Najczęstszą przyczyną powstania nagłych urazów ortopedycznych są nieszczęśliwe przypadki związane aktywnością fizyczna, chwilową nieuwagą, zachwianiem równowagi, potknięciem itp. Często dochodzi do nich podczas uprawniania sportu. Zwiększoną częstotliwość urazów ortopedycznych można zaobserwować zimą, gdy jesteśmy bardziej narażeni na upadki ze względu na śliską nawierzchnię. Powstały uraz wywołuje silny ból. Jeśli nasila się on podczas poruszania, istnieje możliwość złamania. Najczęstszymi urazami są skręcenia, pęknięcia kości, zwichnięcia itp.
Ból nasilający się po urazie oraz niekorzystny wpływ skutków urazu na całość naszego zdrowia wymagają jak najszybszej diagnostyki i pomocy lekarza specjalisty. Najczęściej czas, w jakim uzyskamy pomoc, jest kluczowy w leczeniu urazu ortopedycznego. Im większe skupisko ludzi, im większa aglomeracja, tym większą ilość zdarzeń powodujących urazy, tym większa ilość nagłych przypadków wymagających fachowej pomocy lekarza specjalisty.
Co robić w przypadku urazu? Gdzie szukać pomocy?
Osoby z urazem ortopedycznym bardzo często szukają pomocy u lekarza pierwszego kontaktu, który wypisuje skierowanie na RTG i odsyła pacjenta do chirurga. Wydłuża się czas diagnozowania i podjęcia leczenia co może niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie. Często pacjenci z ostrym bólem po urazie udają się na pogotowie ratunkowe, gdzie mogą nie uzyskać w pełni kompleksowej i profesjonalnej pomocy. Najczęściej jest tam zakładany nie zawsze konieczny gips, co w wielu przypadkach osłabia mięśnie i skutkuje późniejszą rehabilitacją. Najlepszym rozwiązaniem jest uzyskanie fachowej pomocy medycznej bezpośrednio w szpitalu, w którym pracują specjaliści z dostępem do aparatury medycznej umożliwiającej szybką, pewną diagnostykę, oraz wybór odpowiednich, skutecznych procedur medycznych. Szybka interwencja lekarska po urazie pomaga uśmierzyć ból, a trafna diagnoza ma decydujący wpływ na dalsze leczenie oraz rehabilitację po urazie. W specjalistycznym szpitalu lekarz chirurg lub ortopeda najskuteczniej dopasuje formę leczenia do danego urazu ortopedycznego. Informację o dyżurujących oddziałach ortopedycznych lub chirurgicznych przyjmujących 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, także w weekendy można uzyskać pod numerem 112.
Gdzie w Warszawie można skorzystać z szybkiej pomocy ortopedy?
W przypadku nagłego urazu ortopedycznego w Warszawie można skorzystać z usługi Ostrego Dyżuru Ortopedycznego dostępnej również w Carolina Medical Center przy ul. Pory 78. https://carolina.pl/ostry-dyzur-ortopedyczny/Konsultacje lekarzy specjalistów, diagnostyka obrazowa oraz niezbędne zaopatrzenie ran i urazów są dostępne dla osób dorosłych i dzieci w warunkach zgodnych ze wszystkimi procedurami związanymi z obecnym stanem epidemiologicznym. Dyżur urazowo-ortopedyczny skierowany jest do osób, które doznały urazu ortopedycznego, oraz cierpiących na ostry ból kręgosłupa. W ramachOstrego Dyżuru Ortopedycznego wykonywane są również doraźne zabiegi ortopedyczne jak: operacyjne zespolenie złamań kości kończyn, nastawienie zwichnięć stawów, szycie mięśni i stawów, usuwanie krwiaków oraz zakładanie, usuwanie i wymiana opatrunków. W ramach diagnostyki obrazowej wykonuje się tomografię komputerową (TK) oraz rentgen (RTG.). Jest też możliwość dalszego leczenia i rehabilitacji w placówce wyspecjalizowanej w leczeniu kontuzji i urazów.
Artykuł sponsorowany