Tlenoterapia lub zabiegi w specjalnej komorze hiperbarycznej to znana od lat i ciesząca się pozytywną opinią środowiska terapia, polegająca na podawaniu pacjentowi tlenu pod wysokim ciśnieniem i w większym stężeniu, co pozwala dostarczyć ten cenny składnik do uszkodzonych komórek. Jest to wyjątkowo skuteczny zabieg wspomagający w trakcie prowadzenia innych działań rehabilitacyjnych, a także skuteczny sposób przeciwdziałania niewydolnościom oddechowym, przewlekłym stanom zapalnym oraz innym schorzeniom i urazom. Na jakie dolegliwości pomagają zabiegi w komorze hiperbarycznej i kto powinien je zastosować? Jakie są przeciwwskazania do tlenoterapii?
Czym jest tlenoterapia?
Hiperbaryczna terapia tlenowa to nowoczesna, skuteczna i bezinwazyjna metoda terapeutyczna, która doskonale sprawdza się w trakcie leczenia różnego rodzaju schorzeń urazowych i przewlekłych stanów zapalnych. Czas trwania zabiegu to zwykle około godziny – pacjent zostaje umieszczony w specjalnej komorze oraz otrzymuje maskę lub hełm umożliwiający wdychanie czystego tlenu. Komora hiperbaryczna znacznie wspomaga i przyspiesza regenerację tkanki po poparzeniach, ciężkich kontuzjach i obrażeniach oraz przeszczepach. Stężony tlen pod ciśnieniem wysyca i odżywia komórki, poprawia wydolność i ogólną jakość życia pacjenta.
Korzyści zabiegu w komorze hiperbarycznej
Jedną z głównych korzyści tlenoterapii jest znaczna poprawa dotlenienia narządów wewnętrznych, co bezpośrednio przekłada się na polepszenie sprawności fizycznej i psychicznej. Zabiegi w komorze hiperbarycznej znacząco redukują zaburzenia oddychania, poprawiają jakość codziennego snu i spowalniają postęp przewlekłych chorób górnych dróg oddechowych. Wdychanie stężonego tlenu zaleca się również jako terapię wspomagającą podczas leczenia schorzeń autoimmunologicznych, miażdżycy, cukrzycy i nadciśnienia oraz osobom zmagającym się z chorobami neurologicznymi, jak Alzheimer i Parkinson.
Tlenoterapia — przeciwwskazania
Zabiegi w komorze hiperbarycznej, tak jak większość terapii posiadają przeciwwskazania, do których powinny zastosować się pewne grupy osób. Przed skorzystaniem z tego typu terapii należy zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa i prawidłowego użytkowania oraz skonsultować się z lekarzem i odbyć szczegółowy wywiad, który wykluczy ewentualne przeciwwskazania. Z tlenoterapii powinny zrezygnować zmagające się z chorobami płuc lub gorączką, a także osoby po niedawnej operacji w okolicach klatki piersiowej. Przebyte zabiegi uszu oraz trwająca ciąża także wykluczają możliwość terapii tlenem.
Artykuł sponsorowany