Jak to się dzieje, że człowiek reaguje na bodźce? Dlaczego dotykając gorącego garnka, ręka odruchowo robi unik? Za wszystko odpowiada integracja sensoryczna, czyli zdolność mózgu do analizowania, łączenia i interpretowania danych zebranych przez zmysły. Rehabilitacja niemowląt i dzieci starszych odbywa się w sytuacji, gdy reakcja na konkretny bodziec jest zaburzona lub gdy pacjent zmaga się z nadwrażliwością na elementy otoczenia – takie jak: światło, zapach, dźwięk czy dotyk. W jakich zachowaniach można dopatrzeć się zaburzeń i jak reagować? Dowiesz się tego z dalszej części tekstu.
Jak rozpoznać zaburzenia integracji sensorycznej i co diagnoza oznacza dla dziecka i najbliższych?
Zaburzenia integracji sensorycznej (SI) diagnozuje specjalista, natomiast kluczową rolę w zauważeniu problemu odgrywają rodzice i inni najbliżsi z otoczenia dziecka. Pierwsze objawy, które powinny wzbudzić większe zainteresowanie, to np. kłopot z utrzymaniem równowagi, nieumiejętność radzenia sobie ze swoimi emocjami, trudności ze skupieniem się w obcym środowisku, nadwrażliwość lub przeciwnie – gorsze odczuwanie bodźców.
Wystąpienie jakichkolwiek objawów nie powinno być lekceważone. Odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza może znacznie ułatwić przyszłe życie dziecka. Terapeuci podkreślają, że regularne ćwiczenia są w stanie pomóc pacjentowi w nabyciu lub poprawieniu zdolności do przetwarzania bodźców. Dodatkowo niezwykle ważne jest wsparcie rodziców w całym procesie. Dziecko powinno mieć możliwość budowania samodzielności i odkrywania świata, dlatego warto zapewnić mu do tego bezpieczne warunki.
Jak wygląda terapia i rehabilitacja dzieci?
Po postawionej diagnozie rehabilitacja dzieci dopasowywana jest zawsze do potrzeb pacjenta. Plan terapii zależy od stopnia problemu i przede wszystkim tego, jakiej sfery dotyczy. Ćwiczenia dla kilkulatków z zaburzeniami integracji sensorycznej polegają najczęściej na zabawie. Rehabilitacja niemowląt przebiega pod nadzorem specjalisty, który przygotowuje wcześniej przestrzeń do terapii. Podczas zajęć odbywają się np. zabawy w wodzie, ćwiczenia polegające na poznawaniu różnych struktur (stymulacja dotykowa), a także zajęcia zapoznające malucha ze światem dźwięków i obrazów. Intensywność zadań dopasowywana jest do możliwości dziecka. Priorytetem jest bowiem zbudowanie pozytywnej relacji z małym pacjentem i zagwarantowanie mu poczucia bezpieczeństwa.
W SayKids, czyli warszawskiej sieci klinik, pracują doświadczeni specjaliści, którzy oferują najmłodszym pacjentom profesjonalną pomoc. Sama diagnoza to cykl składający się z czterech wizyt, podczas których dochodzi do wywiadu z rodzicami, prób klinicznych i testów oraz postawienia i omówienia diagnozy. Terapia SI oraz rehabilitacja dzieci to kolejne spotkania, których celem jest osiągnięcie pożądanych efektów, np. poprawienie motoryki. Jeśli w zachowaniu Twojego dziecka jest coś, co Cię niepokoi, umów się na konsultację w SayKids.
Artykuł sponsorowany