Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że pozornie błaha dolegliwość, jaką jest mrowienie rąk, może zwiastować poważne problemy zdrowotne. Jeśli często zmagasz się z tym nieprzyjemnym odczuciem w kończynach, dowiedz się, co to może być tego przyczyną i jak temu zaradzić!
Skąd bierze się mrowienie rąk?
Wśród przyczyn mrowienia i drętwienia rąk najczęściej wymienia się zespół cieśni nadgarstka. W tym przypadku wskazane charakterystyczne odczucie głównie dotyka opuszki palców i pojawia się w nocy, jednak z czasem dotyczyć może całej dłoni i występować w czasie wykonywania codziennych czynności, uprawiania sportu, a także długotrwałej pracy przy komputerze. Schorzenie to wiąże się z długotrwałym uciskiem nerwu pośrodkowego. Jednak mrowienie w kończynie często oznacza też dyskopatię kręgosłupa, szczególnie jeśli idzie w parze z dolegliwościami bólowymi w okolicach pleców, czy też z rwą barkową, dla której charakterystyczne jest także drętwienie karku czy dyskomfort w okolicach łopatek. Za drugi wskazany problem odpowiedzialna jest zazwyczaj przepuklina kręgosłupa wywołująca ucisk na nerwie rdzeniowym. Mrowienie rąk może też mieć całkowicie inne podłoże: towarzyszy często atakom paniki czy też jest związane z ciążą: przykładowo ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie lub zatrzymywaniem się wody.
Mrowienie rąk – nie bagatelizuj go
Mrowienie rąk idące w parze z innymi dolegliwościami, jak chociażby bóle głowy, może świadczyć o poważniejszych schorzeniach. Dlatego jeśli problem nie odpuszcza, koniecznie powinniśmy udać się do lekarza, ponieważ drętwienie jest jednym z objawów, które sygnalizują niedokrwienny udar mózgu, szczególnie jeśli utrzymują się przez dłuższy czas – nawet przez dobę. Tutaj im szybciej zareagujemy, tym lepiej, ponieważ w ten sposób uda nam się uniknąć nieodwracalnych zmian, które będą rzutować na całe nasze życie. Innym bardzo poważnym problemem jest guz mózgu. Tutaj wśród dodatkowych symptomów wskażemy, poza mrowieniem rąk, ich drżenie, bóle i zawroty głowy, a także w niektórych sytuacjach występowanie napadów padaczki. Podkreślmy, że im szybciej uda nam się wykryć guza, tym większe istnieje prawdopodobieństwo skutecznego zwalczenia go.
Jak reagować?
Jeśli jednak mrowieniu rąk nie towarzyszą żadne przypadłości, które mogłyby świadczyć o występowaniu poważnych schorzeń, walkę z tym problemem warto jest rozpocząć od wdrożenia ćwiczeń rozciągających mięśnie. Dobrze też przyjrzeć się naszym codziennym nawykom, jak chociażby pozycji w jakiej siedzimy przy biurku czy oglądając na kanapie telewizor. Dodatkowo wzbogaćmy naszą dietę w pokarmy zawierające potas, wapń czy magnez. Jeśli jednak to nie pomoże, koniecznie udajmy się z wizytą do lekarza rodzinnego, który powie co dalej. Zdarzają się sytuacje, że konieczny może być zabieg, jednak są to rzadkie przypadki.
Mrowienie rąk zdarzyło się każdemu z nas, na przykład wskutek leżenia za długo w jednej pozycji. Jednak rzeczywiście może być ono czymś niepokojącym, jeśli występuje długotrwale – wtedy nie warto się zastanawiać, należy reagować.