Rak jąder to jeden z najczęściej występujących nowotworów. Dotyka zwłaszcza młodych mężczyzn między 16 a 27 rokiem życia. Jego objawy mogą być różne, a często nawet niezauważalne. Dlatego tak ważnym jest by dbać o profilaktykę i regularnie badać swoje jądra. Rozwiązaniem jest zarówno samobadanie, jak i wizyta u lekarza specjalisty.
Niepokojące objawy
Jeśli zauważyłeś, że twoje jądra delikatnie się powiększyły i pojawił się na nich niebolesny guzek może być to jeden z pierwszych objawów nowotworu. Rak jąder powoduje także zwiększenie rozmiaru moszny na skutek pojawiającego się w niej płynu. Ból i ciężar w jej okolicach powinien budzić poważny niepokój. Jeśli choroba zaczęła się już rozwijać niewykluczone jest poczucie zmęczenia, spadek masy ciała, czy powiększenie węzłów chłonnych w przestrzeni zaotrzewnowej.
Przyczyny raka jąder
Mogą to być niestety predyspozycje genetyczne. Jeśli w Twojej rodzinie jest ktoś kto cierpiał na nowotwór narządów płciowych powinieneś być jeszcze bardziej ostrożny. Za raka jąder odpowiada także niezstąpienie jądra lub jąder do moszny w pierwszych tygodniach życia płodowego – wnętrostwo. Ta wada zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór aż pięciokrotnie. Co istotne zdecydowanie częściej chorują biali mężczyźni. Kolor Twojej skóry także wpływa na potencjalną możliwość pojawienia się raka.
Zbadaj się sam!
Jak wiadomo – profilaktyka przede wszystkim. Dbaj, by raz w miesiącu samemu badać swoje jądra. Najlepiej rób to podczas brania prysznica lub tuż po jego zakończeniu. Odsuń penisa i dotykając każdego z jąder obiema rękami zacznij samobadanie. Delikatnie uciskaj i przesuwaj jądro między palcami próbując wyczuć ewentualne zmiany. To dobry sposób na kontrolowanie swojego stanu zdrowia, nie zapominaj jednak, że nie zastąpi to wizyty u urologa, czy androloga.
Czas wybrać się do lekarza
Samobadanie może uratować życie – to właśnie niepokojące zmiany, które zauważysz podczas jego cyklicznego wykonywania powinny skutkować wizytą u lekarza specjalisty. Ważne, żeby zdecydować się na nią najszybciej jak tylko się da. Urolog wykona USG jąder, a także badanie krwi, czy tomografię klatki piersiowej. Wyniki wykonanych badań pozwolą ocenić lekarzowi ryzyko związane z nowotworem i stworzyć adekwatny plan leczenia.
Warto zwracać szczególną uwagę na zdrowie narządów płciowych, o którym często się zapomina. W biegu życia i natłoku codziennych prac ucieka myśl o tak potrzebnej profilaktyce i dyskusji na temat raka jąder, który niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Okresowe badania kontrolne są absolutnie niezbędnym elementem w walce o zdrowe jądra.