Na padaczkę cierpi nawet 1 % populacji Polaków – dolegliwość ta może dotyczyć więc nawet 400 tysięcy osób. Choroba pojawia się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Zdarza się, że osoby doświadczają tylko jednego napadu padaczki w życiu, po którym problem już nigdy nie wraca. Jak się okazuje choroba to może mieć bezpośredni związek z bólem pleców.
Czym jest padaczka?
Padaczka jest przewlekłym schorzeniem mózgu o podłożu neurologicznym. Powoduje ona zaburzone funkcjonowanie komórek nerwowych i charakteryzuje się występowaniem napadów padaczkowych. Atak wstrząsowy i utrata przytomności to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symptomów choroby. Niestety u większości osób nie da ustalić się jej przyczyn i wymienia się kilka możliwych powodów schorzenia. Padaczka może być wywołana udarem czy nowotworem mózgu, wadą wrodzoną, a nawet nadużywaniem alkoholu. Po napadzie osoby doświadczają zmęczenia, bólu i zawrotów głowy. Padaczka pojawia się u osób w różnym wieku i przebiega bardzo różnie. Bardzo istotnym jest by nie bagatelizować niepokojących objawów i udać się do specjalisty, który zdiagnozuje problem i zaproponuje odpowiednie rozwiązanie farmakologiczne. Leczona padaczka nie jest bowiem zagrożeniem dla życia.
Objawy padaczki
Najbardziej charakterystycznym objawem padaczki są niekontrolowane drgania ciała. Podczas dużego napadu choroby osoba traci przytomność i przewraca się. Jej mięśnie są spięte, a głowa odgina się w tył – to bardzo niebezpieczny napad podczas którego chory może przestać oddychać. Niekontrolowane drgania kończyn i głowy mogą skutkować przygryzieniem języka. Mały napad padaczki charakteryzuje się chwilowym bezruchem, który następuje podczas wykonywania jakiejś czynności. Osoby tracą kontakt z otoczeniem i nie reagują na jego bodźce. Napady atoniczne padaczki objawiają się utratą przytomności, a także zwiotczeniem mięśni i upadkiem chorego. Najbardziej delikatnym objawem padaczki jest napad miokloniczny, który charakteryzuje się jedynie skurczami mięśni. Napady padaczkowe nie mają określonego czasu trwania. Jeśli występują ponad pół godziny, lub jeden po drugim należy niezwłocznie wezwać pogotowie. Typowy napad padaczki nie zagraża jednak życiu.
Padaczka a ból pleców
Jeśli chorujesz na padaczkę, lub nawet jednorazowo doświadczyłeś napadu możesz cierpieć na ból kręgosłupa. Podczas napadów może dojść do uszkodzenia kręgów, a także ich zniekształcenia, czy rotacji. Zmiany w okolicach pleców uciskają na nerwy, przez co osoby odczuwają bardzo silny ból. Podczas napadu padaczki może dojść nawet do złamania kręgosłupa na skutek tak silnego urazu. Jeśli doświadczyłeś napadu epilepsji i borykasz się z problemami z kręgosłupem powinieneś niezwłocznie udać się do specjalisty. Neurochirurg przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad i wykona odpowiednie badania.
Przyjmowanie leków pozwala na całkowite zatrzymanie napadów padaczki u chorych. Dlatego tak bardzo istotna jest wizyta u specjalisty, który pomoże Ci zmniejszyć liczbę i intensywność dolegliwości. Pamiętaj także, by dbać o swoje zdrowie – wypoczywaj, jedz zdrowo, najlepiej wyeliminuj wszystkie używki i regularnie ćwicz.