Kręgosłup to najważniejszą część szkieletu ludzkiego. Składa się z 33-34 kręgów połączonych więzadłami oraz małymi stawami, a także występującymi między trzonami kręgów krążkami międzykręgowymi. Całość zapewnia nam m.in. amortyzowanie drgań oraz stabilizację ciała. Mimo skomplikowanej budowy kręgosłup stanowi delikatną konstrukcję, która dość łatwo ulega zniekształceniu. To właśnie ono doprowadza do rozwijania się schorzeń czy wad postawy.
Jakie są najczęstsze schorzenia kręgosłupa?
Choroby oraz schorzenia kręgosłupa to jedne z najpowszechniejszych dolegliwości, z jakimi współczesny człowiek ma do czynienia. Kiedyś wynikały one głównie z naturalnego procesu starzenia się organizmu, jednak zmiana stylu życia oraz nawyków na przestrzeni lat sprawiła, że występują u coraz młodszych osób. Do jednych z najczęściej występujących schorzeń kręgosłupa zaliczyć można przede wszystkim:
- zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa – często są spowodowane brakiem aktywności fizycznej lub nadwagą,
- dyskopatię – przyczyną są m.in. zbyt słabe mięśnie grzbietowe czy urazy mechaniczne,
- osteoporozę – pojawia się wraz z wiekiem na skutek utraty wapnia z kości,
- rwę kulszową – jest spowodowana uciskiem na nerw kulszowy,
- lumbago – jej przyczyny nie są do końca znane, aczkolwiek pojawia się u osób otyłych, przeciążających kręgosłup oraz z nieprawidłową postawą ciała.
Nieleczone choroby i schorzenia kręgosłupa mogą doprowadzić do niepełnosprawności w postaci niedowładu czy kalectwa. Z uwagi na to ważne jest szybkie rozpoznanie, diagnostyka i leczenie. Jednak najlepszą opcją jest zapobieganie ich powstawaniu.
Schorzenia kręgosłupa – jak im zapobiegać?
Przez całe nasze życie kręgosłup jest narażony na szereg bodźców, które wpływają na niego w negatywny sposób, doprowadzając do kształtowania się zmian patologicznych. Z uwagi na to wyróżnić można kilka niezwykle ważnych zasad, które opierają się przede wszystkim na:
- prawidłowym podnoszeniu ciężkich przedmiotów,
- nienoszeniu plecaka/torebki na jednym ramieniu,
- unikaniu pochylania się nad stołem czy biurkiem,
- pilnowaniu prawidłowej postawy w czasie chodzenia,
- zwiększeniu aktywności fizycznej.
Są to jedne z najbardziej podstawowych zasad higieny kręgosłupa, o których każdy z nas powinien pamiętać. Co więcej, ważne jest zachowanie prawidłowej masy ciała, gdyż każdy nadprogramowy kilogram dodatkowo zwiększa obciążenie naszych pleców. Inną kwestią, kierowaną głównie do kobiet, jest unikanie zbyt częstego chodzenia w wysokich szpilkach, gdyż wymuszają one niefizjologiczną postawę ciała, oddziałując tym samym w niekorzystny sposób na kręgosłup. Wszystkie wymienione wyżej sposoby dotyczą profilaktyki schorzeń w ciągu dnia, jednak czy możemy zrobić coś jeszcze? Jak się okazuje – tak! Niezwykle ważnym aspektem dla zachowania zdrowych pleców jest utrzymanie ich w prawidłowej pozycji w czasie snu. Najlepiej sprawdza się tutaj spanie na wnak, gdyż gwarantuje najmniejszy nacisk na poszczególne jego partie oraz narządy wewnętrzne. Inną kwestią jest dobry materac do spania.
Dlaczego warto zainwestować w dobry materac do spania?
Wiele mówi się o tym, że dobry materac znacząco wpływa na zdrowie i komfort użytkownika. Wysokiej jakości modele, które dostępne są na współczesnym rynku, wyróżniają się unikalną budową oraz właściwościami. Każdy produkt może mieć inne cechy, gdyż fakt ten wynika głównie z zastosowanego rodzaju wypełnienia (pianki lub sprężyn). Jednak każdy materac do spania powinien zagwarantować nam:
- najlepsze dopasowanie się do anatomicznych kształtów ciała,
- doskonałe wsparcie i stabilizację kręgosłupa,
- zachowanie kręgosłupa w fizjologicznym ułożeniu przez całą noc,
- prawidłową regenerację wszystkich mięśni, w tym tych przyszkieletowych,
- higieniczne i antyalergiczne warunki do spania.
Dobry materac do spania to inwestycja na długie lata nie tylko w spokojny wypoczynek. Jak się okazuje, odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb produkt może w dużej mierze wpłynąć na stan naszego kręgosłupa. W ten sposób nie tylko redukuje odczuwanie dolegliwości bólowe związane ze schorzeniami, ale w profilaktyczny sposób dba o to, aby się nie kształtowały.
Schorzenia kręgosłupa mogą pojawiać się w każdym wieku. Niezależnie od tego, są przyczyną znacznego dyskomfortu oraz utrudniają nam prawidłowe funkcjonowanie. Na szczęście można im zapobiegać w łatwy sposób, który najczęściej dotyczy zmiany nawyków oraz zainwestowania w dobry materac.