Każdy rodzic czy opiekun prawny pragnie zagwarantować swojemu dziecku doskonałe warunki rozwoju. Właściwe zbilansowana dieta jest jedną z kluczowych kwestii zdrowego rozwoju. Tymczasem coraz więcej dzieci cierpi na różnego rodzaju reakcję alergiczne, i to nie tylko na tle przyjmowanego pożywienia. Jak rozpoznać pierwsze symptomy ostrej reakcji alergicznej? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy!
Objawy reakcji alergicznej u dziecka
Jednym z najczęściej występujących objawów, które pojawią się jako pierwsze w związku z występowaniem reakcji alergicznej u dziecka, jest obrzęk oraz wysypka, zmiany skórne bądź czerwone plamy. Często mogą pojawiać się także delikatne bąble – pokrzywka. W takim wypadku warto sięgnąć po la roche posay lipikar w aptekach online. To bezpieczny produkt, który zawiera w swoim składzie wiele skutecznych składników, które pozwolą na bardzo szybką reakcję i zabezpieczenie skóry dziecka przed kolejnym objawami reakcji alergicznych.
Do kolejnych objawów, które mogą wskazywać u dziecka ostrą reakcję alergiczną, z całą pewnością należy m.in.: wodnisty, lejący się z nosa katar, obrzęk twarzy, nosa, oczy czy warg. Jednym z charakterystycznych objawów są także problemy żołądkowo-jelitowe. W związku z tym podczas alergii możemy obserwować u dziecka:
- ból brzucha o różnym natężeniu,
- biegunkę,
- wymioty,
- ślinotok.
W najbardziej zaawansowanym stadium silnej reakcji alergicznej możemy borykać się z dusznościami, płytkim oddechem bądź problemami ze złapaniem oddechu, a także utratą przytomności.
Jak właściwe reagować w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej?
Silna, ostra reakcja alergiczna u dzieci jest zazwyczaj szybko postępującym zjawiskiem, które w krótkim czasie wykazuje bardzo skondensowane objawy. W związku z tym reakcja powinna być natychmiastowa. W pierwszej kolejności zawsze sprawdzoną metodą na złagodzenie reakcji alergicznych jest podanie rozpuszczonego w wodzie wapna. Jeśli zaś występują takie objawy jak np. problemy z oddychaniem, wówczas niezwłocznie należy wezwać Pogotowie Ratunkowe. W skrajnych przypadkach jedynie podanie adrenaliny jest w stanie zahamować dalsze pogłębianie się objawów ostrej reakcji alergicznej u dziecka, co w konsekwencji będzie uratowaniem życia. Do czasu przyjazdu Pogotowia Ratunkowego można stosować zimne okłady. Co więcej, jeśli posiadamy w domu leki odczulające, takie jak np. epipen, a dziecko jest w stanie przyjąć jakiekolwiek płyny, wówczas również warto zastosować tego typu preparaty.
Pomimo tego, że ostra reakcja alergiczna jest niezwykle niekomfortowa dla samego dziecka, to także wyjątkowo stresujący moment dla każdego rodzica czy opiekuna. Warto jednak zachować tzw. zimną krew, podejmować natychmiastowe działania, które będą skutkować szybkim zaplanowaniem nad pogłębiającymi się objawami alergii. Po ustąpieniu objawów należy wykonać pogłębioną diagnostykę alergologiczną, wykonać testy, które wskażą, na co dziecko jest uczulone.
Artykuł sponsorowany.