Piłki do masażu są w wielu sytuacjach polecane przez fizjoterapeutów do autoterapii. Masaż piłką może być doskonałym sposobem na niwelowanie napięć potreningowych, jak i tych wynikających z pracy siedzącej. Jak korzystać z piłki do masażu i kiedy warto to robić?
Piłka do masażu – najważniejsze korzyści
Stosowanie piłek do masażu stało się w ostatnim czasie bardzo popularne. Wprowadzenie tej metody rozluźniania mięśni do codziennej rutyny może być zarówno elementem rozgrzewki, profilaktyki bólu mięśni, jak i ważną częścią rehabilitacji. Jakie są najważniejsze korzyści korzystania z piłki do masażu?
Przede wszystkim – jest to skuteczne rozluźnienie mięśni i niwelowanie bolesnych punktów spustowych. Możliwe jest złagodzenie napięcia praktycznie każdej części ciała. Dzięki takiemu rozluźnianiu mięśni można efektywnie zwiększać zakres ruchomości. Jednak to nie wszystko! Masaż piłką może pomóc w niwelowaniu cellulitu, poprawić krążenie krwi i przyspieszyć potreningową regenerację. Takie ‘rozbijanie’ mięśni dobroczynnie wpływa także na układ nerwowy i może być ważną częścią dbania o zdrowy kręgosłup.
Jak wykonać masaż piłką?
Masaż piłką to doskonała metoda na rozluźnienie mięśni między innymi ze względu na to, że można wykonać go praktycznie w każdej chwili. W tym celu wystarczy tylko zaopatrzenie się w piłkę i matę oraz znalezienie niewielkiej ilości miejsca. Najważniejsza zasada dotyczy tego, że piłeczkę należy przesuwać wzdłuż mięśni, powolnym ruchem. Aby zmaksymalizować korzyści z masażu mającego zapobiegać m.in. bólowi pleców, ważne jest przenoszenie na dane miejsce jak największego ciężaru ciała. W miejscach, w których występują punkty spustowe, piłeczkę należy przytrzymywać aż do momentu poczucia rozluźnienia mięśnia. Pod żadnym pozorem nie należy masować kości i stawów!
Warto pamiętać o tym, że istnieją różne rodzaje piłek do masażu i należy dobierać je z myślą o swoich indywidualnych potrzebach, aby być w stanie dotrzeć do miejsca największych spięć. Najmniejsze piłki najlepiej sprawdzą się do pracy w okolicy stóp i łopatek, a te z kolcami pobudzą krążenie przyspieszając rozluźnienie. Z kolei z podwójnych piłek warto korzystać do masowania kręgosłupa i karku.
Podstawowe ćwiczenia
Jakie ćwiczenia z wykorzystaniem piłek warto wykonywać na poszczególne partie mięśniowe, aby je skutecznie rozluźnić?
- Łydki – na wyprostowanej nodze, piłeczkę należy umieścić pod mięśniem i opierając na niej ciężar ciała, wykonywać ruchy do przodu i do tyłu.
- Mięśnie kulszowo-goleniowe – należy masować je w ten sam sposób, co łydki. Jednak warto w tym celu wybrać większą piłkę.
- Pośladki – masując pośladki, należy wykonywać okrężne, a nie podłużne ruchy.
- Stopy – można je masować przede wszystkim na stojąco, z jak największym naciskiem ciała. Najlepiej sprawdzają się piłeczki z kolcami.
Stosowanie piłek do masażu to doskonała forma autoterapii. Jednak przed rozpoczęciem praktykowania takiego masażu warto skonsultować się z fizjoterapeutą, aby poznać prawidłową technikę wykonywania ćwiczeń.