważyłeś któreś z objawów u siebie, to koniecznie udaj się do lekarza, który wykluczy lub potwierdzi diagnozę i wprowadzi odpowiednie leczenie. Pamiętaj, że ignorowanie bólu i innych dolegliwości stóp jest bardzo ryzykowne, ponieważ to na nich opiera się całe ciało i jeśli nie będziesz o nie odpowiednio dbać, to może to doprowadzić do przykrych schorzeń i chorób!