Urazy kręgosłupa i innych elementów układu ruchu są bardzo dotkliwe dla pacjenta, ze względu na znaczne ograniczenia swobody w codziennym życiu, ale i na bardzo długi okres rekonwalescencji. Wszelkie zabiegi wspomagające i przyspieszające powrót do pełni sprawności są dla pacjentów na wagę złota, jednak obecnie medycyna cudów niestety nie oferuje. W zasięgu badaczy są jednak pewne farmaceutyki, które mają bardzo obiecujące działanie regenerujące i być może kiedyś pojawią się w arsenale lekarzy.
Peptydy w medycynie regeneracyjnej
Być może jeszcze o nich nie słyszałeś, lecz nie jest to nowość. Peptydy są obiektem badań naukowców od długiego czasu i niektórych mamy całkiem pokaźne zasoby informacji w bazach medycznych, które zbierały się przez zeszłe kilkadziesiąt lat. Leki peptydowe w większości są modyfikacjami lub fragmentami peptydów, które naturalnie występują w ludzkim organizmie. Z ich wykorzystania najbardziej słynie medycyna rosyjska, gdyż wiele takich leków było z powodzeniem wdrażanych przez sowieckich naukowców i lekarzy, również w działaniach militarnych i rządowych. Największą sławą obecnie cieszą się peptydowe leki Semax i Selank, które są ukierunkowane na regenerację mózgu i całego układu nerwowego, przy okazji poprawiają kognicje i samopoczucie.
W aspekcie peptydów wpływających na regenerację urazów, kości i stawów, najpopularniejszy jest peptyd BPC-157, stworzony na bazie peptydu naturalnie występującego w ludzkim żołądku. Obecnie jeszcze użyty do produkcji żadnego oficjalnego leku, jednak mimo to nie brakuje jego amatorów, którzy i tak go stosują na własną rękę, by przyspieszyć regenerację organizmu po doznanych urazach i kontuzjach. BPC-157 w badaniach pokazuje sporą skuteczność w regeneracji błon śluzowych, ran skóry oraz stawów. Jest też wiele publikacji wskazujących na inne, potencjalne efekty zdrowotne, takie jak: działanie neuroprotekcyjne i regenerujące niektóre układy w mózgu, ochrona przed szkodliwymi efektami niesteroidowych leków przeciwzapalnych, czy też wspomaganie układu krążenia.
BPC-157 nie jest jednak jedynym peptydem regeneracyjnym. Dość dobrze znany jest też TB500 oraz obiecujący w zakresie kuracji anti-aging peptyd z kompleksem miedzi GHK-Cu. Jest też cały szereg peptydów, które wpływają na zwiększone uwalnianie hormonu wzrostu, co również przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek.
Podsumowanie
Peptydy i ich zastosowanie w medycynie to bardzo pasjonujący i obiecujący temat. Bez wątpienia warto go śledzić, gdyż wiele wskazuje na to, że peptydy w przyszłości staną się znaczącą grupą substancji używanych w lecznictwie.
Więcej ciekawostek na temat optymalizacji zdrowia i biohackingu znajdziesz na blogu: https://grananerwach.pl/
Artykuł sponsorowany