Choroby tarczycy występują w dzisiejszym społeczeństwie bardzo często. Choć częściej chorują kobiety, również mężczyźni powinni kontrolować stan tarczycy i regularnie wykonywać badania. Jakie objawy mogą świadczyć o nadczynności tarczycy? Kiedy konieczne jest wdrożenie leczenia i jak zmienić styl życia, aby zminimalizować uciążliwe dolegliwości?
Nadczynność tarczycy – objawy
Nadczynność tarczycy jest poważnym zaburzeniem, które wiąże się z produkcją zbyt dużej ilości hormonów, a konkretnie trijodotyroniny i tyroksyny. Pełnią one ważną funkcję i wpływają na funkcjonowanie praktycznie całego organizmu! Czynność tarczycy jest kontrolowana przez przysadkę mózgową. Jakie objawy mogą sugerować, że konieczne będzie leczenie nadczynności tarczycy? Najpowszechniej pojawia się wzmożona potliwość, rozdrażnienie i częste uczucia gorąca. Niektóre osoby zgłaszają zwiększony apetyt i jednoczesny spadek wago, słabość mięśni, drżenie rąk, szybkie bicie serca i zaburzenia miesiączkowania. Nadczynność tarczycy najczęściej dotyka kobiet, jednak coraz częściej zmagają się z nią również mężczyźni.
Jak przebiega leczenie nadczynności tarczycy
Istnieją różne metody leczenia nadczynności tarczycy. Pierwszym krokiem zawsze jest diagnostyka. Na początku bada się TSH we krwi. Później niezbędne jest wykonanie USG, a lekarze czasem zalecają również biopsję cienkoigłową i scyntygrafię. Aby utrzymać zdrowie tarczycy wydzielającej nadmiar hormonów na optymalnym poziomie, konieczne jest wdrożenie dobrze dobranych leków – najczęściej są to tyreostatyki. Ważne jest systematyczne stosowanie przepisanych tabletek, gdyż nieleczona nadczynność tarczycy prowadzi do poważnych chorób – m.in. niewydolności serca czy osteoporozy. W niektórych przypadkach farmakologia może okazać się niewystarczająca. Wtedy rozważane jest leczenie jodem, które nieodwracalnie uszkadza komórki tarczycy, lub operacyjne usunięcie tarczycy. Niestety alternatywne sposoby prowadzą do trwałej niedoczynności tarczycy – nadal nie eliminują konieczności przyjmowania środków farmakologicznych. Jednak ustabilizowanie hormonów za pomocą tyroksyny jest zdecydowanie prostsze i związane z mniejszą ilością ewentualnych komplikacji, niż leczenie nadczynności.
Zmiana stylu życia przy nadczynności tarczycy
Zmiana stylu życia i nowe, zdrowe nawyki to podstawa leczenia niedoczynności tarczycy. Obowiązkowym krokiem, który powinny podjąć wszystkie chore osoby, jest rzucenie palenia. Konieczne jest też ułożenie jadłospisu – najlepiej we współpracy z dietetykiem. Nie może w nim zabraknąć optymalnych ilości jodu, cynku, kwasu foliowego, kapsaicyny oraz witaminy D. Osoby, które zmagają się z problemami z utrzymaniem wagi, powinny dbać o zdrowy balans między ilością spożywanych kalorii a aktywnością fizyczną. Zarówno niedowaga, jak i nadwaga mogą bowiem zwiększać intensywność odczuwanych objawów.
Nadczynność tarczycy jest zaburzeniem, które wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi objawami. Jednak przy prawidłowej diagnozie, możliwe jest dobranie skutecznego sposobu leczenia, który w połączeniu ze zmianą stylu życia może w znacznym stopniu poprawić jakość funkcjonowania.