Pilates to ćwiczenia nie tylko wyszczuplające ciało, ale przede wszystkim wzmacniające kręgosłup i poprawiające postawę. Przeznaczone są dla osób, którym dokucza codzienny ból pleców bądź są po kontuzji i nie mogą sobie pozwolić na ryzykowne ćwiczenia. Warto bliżej przyjrzeć się zasadom pilatesu i wprowadzić je w swoje życie.
Skąd wziął się pilates?
Ćwiczenia pilatesu powstały metodą prób i błędów za sprawą Josepha Pilatesa, który jako dziecko chorował między innymi krzywicę, astmę oraz gorączkę reumatyczną. Wszelkie zajęcia ówcześnie dostępne nie pozwalały mu na spokojny wysiłek fizyczny, postanowił więc samemu stworzyć zestaw aktywności, które pomogłyby mu wyeliminować nieprzyjemne skutki swoich schorzeń. Nie trzeba było długo czekać, aby opracowany przez niego system ćwiczeń fizycznych zyskał zwolenników chcących zredukować ból kręgosłupa i wzmocnić odporność.
Podstawy pilatesu
Pilates polega na świadomym wykonywaniu ruchów. Wiele osób nazywa go gimnastyką rozumną, w której to pełne skupienie jest podstawą ku uzyskiwaniu korzyści z takiej formy ruchu. Prawidłowy oddech, tak jak w przypadku medytacji, pozwala na dotarcie do najważniejszych partii organizmu. W połączeniu z odpowiednią sekwencją ruchu, dobroczynne działania docierają do mięśni głębokich, dzięki czemu wyrównuje się dysbalans mięśniowy. Wszystko to powoduje, że pilates nadaje się także dla osób starszych, które potrzebują delikatnego choć skutecznego ruchu, dla kobiet w ciąży, osób po urazach i poważnych kontuzjach, a także dla osób z otyłością. Istnieją różne wersje ćwiczeń w ramach pilatesu – można zdecydować się na ćwiczenia z piłką, kołem, wałkami bądź klasyczne bez przyrządów.
Pilates a kręgosłup – efekty
Pozytywne efekty regularnych ćwiczeń pilatesu są naprawdę liczne. Najważniejszym z nich jest dobroczynny wpływ na szkielet, a przede wszystkim na kręgosłup na wszystkich jego odcinkach. Pierwsze efekty można zauważyć już po serii 10 treningów. Dzięki wzmocnieniu dolnych mięśni pleców, brzucha i pośladków, dużo łatwiej utrzymać jest prawidłową postawę ciała przez cały dzień. Pilates wpływa także rozluźniająco na barki, ramiona oraz kark, co przeciwdziała garbieniu się i powstawaniu wszelkich skrzywień kręgosłupa. Regularnie ćwiczenia wzmacniają także mięśnie dna miednicy, co pomaga szczególnie kobietom w ciąży podczas porodu.
Najlepszym rozwiązaniem dla osób zaczynających swoją przygodę z pilatesem jest zapisanie się na zajęcia pod okiem czujnego instruktora. Pozwoli to wyeliminować podstawowe błędy i wprowadzi zdrowe nawyki. Później można kontynuować zajęcia dla osób zaawansowanych bądź rozpocząć treningi w domu, które będą całkowicie dopasowane do indywidualnych upodobań.
Artykuł jest odzwierciedleniem wiedzy i doświadczeni autora. Żadna porada internetowa nie zastąpi wizyty u specjalisty.